18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Studenci rozpoczęli nowy rok. "Gaudeamus igitur" na Rynku (ZDJĘCIA, FILM)

Sylwia Foremna
Ponad 100 tysięcy studentów rozpoczęło w poniedziałek we Wrocławiu nowy rok akademicki. Z tej okazji na wrocławskim Rynku znów zabrzmiał "Gaudeamus igitur".

Prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, przyjechała 1 października do Wrocławia, aby oficjalnie zainaugurować nowy rok akademicki na uczelni wybranej przez ministerstwo. A była to Politechnika Wrocławska.

Rano spotkała się ze studentami odbywającymi staże i praktyki w Nokia Siemens Networks oraz pracownikami i absolwentami wrocławskich uczelni. Na 1650 pracowników wrocławskiego oddziału Nokii Siemens Networks, 1000 to absolwenci Politechniki Wrocławskiej. A w południe zapoznała się z ... robotem społecznym.

Jest to robot, który mówi, wyraża emocje, rozpoznaje kolory i jest towarzyszem człowieka. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej mają nadzieję, że za ok. 10 lat będzie w rzeczywistości takim naszym przyjacielem.
Pomysł zbudowania tzw. społecznego urządzenia wyszedł od angielskich naukowców.

- W ramach unijnego programu LIREC naszym doktorantom i pracownikom udało się stworzyć właśnie takiego robota - informuje prof. Krzysztof Tchoń z Politechniki Wrocławskiej. - Chodzi o to, żeby sztuczny towarzysz życia wykonywał przede wszystkim przydatne czynności i nie znudził się człowiekowi zbyt szybko - dodaje prof. Tchoń.

Prof. Barbara Kudrycka była pod wrażeniem robota, chociaż, jak twierdzi, oboje byli bardzo zestresowani. To było widać, bo robot nie był do końca posłuszny w wykonaniu poleceń.

Prof. Kudrycka podziwiała uczelnię, jej osiągnięcia i sukcesy. Rozmawiała też z dziennikarzami o rynku pracy po studiach:
Jak wygląda w kraju sytuacja absolwentów po studiach?

- Nasze uczelnie nie produkują bezrobotnych. W Polsce tylko 9 procent absolwentów szkół wyższych nie może znaleźć pracy. To niedużo. Znacznie większe bezrobocie widoczne jest wśród absolwentów uczelni wyższych w innych krajach Unii Europejskiej.

Czy rynek pracy w Polsce jest kontrolowany?
- Ministerstwo cały czas monitoruje potrzeby rynku pracy i dostosowuje kierunki zamawiane do potrzeb pracodawców. Mamy ponad 10 kierunków zamawianych i w tym obszarze dofinansowujemy uczelnie. Studentów natomiast motywujemy i nagradzamy wysokimi stypendiami. Tym samym liczba chętnych, którzy chcą studiować na kierunkach ścisłych, jest znacznie większa niż przed laty.

Jakie zmiany wnosi obecny nowy rok akademicki w życiu uczelni i studentów?
- Od tego roku akademickiego studenci mają prawa zapisane w ustawie Karta Praw Studenta. Zawiera ona 10 praw. Gwarantuje m.in. bezpłatne egzaminy i podstawowe usługi edukacyjne. Powinnością szkół wyższych jest to, aby wszystkie prawa były respektowane.


Gaudeamus na Dolnym Śląsku

Przez całą pierwszą dekadę października będą trwać na dolnośląskich uczelniach uroczystości związane z inauguracją nowego roku akademickiego 2012/2013. W Wałbrzychu inauguracja roku akademickiego odbyła się w poniedziałek w Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości. Nowy rok otworzyła też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. W tych dwóch uczelniach oraz w wałbrzyskim Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Wrocławskiej studiuje ok. 13 tys. osób. Dopiero na 8-9.10 zaplanowano inaugurację nowego roku akademickiego w legnickiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona. 9.10 otworzy rok akademicki Wyższe Seminarium Duchowne w Legnicy.

SIYA, MAT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska