Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: 800 nowych miejsc pracy dla informatyków

Marcin Moneta
Dwustu nowych pracowników zatrudni Nokia Siemens Networks we Wrocławiu w swoim centrum badawczo-rozwojowym, w którym już pracuje 1650 osób. Centrum jest największą tego typu placówką w Polsce. Specjaliści zajmują się tam oprogramowaniem do smartfonów. Informatycy na brak zajęcia we Wrocławiu nie mogą narzekać. W sumie w mieście może powstać do końca roku nawet 800 nowych miejsc pracy w branży IT.

Sto osób zamierza zatrudnić firma SII, która zajmuje się m.in. administracją systemami wsparcia biznesu i prowadzi helpdeski dla kilkuset aplikacji z różnych branż: od motoryzacji przez bankowość i ubezpieczenia.

150 kolejnych pracowników przyjmie firma informatyczna SMT Software. Szansę na pracę mają osoby, które znają języki programowania C#, C++, .NET, Java oraz platform mobilnych: iPhone i Android. Specjaliści od grafiki i animacji komputerowych znajdą z kolei pracę w nowo otwartym we Wrocławiu oddziale Vivid Games. Nawet 300 osób zamierza zatrudnić Atos, jeden z głównych dostawców usług IT na świecie. Według danych Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej na kierunkach informatycznych studiuje u nas 14 tys. osób. Każdego roku kończy je dwa tysiące absolwentów.

- Większość z nich znajduje pracę na naszym lokalnym rynku - tłumaczy Tomasz Śpiewak z ARAW-u. W mieście z biurem karier Politechniki Wrocławskiej współpracuje ponad 400 firm IT.

Bardziej rozbudowany rynek jest tylko w Warszawie, ale to raczej ze względu na wielkość samej stolicy. Żadne miasto w Polsce nie może jednak się pochwalić tak dużą liczbą inwestycji światowych potentatów w branży. To we Wrocławiu działają Nokia, Google, Microsoft, Tieto i IBM.

Sprawy w swoje ręce biorą też sami absolwenci, np. 26-letni dziś Paweł Kowalczyk, który ukończył trzy lata temu Politechnikę Wrocławską i założył portal do nauki języka angielskiego Etutor.pl. Można tam dzięki modułowi głosowemu ćwiczyć wymowę, a sam Etutor łączy funkcje szkoły językowej i portalu społecznościowego. Strona ma w tej chwili około 200 tys. stałych użytkowników. Obsługuje też instytucje. Niedawno kursy językowe przechodzili pracownicy PKP Intercity.

- Nie wiem, czy Wrocław już jest polską Doliną Krzemową, ale klimat dla branży IT jest tu dobry. Funkcjonuje przekonanie, że warto po studiach zostać we Wrocławiu, bo tu można znaleźć dobrą pracę - mówi Paweł Kowalczyk.

Jakie zarobki? Widełki wynagrodzeń w branży IT są bardzo szerokie. Wszystko zależy od umiejętności i stanowiska. Świeżo upieczony absolwent studiów, który umie programowac w Javie, zarobi około 4 tys. złotych na rękę. Programista z kilkuletnim stażem może liczyć średnio na 6 tys. zł. Osoby, które awansują na stanowiska tzw. team-leaderów, zarobią ponad 8 tys. zł netto. W branży liczy się znajomość popularnych technologii: Java, .NET czy C++. Premiowana jest znajmość języków obcych, głównie angielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska