MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W styczniu nie dostali 800 plus. Premier obiecuje wyrównania, a ZUS wyjaśnia: nie wszyscy je dostaną

PAP
Opracowanie:
Od 1 stycznia każda rodzina, która dotychczas otrzymywała 500 plus, powinna otrzymać 800 zł na każde dziecko.
Od 1 stycznia każda rodzina, która dotychczas otrzymywała 500 plus, powinna otrzymać 800 zł na każde dziecko. Paweł Dubiel / Polska Press
Styczniowe wypłat 500 plus miały wzrosnąć do 800 zł. Okazuje się, że nie wszyscy dostali wyższe wypłaty 800 plus od ZUS. Przyczyną miały być „urzędnicze przeszkody”. Premier komentuje całą sytuację i zapewnia: „Wszyscy bez wyjątku, w trybie bardzo pilnym, otrzymają wyrównanie”. Czy na pewno każda rodzina otrzyma wyrównanie?

Spis treści

Błędy w wypłatach 800 plus

Doniesienia medialne wskazywały wyraźnie na pierwsze problemy w wypłatach 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od wielu miesięcy zapewniał, że waloryzacja 500 plus nastąpi automatycznie, a wypłata 800 zł zamiast 500 zł nie będzie wymagała składania dodatkowych wniosków. Jak donosi Fakt, systemy w niektórych przypadkach zawiodły, a część rodzin otrzymała w styczniu przelew na 500, nie 800 zł. ZUS zapewnia, że w takich przypadkach zmiana kwoty zostanie wprowadzona manualnie przez ZUS:

Każdy uprawniony rodzic i opiekun otrzyma świadczenie wychowawcze w wysokości 800 złotych. Do końca tygodnia ZUS wypłaci w ramach 800 plus łącznie 5 mld 471 mln złotych - czytamy w komunikacie ZUS.

Przeczytaj także: Sprawdź harmonogram wypłat świadczenia 800 plus, które od stycznia 2024 zastąpiło 500 plus

Kiedy ZUS nie wypłaci wyrównania 800 plus?

ZUS zaznacza, że są jednak przypadki, kiedy do wyrównania nie dojdzie, co wynika z obowiązków nałożonych na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dotyczy to bardzo niewielkiej grupy. Chodzi tutaj głównie o przypadki, w których do ZUS wpłynął wniosek innego wnioskodawcy o przyznanie świadczenia wychowawczego na to samo dziecko, jak również spraw, w których zostało złożone odwołanie od rozstrzygnięcia w sprawie świadczenia wychowawczego - pisze ZUS.

Chodzi zatem o wszelkie kwestie sporne, które w tym momencie są rozstrzygane. Jeśli trwa wyjaśnianie lub weryfikacja sprawy - wyrównania 500 plus nie będzie.

To ważne: Babciowe wejdzie w życie już w 2024 roku! Dopłata w wysokości 1500 zł co miesiąc to tylko dwa warunki

Generalnie jednak ZUS ma obowiązek dokonać waloryzacji 500 plus i wypłacić 800 zł, a podwyżka ta ma nastąpić najpóźniej 29 lutego 2024 roku. Może się zdarzyć, że część wypłat 800 plus będzie opóźniona, wówczas w lutym dana rodzina otrzyma 1600 zł zamiast 800 zł.

Premier zapowiada: będą pilne wyrównania

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej odniósł się do problemów z wypłatą 800 plus:

Będę oczekiwał jeszcze bardziej szczegółowych informacji od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z wypłatami 800 plus. W bardzo nielicznych przypadkach na szczęście, ale okazało się, że niektórzy rodzice otrzymali 500 zł, a nie 800 zł ze względu na jakieś formalne, urzędnicze przeszkody - mówił premier.

Tusk zapewnił, że wszyscy rodzice uprawnieni do otrzymania świadczenia dostaną w styczniu wyższą kwotę. „Jest to dla mnie kwestia absolutnie priorytetowa - każda bez wyjątku polska rodzina otrzyma 800 plus w pełnym wymiarze, jeśli oczywiście należy jej się to świadczenie” - zapewniał premier i dodawał, że zwróci się także do ZUS z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.

Program „Rodzina 500 plus” działa od 1 kwietnia 2016 r. W jego ramach rodzinom z przynajmniej jednym dzieckiem przysługiwało świadczenie wychowawcze 500 zł na dziecko do 18 roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość tego świadczenia wzrosła do 800 zł miesięcznie na dziecko. Nadal 800 plus nie jest zależne od dochodu.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W styczniu nie dostali 800 plus. Premier obiecuje wyrównania, a ZUS wyjaśnia: nie wszyscy je dostaną - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska