Wybory samorządowe 2018. Rolniku, idź na wybory! Samorządy decydują o Twoich prawach, dotacjach i możliwościach rozwoju

a.w.
Rolniku, idź na wybory! Samorządy decydują o Twoich prawach, dotacjach i możliwościach rozwoju.
Rolniku, idź na wybory! Samorządy decydują o Twoich prawach, dotacjach i możliwościach rozwoju. pixabay
Udostępnij:
Na wybory powinniśmy iść wszyscy, ale każdy może mieć do tego własne motywacje. Po skończeniu 18 roku życia otrzymujemy prawo wyborcze, a co za tym idzie realną możliwość wybrania władzy, która rządzi naszą najbliższą okolicą i dysponuje naszymi podatkami. Wybory samorządowe są szczególnie ważne, ponieważ decydujemy o losach naszych małych ojczyzn. Działania władz samorządowych są ważne również dla rolników. O czym decydują samorządy?

Czasami mamy mylne przeświadczenie, że władza jest gdzieś daleko od nas. Niektórzy głośno mówią, że nie interesuje ich polityka. Z pewnością jednak polityka interesuje się nami. Władze samorządowe mają w rękach potężną machinę prawno-decyzyjną, która wpływa na nasze życie.

Samorządy dysponują Twoimi pieniędzmi

Oprócz teoretycznej władzy, w rękach samorządów są także potężne budżety do rozdysponowania. Budżet miasta to nic innego jak pieniądze spływające z podatków obywateli, dotacje państwa oraz unijne dodatki, które zyskaliśmy po wejściu do wspólnoty. To pieniądze, które są dysponowane w różnych kategoriach. To od rządzących zależy ile wyniosą dodatki dla rolników i jak szybko zostaną wypłacone.

O czym decydują samorządy?

Obowiązki samorządów zamykają się w 3 dziedzinach:

 • prawo (tworzenie i zmiana)
 • projekty (pomysł i realizacja)
 • finanse (dysponowanie)

Każda z tych dziedzin bezpośrednio dotyczy obywatela.

Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Jak samorząd wpływa na rolników?

 1. Szacowanie strat i wypłata dopłat w czasie suszy i innych zjawisk pogodowych
  Wysokość dopłat jest opracowywana na szczeblu państwowym, natomiast to na samorząd spada obowiązek powołania odpowiedniej komisji, która zbada skutki gwałtownych zjawisk pogodowych lub klęsk żywiołowych. Za mała komisja będzie działała wolno, co znacznie wydłuży czas oczekiwania na wypłatę dodatku, zaś za duża komisja będzie kosztowna.
 2. Zwrot akcyzy za olej napędowy wykorzystywany w produkcji rolnej
  Zgodnie z ustawą (DzU Nr 52, poz. 379, z późn. zm.) wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego przez producentów rolnych do produkcji rolnej.
Samorząd decyduje o zwrocie akcyzy za olej napędowy. To władze w Twoim regionie zadecydują kiedy otrzymasz należne Ci pieniądze.
Samorząd decyduje o zwrocie akcyzy za olej napędowy. To władze w Twoim regionie zadecydują kiedy otrzymasz należne Ci pieniądze. pixabay
 1. Możliwość wydania zakazu utrzymania pszczół
  Zgodnie z ustawą (DzU Nr 133, poz. 921, z późn. zm.) sejmik województwa, na wniosek związku hodowców lub innego podmiotu, może, w drodze uchwały, zakazać na terenie województwa lub jego części utrzymywania pszczół lub dopuścić utrzymywanie pszczół określonej linii. To alarm dla wszystkich pszczelarzy – wybierajcie dobrych gospodarzy.
 2. Zagospodarowanie przestrzenne
  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustala przeznaczenie terenu i warunki zabudowy terenu, w tym obszary przewidziane na cele rolne.
 3. Infrastruktura
  To samorząd zadecyduje o tym, czy droga gminna/powiatowa będzie bez dziur i czy w okresie zimowym pług będzie każdego dnia odśnieżał obszar w okolicach Twojego domu.
 4. Edukacja i dojazd dzieci do szkół
  To samorządy decydują o ilości szkół oraz jakości uczenia w regionie. Zajmują się tym miejscowe wydziały edukacji. Samorządy dedykują też pieniądze na transport dzieci do szkół, jeśli te znajdują się daleko od miejsca zamieszkania
 5. Gospodarka wodno-ściekowa i zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi
  To od lokalnych struktur zależy czy śmieci będą wywożone regularne a opłaty za wywóz śmieci pozostaną na niezmienionym poziomie.
Niektórzy głośno mówią, że nie interesuje ich polityka. Z pewnością jednak polityka interesuje się nami.
Niektórzy głośno mówią, że nie interesuje ich polityka. Z pewnością jednak polityka interesuje się nami. pixabay
 1. Kultura w regionie
  Samorządy organizują też życie kulturalne w regionie. To od nich zależy czy latem powstanie kino pod chmurką albo festiwal muzyki, czy będą pieniądze na huczne obchody corocznych dożynek i czy Dni Miasta/Wsi odbędą się z przytupem czy tej przejdą bez echa.
 2. Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego
  Polska wieś jest usiana budynkami zabytkowymi, pałacykami z ogrodami, dawnymi folwarkami, tradycyjnymi układami zabudowy. Obowiązkiem samorządu jest opieka nad tego typu obiektami, jeśli zostały wpisane na listę zabytków i są pod opieką konserwatora. Jeśli chcesz, żeby Twoja okolica wyglądała schludnie, idź na wybory.
 3. Fundusz sołecki
  Dzięki tym pieniądzom wieś się rozwija, a życie wsi kwitnie. Fundusz sołecki gwarantuje pieniądze na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców wsi.

Sprawdź swoją wiedzę o wyborach i polityce. Quizy wyborcze

Wybory samorządowe - czy wiesz jak głosować? Sprawdź, co wiesz o wyborach! [QUIZ WYBORCZY 2018]Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz? [QUIZ WYBORCZY 2018]Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Rolniku, idź na wybory! Samorządy decydują o Twoich prawach, dotacjach i możliwościach rozwoju - Polska Times

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gol
Naród zdegenerowany. Woli skomprmitowanych zlodziei niż prace na rzecz poprawy sytuacji. Jak niepismienny chlop na granicy niedorowoju umyslowego został prezydentem kraju w środku Europy? duze miasta wykazały słabsze morale niz prowincja W miejskich samorzadach przetaczaja się duze pieniadze. i tam wystepuje ognisko wszelkich patologii na styku panstwa i gospodarki.
G
Gość
hańba by w 21 wieku robotnik niewolnik z marnej pensyjki dotował wiejskich kułaków z prywatnymi pegeerami (które jako państwowe były dla nich nieakceptowalne) i dostawał za to toksyczną żywność. Wstyd i zdrada taki podział wypracowanego zysku.
G
Gość
A OD RZĄDOWCÓW ILE CI ZAPIERNICZĄ NA DOTACJE, DOPŁATY, ULGI, ODSZKODOWANIA ZA WSZYSTKO, POKRYCIE STRAT DOTACYJNYM ROLNIKOM TRUCICIELOM I SPEKULANTOM ORAZ BIZNESMENOM BANDYTOM. BO TYLKO IM NALEŻĄ SIĘ MILIONY NA ŁEBKA DO KIESZENI NA WILLE, FERRARI I INNE ZABAWKI.
M
Meeeeee
losrej te 10 i wybierz z dziewieciu
M
Marek
dość dotowania bo wieśniak skosił pole - to jego psi obowiązek - dość dotowania bo wykopał ziemniaki odszkodowanie bo susza a co wieśniak nie potrafił beczkowozem podlać lub studnie wywiercić ?
maskara wieśniaki nieroby
g
głosuje
Tylko oni potrafią to robić dobrze.
b
baca
idę. a jakże. i zagłosuję na PSL
w
wania

Kandydaci  na wybory to jak narzeczone przed ślubem  a po     to juz o wszystkim zapominają,

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie