Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty. Tutaj znajdziecie wyniki, na które czekają tysiące młodych Dolnoślązaków

Andrzej Zwoliński
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Polska Press Grupa
Punkty zdobyte na początku kwietnia są przepustką do szkół średnich. Kumulacja roczników powoduje, że aby myśleć o renomowanej placówce potrzeba ich znacznie więcej niż w poprzednich latach.

Przed nimi i ich rodzicami ostatnie dni i godziny do momentu prawdy, czyli ogłoszenia wyników egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty. Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła terminy dla wszystkich Okręgowych Komisji Okręgowych oraz wskazała adresy stron na których uczniowie – po zalogowaniu się – będą mogli sprawdzić, jakie szanse mają podczas rekrutacji do liceów czy techników. - Uprzejmie informuję, że wyniki egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty, przeprowadzonych w kwietniu i czerwcu 2019 r., zostaną ogłoszone 14 czerwca w piątek – mówi cytowany na stronie CKE, jej dyrektor Marcin Smolik. Na Dolnym Śląsku na wyniki niecierpliwie czeka blisko 48 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.

Wyniki przekaże dyrektor lub będzie je można pobrać z sieci

Jak im poszło na egzaminach, uczniowie będą mogli się dowiedzieć od dyrektorów swoich szkół. Ci otrzymają wyniki właśnie 14 czerwca. Uczniowie III klas gimnazjów będą mogli również sprawdzić punktację jaką uzyskali z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, w systemach informatycznych prowadzonych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

*OKE Wrocław - dolnośląskie, opolskie: https://wyniki.oke.wroc.pl/
*OKE Gdańsk - kujawsko-pomorskie, pomorskie: https://wyniki.oke.gda.pl
*OKE Jaworzno - śląskie: https://serwis.oke.jaworzno.pl/w
*OKE Kraków - małopolskie, lubelskie, podkarpackie: https://obieg.oke.krakow.pl
*OKE Łomża - podlaskie, warmińsko-mazurskie: www.oke.lomza.pl
*OKE Łódź - łódzkie, świętokrzyskie: https://wyniki.komisja.pl
*OKE Poznań - wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie: https://uczniowie.oke.poznan.pl/
*OKE Warszawa - mazowieckie: https://okewarszawa.azurewebsites.net

Jak wyjaśnia Marcin Smolik, szef CKE, wyniki będą dostępne w systemach informatycznych 14 czerwca, od godz. 10.00. Logowanie do każdego z tych serwisów odbywać się będzie za pomocą loginu i hasła, które każdy uczeń już otrzymał bądź otrzyma od dyrektora szkoły do której uczęszcza.

Co z wynikami egzaminów ósmoklasisty?

Uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej będą mogli sprawdzić wyniki, jakie uzyskali z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU (wyniki.edu.pl). Logowanie do systemu odbywa się za pomocą loginu i hasła, które każdy uczeń będzie mógł otrzymać od dyrektora szkoły w środę 12 czerwca. Wyniki będą dostępne w
systemie informatycznym - identycznie jak w przypadku gimnazjalistów - 14 czerwca od 10:00.
Zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty zostanie przekazane każdemu uczniowi w dniu zakończenia roku szkolnego (19 czerwca) razem ze świadectwem ukończenia szkoły.

Przez kumulację roczników dobry wynik nie wystarczy

Szczególnie bolesnym efektem przeprowadzonej w ekspresowym tempie reformie systemu edukacji jest kumulacja roczników w szkołach ponadgimnazjalnych. W rekrutacji do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w przyszłym roku szkolnym, biorą udział absolwenci III klas gimnazjum i VIII klas szkoły podstawowej. Łącznie w całym kraju jest to ponad 705 tys. uczniów. To oznacza, że szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe we wrześniu muszą przyjąć o blisko 370 tys. więcej uczniów. Na Dolnym Śląsku – jeżeli chodzi o miejsca - nie jest jeszcze najgorzej, bo przy liczbie absolwentów rzędu niespełna 48 tysięcy, mowa jest o braku zaledwie 201 miejsc. We Wrocławiu miejsc ma nie zabraknąć, tak przynajmniej zapewnia magistrat. W rekrutacji bierze u nas udział blisko 10 tys. absolwentów. Uwzględniając fakt, że nauką we wrocławskich szkołach zainteresowani są także kandydaci spoza stolicy Dolnego Śląska, przygotowano łącznie 12 800 miejsc w liceach ogólnokształcących, liceum plastycznym, technikach i szkołach branżowych.

Gdzie będzie najtrudniej?

Co prawda kryteria rekrutacyjne dla absolwentów podstawówek i gimnazjów są takie same, ale inaczej są punktowani i rekrutacja dla tych dwóch grup uczniów prowadzona jest osobno. To z jednej strony oznacza, że nie rywalizują o te same miejsca w szkołach, ale z drugiej strony będzie trzeba ich zmieścić w tych samych klasach. Największy kłopot jest z najbardziej renomowanymi szkołami we Wrocławiu, do których bez kumulacji było znacznie więcej chętnych niż miejsc w klasach. Przed rokiem do liceów ogólnokształcących najwięcej osób ubiegało się o miejsce w Liceach Ogólnokształcących nr IX, III, VII oraz V. W poprzednich latach, o jedno miejsce starało się w nich nawet 5-6 młodych ludzi, w tym roku może być ich nawet dwukrotnie więcej. W ubiegłym roku, by myśleć o dostaniu się do tych ogólniaków, potrzeba było co najmniej 140 punktów z egzaminów. Tym razem poprzeczka będzie podniesiona znacznie wyżej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska