Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilki wróciły w Góry Sowie. Bać się ich?

Małgorzata Moczulska
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Przemyslaw Swiderski
W Górach Sowich pojawiły się wilki. Zagrożone są jelenie, ale też biegające po lesie samopas psy. Rolnicy boją się, że podobnie jak na pograniczu polsko-czeskim dzikie zwierzęta zaczną zagryzać bydło.

Po latach w Góry Sowie powróciły wilki. Z obserwacji Nadleśnictwa Świdnica wynika, że są to samotne osobniki poszukujące partnerów, bądź para poszukująca wolnego terytorium. - Dobry stan lasów w naszym kraju i idący za nim wzrost liczby jeleniowatych oraz dzików sprzyjają również wzrostowi populacji wilka w Polsce. Z roku na rok jest ich co raz więcej, dlatego było kwestią czasu, kiedy pojawią się na terenie Gór Sowich - informuje Malwina Boncol z Nadleśnictwa Świdnica. Dodaje, że nie jest ich dużo. - Z informacji, które posiadamy wynika, że widziany był jeden, maksymalnie dwa wilki - podkreśla.

Pytana, czy wilki zniszczą populację muflonów - symbolu Gór Sowich odpowiada, że nie. - Wilki zazwyczaj usuwają z lasu od kilku do kilkunastu procent populacji jeleni, saren i dzików, w tym przypadku również muflonów, ale na pewno nie doprowadzą do ich wyginięcia. Pamiętać należy, iż wilk jest naturalnym elementem środowiska. Obecność tego drapieżnika wpływa na ograniczenie populacji zwierząt kopytnych, chroniąc tym samym las i uprawy rolne. Ponadto z przeprowadzonych badań wynika, iż wilki mają wpływ na zachowania gatunków, na które polują. Jelenie na obszarach zasiedlonych przez wilki są czujniejsze, częściej zmieniają miejsca żerowania i pozostają w nich krócej, przemieszczają się częściej i na większe odległości, przez co bardziej równomiernie wykorzystują zasoby pokarmowe. Prawdopodobnie zwierzyna bytująca na terenie Gór Sowich również zmieni swoje przyzwyczajenia - tłumaczy.

Wilk boi się człowieka

- Wilki to piękne, mądre i fascynujące zwierzęta! Cieszę się, że wróciły na te tereny - mówi Anna Jabłońska z Pieszyc. - W górach Sowich bywam niemal co weekend. Wilków się nie boi. To raczej one powinny się bać nas, bo znając życie zaraz ktoś wpadnie na pomysł, by je odstrzelić. Pamiętam, jak kiedyś jako dziecko będąc u dziadka, który był leśniczym, slyszałam wycie wilków. Było w nim coś przerażającego. To jedynie w wilkach może budzić strach - dodaje pani Anna.

Wilki w Górach Sowich to kolejny już obszar Sudetów, na które te zwierzęta po latach powróciły. Dwa lata temu wilki pojawiły się w okolicach Wałbrzycha i spodobało im się tam, bo wszystko wskazuje na to, że mają młode. Niestety, obecność wilków w górach nie podba się rolnikom. Kiedy w maju ofiarą wilków padł cielak w jednym z gospodarstw w Czadrowie koło Kamiennej Góry, hodowcy bydła na pograniczu polsko-czeskim zaczęli dopominać się o odstrzał zwierząt i zabezpieczenie ich bydła przed zwiększającą z roku na rok swoją liczebność watahą.

Pamiętajmy, że wilk jest gatunkiem ściśle chronionym w całej Polsce. Zabronione jest jego zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i niepokojenie przebywających w nich zwierząt. Wilki nie są żadnym zagrożenie dla człowieka. Boją się go.Mogą być natomiast zagrożeniem dla naszych psów - tych, które samopas biegają po lasach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska