Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Nagrody kulturalne rozdane (Zdjęcia)

Małgorzata Matuszewska
Agnieszka Franków-Żelazny
Agnieszka Franków-Żelazny Fot. Piotr Krzyżanowski
W czwartek, 21 października wieczorem, w czasie gali w Klubie Muzycznym Eter, Jarosław Fret z Teatru ZAR za "Ewangelie dzieciństwa. Tryptyk" został uhonorowany Nagrodą Teatralną Wrocławia za najlepszą działalność w minionym sezonie artystycznym. Zostały przyznane także dwie Nagrody Muzyczne Wrocławia - w dziedzinie muzyki poważnej i rozrywkowej. Najwybitniejszą artystką w muzyce poważnej jest Agnieszka Franków-Żelazny, chórmistrzyni. Najlepsi muzycy rozrywkowi to zespół Indigo Tree. Laureaci otrzymali po dziesięć tysięcy złotych.

Agnieszka Franków-Żelazny odbierając nagrodę przyznała, że ręce trzęsą jej się bardziej niż na niejednym koncercie. - To wyróżnienie dla chóralistyki wrocławskiej, dziedziny niekomercyjnej, dającej wiele twórcom muzyki i publiczności.

Jarosław Fret - laureat nagrody teatralnej powiedział wierzę, że ta nagroda jest znakiem, że ludzie teatru mają się dobrze we Wrocławiu.

Zespół Indigo Tree nie pojawił się na rozdaniu nagród, ponieważ w tym samym czasie miał koncert.

Teatralna Nagroda została przyznana szósty raz, Muzyczna jedenasty. Galę uświetnił koncert Chopin' Around, w czasie którego usłyszeliśmy utwory inspirowane muzyką Fryderyka Chopina. Z koncertem wystąpili: Uri Caine, znakomity amerykański pianista jazzowy, Andrzej Bauer (wiolonczela), Jacek Kochan (perkusja), Agata Zubel (głos), Maciej Walczak (projekcje), Cezary Duchnowski (komputer). Muzykę połączono z przetworzonymi portretami Chopina, artyści stworzyli więc swoistą multimedialną całość.

Kapituła Nagrody Teatralnej uznała, że Jarosław Fret twórczo rozwinął formułę teatru antropologicznego, czerpiącego inspirację z muzyki źródeł, a Teatr ZAR w sposób unikalny harmonizuje z programem badawczym Instytutu Grotowskiego stanowiąc ciekawe połączenie pracy naukowej z praktyką teatralną. Agnieszka Franków-Żelazny została uhonorowana za za wybitny wkład w rozwój artystyczny chórów Filharmonii Wrocławskiej i Akademii Medycznej. Zespół Indigo Tree w zeszłym sezonie w spektakularny sposób zadebiutował na polskiej scenie muzycznej.

Nazwa Teatru ZAR to jednocześnie tytuł pieśni pogrzebowych wykonywanych przez Swanów zamieszkujących wysokie rejony Kaukazu, w północno-zachodniej Gruzji. Teatr został założony we Wrocławiu przez stażystów Instytutu Grotowskiego w trakcie wypraw badawczych do Gruzji w latach 1999-2003. Zebrali materiał muzyczny, którego esencją jest grupa wielowiekowych pieśni polifonicznych sięgających korzeniami początków naszej ery. Jarosław Fret dziś jest dyrektorem Instytutu Grotowskiego. Jerzego Grotowskiego poznał we Wrocławiu, przygotowując prezentację jego spektaklu w Ossolineum.

Agnieszka Franków-Żelazny prowadzi chóry Filharmonii Wrocławskiej i Akademii Medycznej. Wrocławscy filharmonicy śpiewali m.in. z Gabrieli Consort & Players w paryskiej Salle Playel i londyńskim Barbican Centre oraz Rogal Albert Hall, na 52. Międzynarodowym Festiwalu Flandryjskim w Gandawie. Chórmistrzyni świetnie godzi prowadzenie chórów, pracę adiunkta na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej i prowadzenie domu.

Grupa Indigo Tree, czyli Filip Zawada, Peve Lety i Michał Kupicz zadebiutowała w zeszłym roku płytą pt. Lullabies Of Love And Death, a w tym roku wydała album pt. Blanik, nawiązujący tytułem do nazwiska gimnastyka Leszka Blanika, złotego medalisty z igrzysk w Pekinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska