Wrocław: Dziki na placu zabaw. Bawią się w piaskownicy!

Celina MarchewkaZaktualizowano 
Na wrocławskim osiedlu Poświętne o okolicy ulic Falzmanna i Kamieńskiego od ponad tygodnia grasuje stado małych dzików. Mieszkańcy martwią się o swoje bezpieczeństwo. Zwłaszcza, że dziki upodobały sobie miejscowy plac zabaw. Wieczorami pojawiają się w piaskownicy. - Nie musimy obawiać się tego, że dzik grzebał w piasku. Co innego jednak kontakt z jego odchodami. Mogą być groźne dla człowieka. Więc nie bagatelizujmy takich sytuacji i dbajmy o swoje bezpieczeństwo - podkreśla lekarz weterynarii Tomasz Grabiński.

Na Facebooku pojawiła się informacja, że w magistracie zapadła decyzja o odstrzale młodych dzików. Grzegorz Rajter z ratusza potwierdza, że z końcem czerwca do urzędu wpłynęło zgłoszenie od mieszkańców osiedla Poświętne. Dementuje jednak pogłoski o rzekomym planie zabicia zwierząt.

- Zgodnie z przyjętą procedurą zgłoszenia kierowane były do lekarza weterynarii, który podejmował próby odłowu dzików, głównie warchlaków z tego terenu. Z uwagi na rozległy teren próby te zakończyły się niepowodzeniem. Dziś w godzinach popołudniowych podjęta zostanie kolejna próba odłowu warchlaków za pomocą sieci oraz podbieraków - mówi Grzegorz Rajter.

Jeśli tym razem zwierzęta uda się odłowić, zostaną poddane kilkudniowej obserwacji.

Zdaniem Tomasza Grabińskiego z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Kątna problemem nie jest samo odłowienie dzików lub innych zwierząt, które podejdą do miasta, tylko powstrzymanie ich, aby później nie wracały.

- Osobnik, który nauczył się bliskości człowieka i "polowania" w śmietniku, zawsze znajdzie sobie drogę do tego, czy innego miasta, albo wsi. Takie zwierzę nie może wrócić do lasu i do końca życia musi już przebywać na zamkniętym terenie - tłumaczy Grabiński.

Joanna Otachel-Hawranek z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii we Wrocławiu przyznaje, że w mieście problem podchodzenia dzikich zwierząt jest zauważalny i trudny do wyeliminowania.

- Wrocław otoczony jest wysypiskami śmieci. Dziki czują zapach i przychodzą tam po prostu sobie pojeść - mówi dr Hawranek. Uspokaja jednak, że dolnośląskie osobniki nie stanowią zagrożenia dla ludzi - Zwierzęta te uznawane są za niebezpieczne przez afrykański pomór świń. W naszym województwie na szczęście nie było do tej pory doniesień o przypadkach zachorowań. Poza tym, nie musimy się obawiać, ponieważ ASF nie jest niebezpieczny dla człowieka. Bardziej prawdopodobny może być za to inny scenariusz. Dzik w naturze unika kontaktu z człowiekiem, ale pod warunkiem, że człowiek także unika spotkania z nim. W sytuacji zagrożenia może się zdarzyć, że wystraszony dzik kogoś zrani - ostrzega.

- Nie musimy obawiać się tego, że dzik grzebał w piasku, a później bawią się tam nasze dzieci. Co innego jednak kontakt z jego odchodami. Mogą znajdować się w nich różne bakterie np. salmonella, które są groźne dla człowieka. Więc nie bagatelizujmy takich sytuacji i dbajmy o swoje bezpieczeństwo - podkreśla Tomasz Grabiński.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 64

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
k
kociara

Skoro piaskownica pusta , dzieciaki siedzą przed kompami to dlaczego małe dziczki mają się nie pobawić. Widok przeuroczy, telewizor niepotrzebny.

k
kociara
2019-07-10T16:36:25 02:00, Basia:

Są cudne. Co prawda bawią się pod moimi oknami, ale czuję zagrożenia z ich strony, jak powyższy artykuł sugeruje...

2019-07-10T16:37:52 02:00, Gość:

"Nie czuję zagrożenia" - miało być:)

2019-07-10T19:23:31 02:00, Igma:

Dzik to nie jest zwierzątko do przytulania.

Wyczuje,

że jest zagrożone lub jesteś słabsza,

zaatakuje.

Jak to teraz powiadają PiSdziec

Fajne, to w końcu maluchy chcą się pobawić w piaskownicy. Dzik nie dzik, zwierzaki trzeba kochać.

Z
ZOO Garten

Jeśli będziesz dobry dla zwierząt one będą Cię kochać do końca swych dni. Jeśli będziesz dobry dla ludzi nigdy nie wiadomo co dostaniesz w zamian.

Proste ? Proste !

Wysiedlić ludzi z poswiętnego i oddać dzielnicę we władanie dzikom !

M
Mario
2019-07-10T09:53:50 02:00, Gość:

I co na to idioci i idiotki podpisujacy sobie zdjecia #jestem z dzikiem. To teraz wpieprzyc im te wszystkie dziki do domow. To efekt krzykow eby nie odstrzeliwac dzikow. No to maja.

2019-07-10T11:11:31 02:00, Dzika Świnka:

Natura sama się reguluje, więc nie pie***l głupot. Lubisz ponap***dalać do żywych istot? Wydaje mi się, że właśnie to cię w życiu kręci.

2019-07-10T12:08:10 02:00, Gość:

Czyli piaskownice w placach zabaw to naturalne środowisko dzików? No przecież natura sama się reguluje nie ?

Natura sama się reguluje, stwierdzenie neptyka w sprawie zwierząt wolno żyjących. Co niby ma wyregulować populację dzika , miot do 12 młodych dwa razy w roku , najbardziej plenne zwierzę wolnożyjące w Polsce. Dla was są te dziki atrakcją do momentu kiedy dojdzie do nieszczęścia , chwila poczucia zagrożenia i może się to skończyć śmiercią dla człowieka. Oręż dzika jest ostry jak żyletki a przeważnie zacina on człowieka w okolicy kostki i tnie aż do pachwiny, często uszkadzając tętnicę udową. Po takim uszkodzeniu krwotoku się nie zachamuje metodą stazy.Zgon w ciągu paru minut. Gratuluję oszołomom którzy uważają te dziki za atrakcję.

I
Igma
2019-07-10T16:36:25 02:00, Basia:

Są cudne. Co prawda bawią się pod moimi oknami, ale czuję zagrożenia z ich strony, jak powyższy artykuł sugeruje...

2019-07-10T16:37:52 02:00, Gość:

"Nie czuję zagrożenia" - miało być:)

Dzik to nie jest zwierzątko do przytulania.

Wyczuje,

że jest zagrożone lub jesteś słabsza,

zaatakuje.

Jak to teraz powiadają PiSdziec

G
Gość
2019-07-10T16:36:25 02:00, Basia:

Są cudne. Co prawda bawią się pod moimi oknami, ale czuję zagrożenia z ich strony, jak powyższy artykuł sugeruje...

2019-07-10T16:37:52 02:00, Gość:

"Nie czuję zagrożenia" - miało być:)

No to się nie zgadzamy pani Basiu, bo ja również jestem mieszkańcem okolicy Poświętnego i odczuwam duże zagrożenie. Nie wspomnę już o tym jak niebezpieczne są te dziki dla samochodów jadących Obwodnicą Śródmiejską.

G
Gość
2019-07-10T16:36:25 02:00, Basia:

Są cudne. Co prawda bawią się pod moimi oknami, ale czuję zagrożenia z ich strony, jak powyższy artykuł sugeruje...

"Nie czuję zagrożenia" - miało być:)

B
Basia

Są cudne. Co prawda bawią się pod moimi oknami, ale czuję zagrożenia z ich strony, jak powyższy artykuł sugeruje...

G
Gościu

Nadaliśmy im już imiona: Piotruś, Łukaszek, Wojtuś, Agatka... Rządzą na północy już od przynajmniej 2 miesięcy. Cały czas to samo stadko. Sprawy nie ułatwia nie skoszona działka, na której ma być kiedyś wybudowana droga łącząca ul. Kamieńskiego i Obwodnicę Śródmiejską. Dziki z powodzeniem chowają się w wysokiej trawie. Apeluję do miasta o skoszenie działki dla bezpieczeństwa mieszkańców Północy!

G
Gość

cudowne

E
EdW

Te dziki są przeurocze.

G
Gość

Justyna niebawem przyjdą i di drzwi załomotą , i żeżrą nas.

G
Gość

Uwaga... Substancje miejską oraz jej tkankę pochłania przyroda .... Czy jakiś tak .

G
Gość
2019-07-10T13:47:49 02:00, Maja Ostaszewska:

Apeluje do władz miasta o budowanie placów zabaw w lesie dla dzików i ich małych oraz tych jeszcze nie narodzonych ... to mówiłam ja Maja O.

jestem za!

M
Maja Ostaszewska

Apeluje do władz miasta o budowanie placów zabaw w lesie dla dzików i ich małych oraz tych jeszcze nie narodzonych ... to mówiłam ja Maja O.

Dodaj ogłoszenie