Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy urzędnicy zapukają do twoich drzwi! Tym razem zażądają więcej pieniędzy

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Urzędnicy przyjdą osobiście do twojego mieszkania lub domu
Urzędnicy przyjdą osobiście do twojego mieszkania lub domu 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Pracownicy Urzędu Miejskiego Wrocławia osobiście zapukają do naszych drzwi i wręczą decyzję o podwyżce oraz obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. We Wrocławiu przymusowa danina za posiadanie własnego mieszkania, domu czy lokalu użytkowego jest najwyższa w Polsce.

O podwyżce podatku od nieruchomości Rada Miasta Wrocławia zadecydowała 23 listopada 2023 roku. Na wniosek prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka podatek od posiadania mieszkania wzrósł od nowego roku z 1 zł do 1,15 zł za metr kwadratowy. To maksymalna stawka, jaką mogli uchwalić radni, bo górną granicę podatku od nieruchomości określa Minister Finansów. Uchwalając wyższą daninę, wskazywali na inflację. Radni Wrocławia w uzasadnieniu opisywali, że nowa wysokość podatku pozwoli na realizację wielu cennych inwestycji publicznych, które "stanowią odpowiedź na potrzeby mieszkańców", a w dalszej perspektywie przyczynią się do podniesienia jakości życia we Wrocławiu.

Podatek od mieszkań i domów we Wrocławiu nie jest jedynym maksymalnym, dozwolonym przez ministra. Taki mają również przedsiębiorcy. W zeszłym roku za metr kwadratowy powierzchni użytkowej związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej płacili 28,78 zł. W 2024 r. zapłacą już 33,10 zł.

"W odniesieniu do nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej należy podkreślić, że od wielu lat Miasto dla przedsiębiorców inwestujących we Wrocławiu oferuje wsparcie w postaci zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach programów pomocowych" – opisywali radni w uzasadnieniu uchwały.

We Wrocławiu stawki podatku od nieruchomości w 2024 roku są następujące:

  • 1,15 zł/mkw. od powierzchni użytkowej mieszkalnej,
  • 33,10 zł/mkw. dla powierzchni użytkowej, związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej lub części mieszkania zajętych na jej prowadzenie,
  • 15,50 zł/mkw. na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym,
  • 6,76 zł/mkw. od powierzchni związanej z prowadzeniem działalności "leczniczej",
  • 11,17 zł/mkw., pozostałych, w tym na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego,
  • 1,34 zł/mkw. od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków,
  • 6,66 zł/1 ha powierzchni gruntu pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych,
  • 0,71 zł/mkw. dla gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego,
  • 4,39 zł/mkw. dla gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2021 r. poz. 485 oraz z 2023 r. poz. 28 i 1688), i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym, obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Decyzje w sprawie podwyżki podatku nieruchomości oraz obowiązek jego zapłaty (dotyczy także podatku rolnego i leśnego), urzędnicy we Wrocławiu będą dostarczać od 8 lutego do 1 marca. Decyzje podatkowe będą doręczane osobiście za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pod wskazane przez podatników adresy korespondencyjne.

Jeśli nie będziemy mogli lub nie będziemy chcieli otworzyć drzwi pracownikom urzędu, decyzje zostaną wysłane listami poleconymi za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Termin płatności całości podatku od nieruchomości lub jego I raty (najczęściej płatność rozbijana jest na 4 raty) to 15 marca. Chyba, że decyzję otrzymamy po 1 marca, wtedy termin płatności wynosi 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Maksymalna stawka za podatek od nieruchomości została także uchwalona w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku. Pod naciskiem inflacji nie ugięli się radni w Kielcach, gdzie za metr kwadratowy mieszkania mieszkańcy zapłacą 0,82 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska