Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
6 z 8
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
1. Koalicjanci obiecują niższe składki ZUS dla małych...
fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii w najważniejszych dziedzinach

Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni

1. Koalicjanci obiecują niższe składki ZUS dla małych przedsiębiorców oraz 600 złotych dopłat do najniższych pensji. Deklarują też rządowe stypendia na podnoszenie kwalifikacji. Koalicja Obywatelska jest za zwiększeniem minimalnej stawki godzinowej za pracę z uwzględnieniem możliwości płacowych przedsiębiorców – w szczególności przedstawicieli MSP.

2. Koalicja Obywatelska opowiada się za niepodnoszeniem wieku emerytalnego, a także uzależnieniem go przynajmniej częściowo od stażu pracy. Deklaruje też tworzenie systemu zachęt (np. zwolnienie z PIT), w którym będzie się opłacało zostać na rynku pracy. W przypadku obecnego programu 500 plus, to zapowiadają wprowadzenie kryterium dochodowego.

3. Należy przywrócić swobodę handlu w niedzielę, przy jednoczesnym utrzymaniu dni świątecznych jako wyłączonych z działalności handlowej, a więc przywrócić regulacje z 2015 roku.

4. Jeżeli chodzi o służbę zdrowia to Koalicja nie zamierza reformować ani zmieniać zasad na podstawie, których funkcjonuje NFZ, deklaruje jednak podniesienie finansowania do poziomu 6 proc. wartości PKB, a także zwiększanie liczby kształconych lekarzy i pielęgniarek. Obiecują skrócenie kolejek do specjalistów do maksimum 21 dni. Oczekiwanie pomoc na oddziałach SOR nie powinno przekraczać 60 minut. Deklarują też darmowe i powszechne in vitro oraz darmowe znieczulenie przy porodach.

5. Są za podwyższeniem pensji nauczycieli do poziomów postulowanych przez nich w czasie kwietniowego strajku i przeciwko likwidacji Karty Nauczyciela. Dzieci powinny rozpoczynać naukę w szkołach w wieku siedmiu lat, a tylko na życzenie rodziców rok wcześniej. Deklarują też, że po objęciu władzy, zreformują i usprawnią polską szkołę, przy zachowaniu 8-letniej szkoły podstawowej.

6. Deklarują wprowadzenie głosowania przez Internet oraz zasadę, wedle której milion zebranych podpisów będzie obligował do przeprowadzenia referendum. Zapowiadają uchwalenie Aktu Odnowy Demokracji, który będzie zbiorem przepisów prawa znoszącym wszelkie naruszenia zasad państwa demokratycznego w ustawach i decyzjach z ostatnich czterech lat. Obiecują rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości. Koalicja Obywatelska nie przewiduje zmian w funkcjonowaniu Senatu i jednocześnie deklaruje udział w szerokiej debacie nad zmianami w ordynacji wyborczej i nie wyklucza wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w jakiejś części okręgów do Sejmu. Przedstawiciele KO opowiadają się też za zwiększeniem budżetowych subwencji dla biedniejszych samorządów, kosztem bardziej zamożnych, ale sprzeciwiają się pomysłowi ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch.

7. W kwestiach obyczajowych są przeciwni zmianom w stosunkach z Kościołem w tym wyprowadzaniu religii ze szkół, ale uważają, że jej nauczanie powinno odbywać się w sposób mniej uciążliwy dla niekorzystających – na ostatnich lekcjach, a w zatłoczonych szkołach być zredukowana do godziny. Opowiadają się za zastąpieniem Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym. Są też przeciwni jakimkolwiek zmianom zapisów w obowiązującej ustawie antyaborcyjnej. Koalicja Obywatelska opowiada się za to, za zalegalizowaniem związków partnerskich i szerokim programem zabiegów in vitro. Są za rozszerzeniem w szkołach zajęć z zakresu wiedzy seksualnej i uzupełnieniem jej o problematykę związaną z mniejszościami LGBT.

8. Jeżeli chodzi o rolników, to KO sprzeciwia się jakimkolwiek zmianom w zasadach funkcjonowania KRUS, ale też za kontrolowaniem przystępujących do systemu. Nie opowiadają się za całkowitym uwolnieniem obrotu ziemią, uważają jednak, że niektóre przepisy dotyczące tej sprawy powinny zostać zliberalizowane.

9. W kwestiach energetycznych są za zdecydowanym przejściem na odnawialne źródła energii, tak by w ciągu najbliższych 10 lat, zapewniały co najmniej 30 proc. energii w Polsce. Nie popierają już zdecydowanie budowy elektrowni atomowych w Polsce, chyba, że jako źródło wspomagające odchodzenie od energii opartej na węglu. Proponują wprowadzenie powszechnego systemu kaucji za butelki i depozytu za opakowania plastikowe.

10. Są za odejściem od złotego i zastąpienia go walutą euro, ale - jak podkreślają – proces musi poprzedzać narodowa debata. W polityce międzynarodowej opowiadają się za równomiernym rozwijaniem współpracy zarówno w ramach Unii Europejskiej jak i z USA, Rosją i Ukrainą. Popierają budowę amerykańskich baz w Polsce. W kwestii przyjmowania uchodźców nie odpowiadają wprost czy są za ich przyjmowaniem, przeciw. Usłyszeliśmy za to, że Polska nie jest obecnie gotowa na przyjęcie dużej ich liczy, powinna się w związku z tym angażować mocniej w akcje humanitarne w państwach, których mieszkańcy najbardziej potrzebują pomocy.

Zobacz również

Chciała zrobić zakupy na Vinted. Została oszukana

NOWE
Chciała zrobić zakupy na Vinted. Została oszukana

Majówka na Mazurach. Najciekawsze pomysły na jednodniowe wycieczki

Majówka na Mazurach. Najciekawsze pomysły na jednodniowe wycieczki

Polecamy

Niewiadoma dziesiąta na półmetku prestiżowego wyścigu. Nowa liderka w Hiszpanii

Niewiadoma dziesiąta na półmetku prestiżowego wyścigu. Nowa liderka w Hiszpanii

Sensacja w stolicy Hiszpanii. Obrońca tytułu za burtą. Koniec niewiarygodnej serii

Sensacja w stolicy Hiszpanii. Obrońca tytułu za burtą. Koniec niewiarygodnej serii

Piotr Zieliński w Barcelonie? Media: Kolega z reprezentacji wróżył mu taki transfer

Piotr Zieliński w Barcelonie? Media: Kolega z reprezentacji wróżył mu taki transfer