Wrocławski ojciec z rekordowym zasiłkiem macierzyńskim

Marcin KrukZaktualizowano 
Fot. Karolina Misztal
ZUS zestawił najwyższe zasiłki macierzyńskie wypłacane polskim rodzicom. Najbogatszy z tego tytułu wrocławianin otrzymuje 10 razy tyle, ile wynosi średnia. Ale to i tak niewiele w porównaniu z rekordzistką z Warszawy.

Najwyższy zasiłek macierzyński wypłacany na Dolnym Śląsku wynosi 21 000 zł miesięcznie. Otrzymuje go nie mama, lecz tata – wrocławianin, który jest na urlopie rodzicielskim. Pozostali dolnośląscy rodzice z najwyższymi macierzyńskimi mieszkają w Legnicy – tam mama otrzymuje 19 000 zł miesięcznie i w Wałbrzychu, gdzie także mama inkasuje ponad 10 000 zł. Najwyższy zasiłek wypłacany w Legnicy tacie wynosi 4 500 zł.

Wrocławski rekordzista otrzymuje zatem 10 razy więcej niż średnia kwota wypłacanych w Polsce zasiłków macierzyńskich, która wynosi nieco ponad 2 000 zł.

Z najwyższego zasiłku w Polsce cieszy się warszawianka, na której konto wpływa co miesiąc prawie 79 000 zł. Drugie miejsce w tym rankingu należy do mieszkanki Rybnika, która otrzymuje 39 000 zł. Poznanianka dostaje 33 000 zł, a mama z Chorzowa 23 000 zł. Klub rodziców otrzymujących powyżej 20 000 zł zamyka wymieniony na początku wrocławianin.

Co zrobić, żeby po narodzinach potomka cieszyć się pierwszymi miesiącami jego życia wraz z nim i nie martwić się o pieniądze? Trzeba wcześniej ciężko pracować i bardzo dużo zarabiać. Warszawianka z najwyższym zasiłkiem w kraju wykazała roczne dochody powyżej 781 000 zł. W przypadku mamy z Rybnika o wysokości zasiłku macierzyńskiego zadecydowały (wysokie) dochody z umowy o pracę.

Jednocześnie ZUS podkreśla, że nie ma mowy o naciągaczach i fikcyjnych umowach o pracę zawieranych, by wyłudzić zasiłek. Ubezpieczyciel zapewnia, że w ostatnich latach uszczelnił system i wypłacane świadczenia są całkowicie zasadne.
To, co ZUS nazywa „uszczelnieniem systemu”, dla wielu kobiet jest koszmarem. Kobiety matki skarżą się, że inspektorzy ZUS sprawdzają nie tylko młode firmy, a ich sposób działania jest wyjątkowo uporczywy. Prowadzące firmy młode mamy zorganizowały się w ruchu społecznym „Kobiety na Działalności”, nie godząc się na nękanie, jak twierdzą, przez zusowskich kontrolerów.

Pełny zasiłek, wyliczony z dochodu, za urodzenie jednego dziecka można pobierać podczas trwającego 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 6-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Rodzic może później być jeszcze 26 tygodni na rodzicielskim, ale przez ten czas będzie dostawał tylko 60 procent zasiłku wyliczanego z podstawy. Jeśli jednak mama już na początku zadeklaruje, że chce mieć jednakową kwotę przez cały rok urlopu, będzie otrzymywała 80 procent. Kwotę zasiłku wylicza się na podstawie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy lub w zależności od wysokości składek z prowadzonej działalności gospodarczej. Zasiłek może pobierać ojciec, jeśli skorzysta z 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Ten oboje rodziców może także podzielić między siebie na maksymalnie trzy okresy nie krótsze niż 8 tygodni.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 75

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ale zawiść..... ZUS sumuje składkę z 2 lat a nie tak jak kiedyś z 3miesiecy. Skoro ktoś tyle dostaje to znaczy że ciężko i sumiennie na to zapracowal.... Oczywiście że każdy ciężko pracuje ale często jednym trudno zrozumieć drugich.... Mam mało to inny nie może mieć więcej? Zamknięte myślenie smutnych ludzi....

G
Gość
2019-06-18T21:32:10 02:00, Gość:

To jest po prostu chore. Większość ludzi pracuje na tych, którym się do roboty wychodzić nie chce, a z racji zasiłku, żyją jak klasa wyższa. Ludzie zarabiają, jak dobrze pójdzie, okolice 3000 netto, mają rachunki, opłaty, a wystarczyło naklepać sobie dzieci i nic więcej nie robić. Po co do roboty wychodzić? Przecież dadzą im. Nasi rodzice nie mieli zasiłków, ich rodzice tak samo. Musieli nas wychować, ubrać wykarmić i to był ich obowiązek, a dziś zrobili z tego instytucje zarobkową. CHORE!

2019-06-18T22:46:33 02:00, Janusz:

Częściowo masz rację, jednak artykuł dotyczy pieniędzy wypłacanych z ZUS na podstawie stawek jakie ci ludzie odprowadzali, więc nie są to żadne zasiłki dla nierobów. Jest całkowicie odwrotnie, takie sumy dostają ludzie, którzy odprowadzają ogromne podatki i składki ZUS.

2019-06-18T22:55:22 02:00, Gość:

O czym ty mówisz, w życiu nikt z nich takich składem nie płacił, z prostej przyczyny, obowiązywał górny limit, powyżej którego ZUS nie był już doliczany.

2019-06-19T10:22:56 02:00, Gość:

Górny limit dotyczy składki emerytalnej... Polecam poczytać ustawę zanim ktoś będzie się wypowiadać

2019-06-19T15:09:41 02:00, Gość:

Sprytna pani pracująca w ZUSie powiedziała swojej córce,żeby zapłaciła 2-3 duże składki ....i już suma świadczenia ogromna.

2019-06-19T17:14:23 02:00, Gość:

Przecież to jest stary patent. Zakłada się firmę, na kilka miesięcy przed, następnie płaci duże składki i...otrzymuje ogromne świadczenia. Lata temu o tym słyszałem, nadal widzę, że tak jest.

juz tak nie jest - poczytaj na bezprawniku albo mamaprawnik tez o tym pisze

G
Gość
2019-06-20T08:45:35 02:00, Wstrząśnięty Obywatel:

Nie powinno tak być. Każde dziecko jest takie samo. Uśrednić koszt zakupu najpotrzebniejszych rzeczy i to powinna być kwota zasiłku. Jeśli dziecko niepełnosprawne wtedy doliczyć koszt lekarstw. A tak, taka kurwa dziecko karmi kawiorem a inni nie mają na leki. To jest rozbój i złodziejstwo w biały dzień i pod sztandarem Państwa Polskiego. To musi być jak najszybciej zmienione, inni nie mogą być kolejny raz ofiarą najbogatszych. W pierwszej kolejności rząd powinien zadbać o potrzebujących a nie zarobasów - najczęściej oszustów. To jest skandal.

Idż do roboty, wyedukuj się bardzie i wtedy zacznij pisać coś o czym masz pojęcie. Najpierw sprawdź co to jest zasiłek macierzyński i skąd jest wypłacany. Podejrzewam że Twój wynosiłby 0 zł.

W
Wstrząśnięty Obywatel

Nie powinno tak być. Każde dziecko jest takie samo. Uśrednić koszt zakupu najpotrzebniejszych rzeczy i to powinna być kwota zasiłku. Jeśli dziecko niepełnosprawne wtedy doliczyć koszt lekarstw. A tak, taka kurwa dziecko karmi kawiorem a inni nie mają na leki. To jest rozbój i złodziejstwo w biały dzień i pod sztandarem Państwa Polskiego. To musi być jak najszybciej zmienione, inni nie mogą być kolejny raz ofiarą najbogatszych. W pierwszej kolejności rząd powinien zadbać o potrzebujących a nie zarobasów - najczęściej oszustów. To jest skandal.

G
Gość
2019-06-19T12:02:39 02:00, Gość:

ciężko pracować a dużo zarabiać to są dwie odrębne rzeczy i często nie idą w parze

Prawda!

G
Gość
2019-06-18T21:32:10 02:00, Gość:

To jest po prostu chore. Większość ludzi pracuje na tych, którym się do roboty wychodzić nie chce, a z racji zasiłku, żyją jak klasa wyższa. Ludzie zarabiają, jak dobrze pójdzie, okolice 3000 netto, mają rachunki, opłaty, a wystarczyło naklepać sobie dzieci i nic więcej nie robić. Po co do roboty wychodzić? Przecież dadzą im. Nasi rodzice nie mieli zasiłków, ich rodzice tak samo. Musieli nas wychować, ubrać wykarmić i to był ich obowiązek, a dziś zrobili z tego instytucje zarobkową. CHORE!

2019-06-18T22:46:33 02:00, Janusz:

Częściowo masz rację, jednak artykuł dotyczy pieniędzy wypłacanych z ZUS na podstawie stawek jakie ci ludzie odprowadzali, więc nie są to żadne zasiłki dla nierobów. Jest całkowicie odwrotnie, takie sumy dostają ludzie, którzy odprowadzają ogromne podatki i składki ZUS.

2019-06-18T22:55:22 02:00, Gość:

O czym ty mówisz, w życiu nikt z nich takich składem nie płacił, z prostej przyczyny, obowiązywał górny limit, powyżej którego ZUS nie był już doliczany.

2019-06-19T10:22:56 02:00, Gość:

Górny limit dotyczy składki emerytalnej... Polecam poczytać ustawę zanim ktoś będzie się wypowiadać

2019-06-19T15:09:41 02:00, Gość:

Sprytna pani pracująca w ZUSie powiedziała swojej córce,żeby zapłaciła 2-3 duże składki ....i już suma świadczenia ogromna.

2019-06-19T20:56:09 02:00, Gość:

Aby otrzymywać świadczenia w takich sumach należy wcześniej wypracować odpowiednio wysoką roczną średnią uzyskiwanych dochodów. Reasumując: płać wysokie składki (zarabiaj dużo - pracuj ciężko), pobieraj adekwatne świadczenia do opłaconych składek. Czym innym jest problem niskich dochodów, tym samym składek na ubezpieczenia większości obywatelek, które ciężko pracują za zbyt niskie uposażenie.

"Pracuj ciężko - zarabiaj dużo" buahahaha na jakim ty świecie żyjesz. Ci co dużo zarabiają nie pracują ciężko. Ciężko pracują Ci, co stanowią ekstrema zarobków w Polsce, czyli zarabiający minimalną krajową. W dupie byłeś, gówno widziałeś.

G
Gość

Skurwysyn...

M
Magda

brawo ! skoro płacą podatki i zasłuzyli,nalezy im się jak psu zupa

G
Gość
2019-06-18T21:32:10 02:00, Gość:

To jest po prostu chore. Większość ludzi pracuje na tych, którym się do roboty wychodzić nie chce, a z racji zasiłku, żyją jak klasa wyższa. Ludzie zarabiają, jak dobrze pójdzie, okolice 3000 netto, mają rachunki, opłaty, a wystarczyło naklepać sobie dzieci i nic więcej nie robić. Po co do roboty wychodzić? Przecież dadzą im. Nasi rodzice nie mieli zasiłków, ich rodzice tak samo. Musieli nas wychować, ubrać wykarmić i to był ich obowiązek, a dziś zrobili z tego instytucje zarobkową. CHORE!

2019-06-18T22:46:33 02:00, Janusz:

Częściowo masz rację, jednak artykuł dotyczy pieniędzy wypłacanych z ZUS na podstawie stawek jakie ci ludzie odprowadzali, więc nie są to żadne zasiłki dla nierobów. Jest całkowicie odwrotnie, takie sumy dostają ludzie, którzy odprowadzają ogromne podatki i składki ZUS.

2019-06-18T22:55:22 02:00, Gość:

O czym ty mówisz, w życiu nikt z nich takich składem nie płacił, z prostej przyczyny, obowiązywał górny limit, powyżej którego ZUS nie był już doliczany.

2019-06-19T10:22:56 02:00, Gość:

Górny limit dotyczy składki emerytalnej... Polecam poczytać ustawę zanim ktoś będzie się wypowiadać

2019-06-19T15:09:41 02:00, Gość:

Sprytna pani pracująca w ZUSie powiedziała swojej córce,żeby zapłaciła 2-3 duże składki ....i już suma świadczenia ogromna.

Aby otrzymywać świadczenia w takich sumach należy wcześniej wypracować odpowiednio wysoką roczną średnią uzyskiwanych dochodów. Reasumując: płać wysokie składki (zarabiaj dużo - pracuj ciężko), pobieraj adekwatne świadczenia do opłaconych składek. Czym innym jest problem niskich dochodów, tym samym składek na ubezpieczenia większości obywatelek, które ciężko pracują za zbyt niskie uposażenie.

S
Stop DW
2019-06-19T12:15:01 02:00, M:

Maryyyyjusz cycki (● ●)mi się gotują auuuuuuuu hahaha:))))

2019-06-19T14:45:31 02:00, Stop DTR:

Jak są spiczaste to czemu nie👅👅👅

2019-06-19T17:23:13 02:00, Stop DW:

Dawaj dupę hahahahah :)))))))))).

Mariuszku dlaczego uważasz że twój kuperek nie jest wielki ?????????pamiętam jak latem miałeś założone białe spodnie(z kieszeniami po bokach) i sandały:))))) normalnie twój kupruś był tak opięty że mogłam zobaczyć go w całej okazałości hahhahaha:)))))))) nie bądż taki skromny :P. Twoja dupeczka bije wszystkie dupeczki latynosek na głowę- jesteś druga kim kardashian z soczystymi połówkami hahahhahah:))))))).

2019-06-19T18:30:14 02:00, Stop DTR:

Lubisz orzeszki jak wiewiórka😍😍😍

Orzeszki????? laskowe oraz nerkowce innych nie spożywam hahahahhah:))))))))))chyba że mówisz o męskich orzeszkach?????? kastrowanie ich jest najfajniejsze hahahahahhaa:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

G
Gość
2019-06-19T14:58:19 02:00, Gość:

Te zasiłki to pobierają dzieci osób pracujących w ZUS-ie. Wiedzieli ile i jakiej wysokości składki zapłacić,żeby pobierać takie kwoty.Sprytne te panie pracujące w ZUS-ie. Ale czego się nie robi dla rodziny.

2019-06-19T20:15:42 02:00, Gość:

Nie trzeba pracować w susie, wystarczy się uczyć i znać matematykę ;) odsyłam do podstawówki ;)

Zusie*

G
Gość
2019-06-19T14:58:19 02:00, Gość:

Te zasiłki to pobierają dzieci osób pracujących w ZUS-ie. Wiedzieli ile i jakiej wysokości składki zapłacić,żeby pobierać takie kwoty.Sprytne te panie pracujące w ZUS-ie. Ale czego się nie robi dla rodziny.

Nie trzeba pracować w susie, wystarczy się uczyć i znać matematykę ;) odsyłam do podstawówki ;)

S
Stop DTR
2019-06-19T12:15:01 02:00, M:

Maryyyyjusz cycki (● ●)mi się gotują auuuuuuuu hahaha:))))

2019-06-19T14:45:31 02:00, Stop DTR:

Jak są spiczaste to czemu nie👅👅👅

2019-06-19T17:23:13 02:00, Stop DW:

Dawaj dupę hahahahah :)))))))))).

Mariuszku dlaczego uważasz że twój kuperek nie jest wielki ?????????pamiętam jak latem miałeś założone białe spodnie(z kieszeniami po bokach) i sandały:))))) normalnie twój kupruś był tak opięty że mogłam zobaczyć go w całej okazałości hahhahaha:)))))))) nie bądż taki skromny :P. Twoja dupeczka bije wszystkie dupeczki latynosek na głowę- jesteś druga kim kardashian z soczystymi połówkami hahahhahah:))))))).

Lubisz orzeszki jak wiewiórka😍😍😍

S
Stop DW
2019-06-19T12:15:01 02:00, M:

Maryyyyjusz cycki (● ●)mi się gotują auuuuuuuu hahaha:))))

2019-06-19T14:45:31 02:00, Stop DTR:

Jak są spiczaste to czemu nie👅👅👅

Dawaj dupę hahahahah :)))))))))).

Mariuszku dlaczego uważasz że twój kuperek nie jest wielki ?????????pamiętam jak latem miałeś założone białe spodnie(z kieszeniami po bokach) i sandały:))))) normalnie twój kupruś był tak opięty że mogłam zobaczyć go w całej okazałości hahhahaha:)))))))) nie bądż taki skromny :P. Twoja dupeczka bije wszystkie dupeczki latynosek na głowę- jesteś druga kim kardashian z soczystymi połówkami hahahhahah:))))))).

G
Gość
2019-06-18T21:32:10 02:00, Gość:

To jest po prostu chore. Większość ludzi pracuje na tych, którym się do roboty wychodzić nie chce, a z racji zasiłku, żyją jak klasa wyższa. Ludzie zarabiają, jak dobrze pójdzie, okolice 3000 netto, mają rachunki, opłaty, a wystarczyło naklepać sobie dzieci i nic więcej nie robić. Po co do roboty wychodzić? Przecież dadzą im. Nasi rodzice nie mieli zasiłków, ich rodzice tak samo. Musieli nas wychować, ubrać wykarmić i to był ich obowiązek, a dziś zrobili z tego instytucje zarobkową. CHORE!

2019-06-18T22:46:33 02:00, Janusz:

Częściowo masz rację, jednak artykuł dotyczy pieniędzy wypłacanych z ZUS na podstawie stawek jakie ci ludzie odprowadzali, więc nie są to żadne zasiłki dla nierobów. Jest całkowicie odwrotnie, takie sumy dostają ludzie, którzy odprowadzają ogromne podatki i składki ZUS.

2019-06-18T22:55:22 02:00, Gość:

O czym ty mówisz, w życiu nikt z nich takich składem nie płacił, z prostej przyczyny, obowiązywał górny limit, powyżej którego ZUS nie był już doliczany.

2019-06-19T10:22:56 02:00, Gość:

Górny limit dotyczy składki emerytalnej... Polecam poczytać ustawę zanim ktoś będzie się wypowiadać

2019-06-19T15:09:41 02:00, Gość:

Sprytna pani pracująca w ZUSie powiedziała swojej córce,żeby zapłaciła 2-3 duże składki ....i już suma świadczenia ogromna.

Przecież to jest stary patent. Zakłada się firmę, na kilka miesięcy przed, następnie płaci duże składki i...otrzymuje ogromne świadczenia. Lata temu o tym słyszałem, nadal widzę, że tak jest.

Dodaj ogłoszenie