Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu psy i koty mogą chodzić na uczelnię! Zapytaliśmy studenta weterynarii, jak wyglądają zajęcia z pupilem

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 7 lat
Psy i koty na studiach? To możliwe! Władze Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od 19 października pozwalają studentom i pracownikom na przyprowadzanie swoich pupili. Jeden ze studentów tej uczelni opowiedział "Gazecie Wrocławskiej", jak wyglądają zajęcia ze zwierzakami.

Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą zabrać je ze sobą na uczelnię. Oficjalna decyzja zapadła w październiku i niemal natychmiast zyskała zwolenników. Jak wyglądają studia z pupilem?

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu otworzył drzwi dla zwierzaków domowych

Wstęp na uniwersytet dla zwierząt okazał się świetną decyzją, pracownicy i studenci bardzo chętnie korzystają z nowego przywileju.

- Jesteśmy uczelnią przyrodniczą, dobrostan zwierząt jest dla nas bardzo ważny. Podobnie, jak samopoczucie naszych studentów i pracowników. Wspólnie budujemy kampus - miejsce, w którym czujemy się dobrze i gdzie inicjujemy zmiany, w których uczestniczymy – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr.

Zwierzęta na uniwersytecie wpływają na dobre samopoczucie

Badania naukowe jednoznacznie wykazały, że zwierzęta pozytywnie wpływają na wydajność i dobrostan pracowników. Eksperci zauważają, że towarzystwo zwierząt nie tylko obniża poziom stresu, ale również zapobiega wypaleniu zawodowemu i zwiększa satysfakcję z wykonywanej pracy. Krótkie przerwy na spacer z pupilem są natomiast doskonałą okazją do dotlenienia organizmu i dostarczenia dawki ruchu - zarówno zwierzakom, jak i ich opiekunom.

- Nasze czworonogi nie mogą przeszkadzać kolegom z pracy oraz zakłócać zajęć dydaktycznych, a ich właściciele są zobowiązani do natychmiastowego usunięcia wszelkich zabrudzeń spowodowanych przez ich zwierzęta – wymienia Wioletta Fałowska, kanclerz UPWr.

Jak wygląda pies na studiach?

Pies czy kot, który przyjdzie na uczelnię, powinien być zaszczepiony, a jego obecność nie może stanowić zagrożenia dla innych. Zwierzę musi być na smyczy w miejscach publicznych i nie może przebywać w pomieszczeniach, w których odbywają się prace laboratoryjne lub są przechowywane substancje chemiczne.

Zapytaliśmy jednego ze studentów, jak to jest chodzić z psem na studia. Zwierzaki podczas zajęć cały czas przebywają obok swoich opiekunów, mając czas na wyciszenie oraz relaks. W czasie przerw mają czas na zabawę i spacery po terenie uczelni.

- Tadeusz to taki mój uczelniany pies, adoptowałem go podczas praktyk weterynaryjnych - mówi Kamil Kępiński, student 6. roku weterynarii na UPWr.

Uczelniana społeczność jest zachwycona, gdy korytarzami przechadzają się zwierzaki, chętne do zabaw czy pieszczot. Urokowi czworonożnych "studentów" nikt się nie oprze.

- Moja prowadząca na jednym przedmiocie bardzo lubiła mojego psa, i choć nie pamiętała mojego imienia, zawsze wiedziała, że jestem "tym panem od pieska Tadeusza" i chętnie go głaskała po zajęciach - opowiada Kamil.

Przeczytaj także:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska