MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypłata pomocy suszowej 2023/2024. Ilu rolników dostało pieniądze? ARiMR podaje nowe dane

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Tam, gdzie susza spowodowała straty, ma trafić pomoc. ARiMR realizuje przelewy
Tam, gdzie susza spowodowała straty, ma trafić pomoc. ARiMR realizuje przelewy Agata Wodzień-Nowak
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa u progu wiosny 2024 r. - ponad 2 miesiące temu - zakończył się nabór wniosków o pomoc suszową za straty w 2023 roku. Po tym czasie około połowa wnioskujących rolników dostała przelewy. Kto dostaje rekompensaty z pomocy suszowej? Sprawdź stawki dopłat i jaki poziom strat w produkcji roślinnej uprawnia do skorzystania ze wsparcia.

Spis treści

Pomoc suszowa: trwa wypłata pieniędz

Pierwsi rolnicy dostali pomoc suszową zaledwie 4 dni po zakończeniu naboru wniosków. ARiMR podała, że zarejestrowała 133 tys. wniosków i obecnie wydaje decyzje o przyznaniu dopłat z tytułu pomocy suszowej za straty w 2023 roku. Jednocześnie realizuje pomoc.

Według danych z 16 maja ARiMR przekazała na konta 72,03 tys. rolników 546,35 mln zł. Stan realizacji przekroczył zatem połowę wnioskujących, których było ponad 133 tys.

Przeczytaj także: Umocnij pomidory! Będzie silny wiatr, IMGW ostrzega przed nim w piątek, a w weekend możliwe burze

ARiMR przekazała jeszcze w piątek 15 marca, czyli w dniu zakończenia naboru, że decyzje o przyznaniu dopłat z tytułu pomocy suszowej za straty w 2023 roku są już wydawane, a od nowego tygodnia (zatem po 18 marca 2024) pieniądze zaczną trafiać na konta rolników.

Termin naboru w 2024 roku o pomoc suszową

Rolnicy domagają się udzielenia pomocy w trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się ich gospodarstwa. Przy niskich cenach skupu ich produktów wielu producentom rolnym brakuje pieniędzy na zakup potrzebnych środków do wiosennych prac na polu. Dlatego poza głównymi postulatami protestujących rolników, które mówią o niekontrolowanym napływie towarów z Ukrainy i absurdach Zielonego Ładu, była mowa o pomocy finansowej, w tym pomocy suszowej za 2023 rok.

W liście do rolników z 19 lutego Czesław Siekierski zapowiedział: Z początkiem marca br. planowane jest uruchomienie pomocy dla producentów kukurydzy oraz wypłata pomocy suszowej. 21 lutego resort rolnictwa oficjalnie podał termin naboru wniosków o pomoc suszową za 2023 roku: od 29 lutego do 15 marca 2024 r.

Jak można było złożyć wniosek o pomoc suszową?

Wnioski o udzielenie pomocy należało złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Wzór wniosku do pobrania w formacie PDF był dostępny na stronie ARiMR. Na samym dole strony wzór wniosku oraz instrukcja.

Wnioski można było składać:

 • osobiście lub przez osobę upoważnioną w placówce ARiMR,
 • drogą listową,
 • przez platformę ePUAP
 • lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).

Kto może skorzystać z pomocy suszowej?

Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało, że wnioski będą mogli składać producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r.

 • suszy,
 • gradu,
 • deszczu nawalnego,
 • ujemnych skutków przezimowania,
 • przymrozków wiosennych,
 • powodzi,
 • huraganu,
 • pioruna,
 • obsunięcia się ziemi lub lawiny

w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu.

Stawki pomocy suszowej w 2024 za straty w poprzednim roku

 • 1000 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.
 • 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.

W obu powyższych punktach stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków oraz upraw owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, w których wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu.

 • 500 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70% plonu, i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi, wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków;
 • 250 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. i mniej niż 70% plonu, i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi, wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.

Co ważne, jeśli rolnik nie ubezpieczył co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o połowę.

Izba rolnicza: w aplikacji suszowej są błędy w wyliczeniach

Po wydłużeniu terminu rolnicy mieli czas do 30 października, by złożyć wniosek o oszacowanie szkód, powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem aplikacji publicznej „Zgłoś szkodę rolniczą”. Tzw. aplikacja suszowa sprawia rolnikom kłopoty nie tylko na etapie szacowania, ale i teraz, kiedy chcą sprawdzić protokoły i wygenerowane kalkulacje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza, rolnicy po zajrzeniu do protokołów czy kalkulacji wygenerowanych dla ich gospodarstw przecierają oczy ze zdumienia, ponieważ nie dość, że protokoły czy kalkulacje nie odzwierciedlają stanu faktycznego, to jeszcze wiele wyliczeń zawiera błędy.

WIR: „Na przykład protokół pokazuje, że w poszczególnych uprawach szkody spowodowane przez suszę wynoszą od 30% do 50%, a średnia wyliczona jest na poziomie 27%. Przy czym rolnik nie ma produkcji zwierzęcej. Jasno wynika, że wyliczenia są błędne! Takich rolników jest całkiem sporo”.

Samorząd rolniczy w Wielkopolski miał uzyskać w urzędzie wojewódzkim informację, że faktycznie zdarzają się takie problemy i że w takim przypadku należy złożyć drogą mailową prośbę o wyjaśnienie i ponowne przeliczenie strat.

Źródła: ARiMR, informacja prasowa KPUW, WIR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypłata pomocy suszowej 2023/2024. Ilu rolników dostało pieniądze? ARiMR podaje nowe dane - Strefa Agro

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska