Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygraj 1000 zł. Napisz opowiadanie i weź udział w konkursie "Miłość na lato"

Redakcja
Zakochani wieszają kłódki na moście Tumskim we Wrocławiu
Zakochani wieszają kłódki na moście Tumskim we Wrocławiu Janusz Wójtowicz
Ruszył konkurs Gazety Wrocławskiej na opowiadanie romantyczne pt. "Miłość na lato". Każdy, kto ma ochotę podjąć wyzwanie, musi zmierzyć się ze swoją wizją miłości, czasem i motywacją - są na to niecałe dwa miesiące.

Wielu sławnych pisarzy rozpoczynało swoją karierę od udziału w konkursach. Dla początkujących jest to idealna szansa, aby spotkać się z "własnymi demonami", dla tych zaś, którzy mają już pierwsze publikacje za sobą, może być to kolejny etap sprawdzenia siebie. A przygotowanie nawet krótkiego opowiadania do potencjalnej publikacji wymaga wysiłku i koncentracji na szczegółach.

Oto kilka wskazówek: po pierwsze: pisać, podobnie jak śpiewać, każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Warto jednak kierować się pewnymi zasadami, dzięki którym nasz tekst będzie pretendował do zwycięstwa. Aby tak się stało, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy mam historię, którą chcę przekazać dalej? Co jest w niej wyjątkowego? Dlaczego właśnie ta opowieść ma uwieść czytelników? Odpowiedzi warto poszukać w sobie i w nie wierzyć.

Po drugie: jeżeli wierzymy już w naszą opowieść, trzeba stworzyć bohatera. Kim on jest? Czy utożsamiam się z nim? Jaki ma cel? Jakie przeszkody spotka na swojej drodze? Czy jest intrygujący? Czy chcę, aby taki był? Jeśli tak, to konieczne będą jego ulubione sformułowania, charakterystyczne reakcje, wpływ na innych, niestandardowe zachowania. Warto pamiętać, że kwintesencją fabuły jest konflikt, a celem jego rozwiązanie lub transformacja bohatera. Od piszącego zależy, czy nacisk położy na główną postać, wydarzenie czy problem.

Po trzecie: ważną decyzją jest wybór narracji. Bezpieczniej jest pisać w trzeciej osobie liczby pojedynczej, jednak kiedy bohater jest nam bliski, warto rozważyć narrację pierwszoosobową. Istnieje jednak ryzyko, że czytelnik będzie bardziej zdystansowany, a na jego przychylność i sympatię trzeba będzie sobie zapracować.

Po czwarte: dialogi wnoszą "świeży oddech" w opisy sytuacji bądź krajobrazu. Powinny posuwać akcję do przodu, informować i kończyć się decyzją, rozwiązaniem.

Po piąte: nie zapomnijmy o zbilansowanej dawce humoru.

Zasady konkursu:
Do konkursu zapraszamy pełnoletnie osoby, które próbują swoich sił po raz pierwszy, oraz tych, którzy mają debiut za sobą. Opowiadanie powinno mieć od 8 do 10 tys. znaków bez spacji. Prace przyjmowane będą do 31 sierpnia 2015 r. na adres mejlowy: [email protected] wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem zamieszkania i numerem telefonu. Najlepsze prace będą publikowane każdego tygodnia na łamach Gazety Wrocławskiej. Spośród wszystkich opublikowanych tekstów zostanie wybrany zwycięzca, który otrzyma nagrodę pieniężną: 1 000 zł brutto. Miejsce II i III nagrodzimy zestawami książek.

ZOBACZ REGULAMIN KONKURSU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska