Wrocław: Aleksander Skorupa będzie wojewodą

  Wrocław: Aleksander Skorupa będzie wojewodą

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Poseł PO Aleksander Marek Skorupa (lat 55) będzie nowym wojewodą dolnośląskim. 16 grudnia został przedstawiony jako kandydat na to stanowisko Jerzemu Millerowi, szefowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  Wrocław: Aleksander Skorupa będzie wojewodą

  ©Fot. Janusz Wójtowicz

  - Zaczęła się procedura związana z powołaniem mnie na stanowisko wojewody - przyznaje Skorupa, dodając, że głos decydujący ma premier Donald Tusk, z którym Miller ma się dopiero spotkać. Kiedy oficjalna nominacja Skorupy? Dzisiaj albo na początku przyszłego tygodnia.

  Żadnej niespodzianki raczej już nie będzie. Stanowisko wojewody jest do wzięcia od 1 grudnia, kiedy Rafała Jurkowlańca radni sejmiku wybrali na marszałka województwa dolnośląskiego. Skorupa nie był jedynym kandydatem. Mówiło się m.in. o Grzegorzu Romanie, Jarosławie Dudzie czy Lilli Jaroń.

  Koledzy Skorupy z PO przekonują, że to człowiek Grzegorza Schetyny. Należał do Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Wolności, od 2001 związany jest z Platformą Obywatelską. Mimo że w latach 1994-1998 był wrocławskim radnym miejskim, a 1998-2002 r. radnym sejmiku, kojarzony jest z gminą Brzeg Dolny. Rządził nią nieprzerwanie przez 17 lat.

  Burmistrzem został... przez przypadek, gdyż po wyborach w 1990 r. w dolnobrzeskiej radzie gminy nie było dobrego kandydata na ten urząd.

  - Rozpisaliśmy konkurs i daliśmy ogłoszenie do prasy - przypomina Zbigniew Skorupa (brat Aleksandra Marka), ówczesny szef rady gminy. - Marek zgłosił się w ostatni dzień, a ja uznałem, że to żart.
  Ale kandydatem okazał się najlepszym, bo wtedy z ogłoszenia przychodzili ludzie szukający gdzieś pracy. Skorupa ją miał w laboratorium ochrony powierzchni w Zakładach Badawczych i Projektowych Miedzi Cuprum KGHM we Wrocławiu.

  Brzegiem Dolnym rządził bez opozycji, marząc jednocześnie, by zostać posłem. W wyborach parlamentarnych w 2001 r. nie udało mu się zdobyć mandatu, natomiast w 2005 r. nie mógł. Wtedy Platforma zablokowała swoim urzędującym szefom gmin możliwość startu w tych wyborach. Trzy lata później dostał niemal 5 tys. głosów i z Brzegu przeniósł się na Wiejską.

  Kto zasiądzie w Sejmie na jego miejscu? Mandat przypada wicemarszałkowi Markowi Łapińskiemu, bo to on po Skorupie zdobył największą liczbę głosów. - Decyzję podejmę w stosownym czasie - mówi Łapiński.

  Aleksander Skorupa z wykształcenia jest matematykiem, którą kończył na Politechnice Wrocławskiej. Tak jak prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Marszałek Rafał Jurkowlaniec jest politologiem.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gratulacje

  neron13 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  Teraz jeszcze trudniej będzie znaleźć trochę czasu na ulubiony brydż sportowy :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Też nieogolony!

  Obywatelzgorszony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

  Dlaczego nikt nie uczy urzędników państwowych co i jak powinni mówić, co powinni nosić, jak powinni wyglądać. Ten pan reprezentuje Rząd Rzeczpospolitej Polskiej - a wygląda jak dziad! Zamiast...rozwiń całość

  Dlaczego nikt nie uczy urzędników państwowych co i jak powinni mówić, co powinni nosić, jak powinni wyglądać. Ten pan reprezentuje Rząd Rzeczpospolitej Polskiej - a wygląda jak dziad! Zamiast wydawać pieniądze na nieefektywne kampanie wyborcze - partie powinny zainwestować w szkolenie swoich kadr.
  Jeszcze jak się okaże, że słownik Pana Wojwewody nie odbiega od słownika Pana Senatora - ręce opadają.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo