Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsza wypłata emerytury z OFE i ZUS. To możliwe! A kryteria wcale nie są skomplikowane

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
OFE okazują się nadal popularne wśród Polaków. Jest kilka możliwości wypłaty środków zgromadzonych w funduszach.
OFE okazują się nadal popularne wśród Polaków. Jest kilka możliwości wypłaty środków zgromadzonych w funduszach. 123rf.com/wdnet
Teoretycznie wypłata emerytury z OFE i ZUS nie jest możliwa. W praktyce jednak część oszczędności można przenieść lub wypłacić, zanim trafią one do ZUS. Dla Polaków OFE to nadal atrakcyjny sposób inwestowania. Miliony osób inwestują tam miliardy złotych co roku.

Spis treści

Jesteś w OFE? Wiesz, ile pieniędzy tam gromadzisz?

Główne świadczenie emerytalne każdego z nas gromadzone jest na podstawowym koncie ZUS. Istnieją jednak także subkonta ZUS, gdzie gromadzone mogą być środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych. W 2019 roku w życie miały wejść przepisy, które prywatyzowałyby te środki, aby możliwe było swobodne nimi dysponowanie także za życia i przed emeryturą. Zamiast tego obecnie możemy zadeklarować chęć korzystania z OFE lub przekazać od razu całość składek do ZUS. Czy warto korzystać z OFE?

Co miesiąc z pensji każdego z nas do ZUS trafią łącznie 19,52 proc. podstawy wymiaru składki. To obowiązkowa składka z tytułu ubezpieczeń społecznych, z której nieco ponad 7 proc. może trafić do otwartych funduszy emerytalnych. Oznacza to, że blisko 3 proc. pensji brutto może trafić do OFE. Środki tam przekazane będą po prostu gromadzone, a na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (po ukończeniu 55 lat przez mężczyzn i 50 lat przez kobiety), pieniądze te będą stopniowo przekazywane do ZUS. W tym czasie to ZUS i OFE będzie pracować na emeryturę, której wysokość może być dzięki temu większa.

Jak wybrać pieniądze z OFE?

Składki, które trafiają do ZUS to pieniądze, których realnie nie widzimy. W przypadku pieniędzy zgromadzonych w OFE sytuacja jest jednak inna. Nie mogą one zostać wypłacone bezpośrednio posiadaczowi konta, ale fundusze zgromadzone w OFE podlegają dziedziczeniu. Środki z OFE zostaną przekazane bliskim osoby, która korzystała z funduszu już po jej śmierci i na ich wyraźny wniosek. Każdy członek OFE może bowiem wyznaczyć osobę lub osoby, które przejmą te pieniądze po jego śmierci.

Należy ustalić właściwy dla danego płatnika fundusz, powiadomić go o śmierci płatnika (najczęściej poprzez przesłanie aktu zgonu), oraz przygotować kilka innych dokumentów, o które może poprosić fundusz:

  • akt małżeństwa
  • sądowe postanowienie o nabyciu spadku
  • dokument uprawniający do dziedziczenia
  • oświadczenie o sposobie wypłaty środków

Każdy z tych dokumentów może być potrzebny w zależności od tego, czy zgłaszający się spadkobierca był zgłoszony przez członka OFE, czy też dziedziczenie wynika wprost z przepisów prawa. ZUS na swoich stronach wskazuje, że termin wypłaty środków z OFE jest nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż trzy miesiące.

Jak odzyskać pieniądze z ZUS po śmierci członka rodziny?

Wspominaliśmy już, że podstawowe środki zgromadzone z ZUS nie podlegają wcześniejszej wypłacie i dziedziczeniu, jednak poza OFE, nasze środki emerytalne mogą być gromadzone także na subkontach ZUS. To środki, które także podlegają dziedziczeniu, a samo subkonto powstaje w przypadku wszystkich osób korzystających z OFE oraz osób, które po styczniu 2014 roku nie podjęły decyzji o odkładaniu środków do OFE.

Na subkoncie ZUS zawarte są m.in. informacje o:

  • zwaloryzowanej wysokości składek wraz z odsetkami
  • konkretnej kwocie przekazanej przez OFE
  • kwocie środków, które odpowiadają wartości umorzonych składek OFE
  • wysokości należnych i wpłaconych składek

Połowa środków z subkonta ZUS trafia do współmałżonka zmarłego, a kolejne 50 proc. zostanie przekazane osobie wskazanej przez płatnika. Procedura wypłaty środków z subkonta ZUS jest bardzo podobna, jak w przypadku OFE, a informacje o stanie subkonta w ZUS można sprawdzić przez platformę PUE ZUS.

Duże środki Polaków w OFE

Obecnie do otwartych funduszy emerytalnych należy około 15 mln Polaków. To oznacza, że około połowa obecnie pracujących osób odkłada składki do OFE, a łączna kwota na kontach OFE jest już bliska 168 mld zł.

Większość Polaków nie ma świadomości, że w OFE mają jeszcze swoje pieniądze. Nawet nie wiedzą, gdzie i jak mogą to sprawdzić — mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju w rozmowie z Business Insider.

Tymczasem otwarte fundusze emerytalne nieustannie inwestują zebrane aktywa. Komisja Nadzoru Finansowego dwa razy w roku podaje dane dotyczące wyników OFE. Najnowsze z nich mówią wyraźnie, że polskie akcje dają możliwość osiągnięcia dobrych wyników inwestycyjnych. W ostatnich latach te środki ponownie ucierpiały w wyniki pandemii COVID-19 i wybuchu wojny w Ukrainie. Jednak nadal fundusze zgromadzone w OFE wydają się być atrakcyjną formą inwestowania w przyszłe świadczenie emerytalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wcześniejsza wypłata emerytury z OFE i ZUS. To możliwe! A kryteria wcale nie są skomplikowane - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska