Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna praca w Polsce i zagranicą. Na co zwracać uwagę? (NASZ RAPORT)

Redakcja
Wakacje, jak się okazuje, coraz częściej są idealną okazją nie tylko do odpoczynku, ale również do podjęcia pracy. To szansa na zarobienie pieniędzy i zyskanie niezbędnego na rynku pracy doświadczenia. W tym czasie zwiększa się liczba ofert, zwłaszcza tych sezonowych.

Eksperci agencji zatrudnienia Manpower, obserwując rynek pracy, zauważają pewną zależność. Liczba ofert pracy tymczasowej wzrasta o ok. 10-12 proc. w sezonie letnim. 
- Firmy, które najczęściej zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników w okresie letnim i przedwakacyjnym, to zwykle przedsiębiorstwa prowadzące działalność handlową, usługową i dystrybucyjną, zajmujące się przetwórstwem warzyw i owoców, rolnicze oraz budowlane - opowiada Małgorzata Sacewicz-Górska. 

Pracy można szukać także w agencjach eventowych, firmach administracyjnych oraz centrach usług dla biznesu. Dużo ofert dotyczy pracy fizycznej, takiej jak: pakowanie, sortowanie, prace produkcyjne i magazynowe. Wsparcia potrzeba w gastronomii i przy roznoszeniu ulotek. 

Dobrą informacją jest kwestia zarobków. 
- W większych aglomeracjach i ośrodkach miejskich stawki w ujęciu rocznym zwiększyły się nawet o około 15-20 procent -  mówi Tomasz Walenczak, dyrektor operacyjny w agencji zatrudnienia Manpower. 
Liczba ofert pracy w porównaniu do poprzedniego roku zwiększyła się o 12-15 proc. Na najpopularniejszych stronach internetowych publikujących ogłoszenia o pracę można znaleźć ponad 400 propozycji. Większość pochodzi od prywatnych przedsiębiorców, jednak spora część należy do agencji zatrudnienia tymczasowego. Pracownicy sezonowi mogą liczyć na płace rzędu od 8 zł do 15 zł za godzinę (w zależności od rodzaju pracy).

Wiele osób decyduje się na wakacyjną pracę za granicą. Jedni wyjeżdżają w ciemno i szukają pracy na miejscu, inni korzystają z ofert agencji pracy. 
Pewne propozycje ma także wojewódzki dolnośląski urząd pracy. - Dysponujemy ponad 150 ofertami pracy sezonowej za granicą. Najwięcej z nich to oferty pracy w magazynie w Wielkiej Brytanii, aż 100 miejsc. 30 osób ma szanse zostać kurierem w Niemczech, a ponad 20 osób jest potrzebnych przy zbiorach w Wielkiej Brytanii i Holandii - opowiada Marcin Podczasiak z DWUP. Za godzinę pracy w Niemczech można tutaj otrzymać 8,5 euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 8 funtów.

Takie perspektywy kuszą do wyjazdu. Jednak na miejscu okazuje się, że poziom życia jest znacznie droższy i wypłata szybko topnieje. Większość agencji od razu proponuje zakwaterowanie i ubezpieczenie, które trzeba odjąć od pensji. Warto przyjrzeć się tym kosztom, aby wyjazd faktycznie był opłacalny.

- Przeglądając ogłoszenia agencji, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, np. na to, czy firma widnieje w  krajowym rejestrze agencji zatrudnienia. Przed wyjazdem warto sprawdzić opinie temat danej agencji i to, jakie opłaty pobiera  za koszty związane z podróżą, tłumaczeniem dokumentów i badaniami lekarskimi. Jak wygląda umowa z agencją pracy, czy zawiera dane pracodawcy, rodzaj i czas trwania umowy, warunki zatrudnienia i ubezpieczenia - przestrzega Podczasiak. 

Warto uważać też na inne rzeczy. Większość pracodawców wymaga komunikatywnej znajomości języka obcego kraju w którym chce się pracować, albo chociaż angielskiego. 
Więcej ofert pojawia się przed wakacjami, ale ciągle nie jest za późno, by wyjechać zagranicę do pracy. Prace sezonowe trwają od 2 do 4 miesięcy.

Grzegorz Demczyszak 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska