Wrocławscy licealiści uczą się jak się robi interesy....

  Wrocławscy licealiści uczą się jak się robi interesy. Najlepsi mogą zrealizować swój biznesplan

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Poduszeczki z mieszankami eterycznymi będą żyłą złota dla wrocławskich biznesmenów przed 20-tką?
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Facebook "Zdrowy sen"

  Czy można zbić interes na poduszeczkach z ziołami, które pomagają w zaśnięciu i leczą katar? Zdaniem uczniów Zespołu Szkół nr 18, Grzegorza Janika, Mateusza Jankowskiego i Wiktora Jamborskiego to jak najbardziej możliwe. Są zwycięzcami pierwszej edycji konkursu "Mój pierwszy biznes przed 20-tką" i choć nie założyli jeszcze firmy, mają takie plany. Podobnie jak sześć zespołów z wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych, które tworzą gry planszowe. Jedna z ekip być może doczeka się, że ich planszówka wejdzie na rynek.
  Akcja gry "Potęga wyznania" toczy się w krainie Heksager. Gracze są przywódcami religijnymi i na planszy dowolnie skomponowanej z sześciokątnych pól szerzą swoją wiarę. Wygrywa ten, który będzie miał największą liczbę wiernych. Mogą odkrywać pola, poruszać się po nich, stawiać budynki i uniemożliwiać przeciwnikom szerzenie swojej religii. "Potęgę wyznania" stworzyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 3.
  Jak mówi jeden z nich, Piotr Antoniszyn, gra jest w trakcie tworzenia. Licealiści mają nadzieję na sukces w tegorocznej edycji konkursu "Mój pierwszy biznes przed 20-tką". Rywalizuje z nimi 5 innych zespołów z wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych, które też tworzą gry planszowe.

  Co dostanie zwycięzca? Jak mówią pomysłodawcy i twórcy konkursu Ireneusz Huszcza i Filip Głowacz, oprócz rocznego doświadczenia w tworzeniu biznesu i satysfakcji, na młodych ludzi czekają nagrody rzeczowe oraz być może wdrożenie biznesplanu w życie. – Możliwe, że uda się pozyskać sponsorów i dzięki temu zwycięskiej ekipie zafundować pojawienie się na rynku gier planszowych - mówi Filip Głowacz. Huszcza i Głowacz pracują w jednej korporacji, a także wykładają na Wyższej Szkole Bankowej. Poza tym założyli wspólny interes - wydawnictwo gier planszowych.

  Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji nastąpi w maju. Ubiegłoroczni zwycięzcy, Grzegorz Janik, Mateusz Jankowski i Wiktor Jamborski założyli na jednym z portali stronę "Zdrowy sen", gdzie reklamują swój produkt. To poduszeczki z mieszankami eterycznymi różnych ziół i kwiatów, mających leczyć dolegliwości takie jak katar, kaszel czy bezsenność. Po ukończeniu szkoły mają zamiar otworzyć własny biznes. Na razie się przygotowują, a swoje produkty rozdają znajomym i zbierają dobre recenzje.

  Robienia biznesplanu punkt po punkcie uczyli się na zajęciach organizowanych przez Ireneusza Huszczę i Filipa Głowacz. Każda edycja projektu trwa rok. – W tym czasie w różnych wrocławskich szkołach ponadgimnazjalnych prowadzimy zajęcia na temat układania biznesplanu, sondowania rynku produktów, radzenia sobie z konkurencją. Co dwa tygodnie mówimy o biznesie w internecie, czyli przybliżamy jak działają e-sklepy, a na zmianę co dwa tygodnie rozmawiamy o grach planszowych - mówi Ireneusz Huszcza.

  Dziś poznaliśmy postępy licealistów w tworzeniu własnych biznesów. Na konferencji prasowej zorganizowanej w XIII LO przy ul. Haukego-Bosaka we Wrocławiu obecny był także prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Czy kupiłby grę planszową zaprezentowaną przez uczniów LO III lub uspokajającą poduszeczkę z mieszanką ziół? – Grę bym chętnie kupił, bo lubię planszówki. Co do poduszeczki - nie lubię zbyt mocnych zapachów - uśmiecha się prezydent. - W całej zabawie mniej chodzi jednak o sam produkt, a o edukacyjny walor takich spotkań. Szkoła uczy, jak się przygotowuje biznesplan. Robienie interesów jest skomplikowane, trzeba wszystko dokładnie zanalizować. Za parę lat przekonamy się jak poszło uczestnikom tego projektu i czy zdobyta wiedza pomoże im otworzyć własny biznes - mówi Rafał Dutkiewicz.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo