18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajrzyj do gniazda sokołów wędrownych (KAMERA i ZDJĘCIA)

Anna Gabińska
W Głogowie na kominie KGHM w gnieździe sokołów wędrownych - najszybszych ptaków świata (potrafią rozwinąć podczas lotu prędkość 300-400 km na godzinę) można obserwować czesko-niemiecką parę tego gatunku. To samica pochodząca z Czech - Fiona, która w tym roku związała się z nowym partnerem (samcem z Niemiec) Florkiem. Poprzedni partner być może zginął. Sokoły łączą się na nowo w pary najczęściej wtedy, gdy tracą małżonka. Fiona z Florkiem doczekały się dwóch córek o imionach: Florcia i Koko.

Kliknij w obrazek i zobacz, co się dzieje w gnieździe:

Sokół wędrowny

O tym, po co walczyć o przywrócenie sokoła wędrownego w Polsce, ze Sławomirem Sielickim, prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół rozmawia Anna Gabińska.

Cała rozmowa w piątkowym wydaniu Gazety Wrocławskiej 6 lipca

Anna Gabińska: Tydzień temu wypuściliście 11 młodych sokołów wędrownych w lesie pod Miliczem. To osobniki z czeskiej hodowli. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu dał na to przedsięwzięcie około 30 tysięcy złotych, a Państwa stowarzyszenie - drugie tyle. Dlaczego ratujecie sokoły, a nie bieliki?

Sławomir Sielicki: Populacja bielików przez pewien czas dość znacznie się obniżyła, ale teraz mamy ich w Polsce ponad 1000 par. Sokołów wędrownych jest tylko 20 par! Gdy zaczynano reintrodukcję sokoła w 1990 roku, od ponad 30 lat tych ptaków w Polsce praktycznie nie było. Niemal całkowite wytępienie tego gatunku u nas i na świecie nastąpiło w latach 50. i 60., w okresie zachwytu nad pestycydami, w tym nad środkiem owadobójczym DDT. Zrobili to ludzie, dlatego też ludzie naprawiają ten błąd. Sokół wędrowny to szczególny drapieżnik - poluje tylko na ptaki i tylko w locie. Ma rzeczywiście świetny wzrok i jest najszybszym ptakiem świata. Potrafi rozwinąć prędkość 300-400 km/h, gdy pikuje w powietrzu za zdobyczą. Muska ofiarę pazurami po głowie i tak ją zabija. Nieżywą chwyta i ląduje z nią na ziemi, żeby powoli zjeść.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska