Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sky Tower pojawi się wrocławska firma z branży kosmicznej. W nowym laboratorium będzie tworzyć satelity [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wrocławskie nanosatelity mogą być wykorzystywane m.in. do obserwacji przemieszczania się wojsk i uchodźców, w transporcie, ochronie środowiska, branży energetycznej i rolniczej. Miasto też z nich korzysta, uszczelniając system podatkowy
Wrocławskie nanosatelity mogą być wykorzystywane m.in. do obserwacji przemieszczania się wojsk i uchodźców, w transporcie, ochronie środowiska, branży energetycznej i rolniczej. Miasto też z nich korzysta, uszczelniając system podatkowy SatRev
W Sky Tower pojawi się wrocławska firma z branży kosmicznej - SatRev. W nowoczesnym laboratorium będzie tworzyć i testować swoje nanosatelity przed wysłaniem ich w kosmos.

Wrocławska spółka SatRev specjalizuje się w technologii kosmicznej wykorzystywanej do obserwacji Ziemi. Do Sky Tower wprowadzi się wiosną 2023 r. i zajmie 800 mkw. powierzchni biurowej. Tam znajdować się będzie laboratorium, w którym firma ma produkować i testować swoje satelity przed wysłaniem ich na orbitę okołoziemską.

Będą to urządzenia o rozmiarze tylko kilkudziesięciu centymetrów, zbudowane w oparciu o autorski projekt. Mimo swojej wielkości, posiadają mnóstwo systemów umożliwiających bardzo dokładną kontrolę swojej pozycji i wykonanie serii multispektralnych zdjęć powierzchni Ziemi, z pięciometrową rozdzielczością.

Technologię firmy można wykorzystać m.in. do obserwacji przemieszczania się wojsk i uchodźców, a także w transporcie, ochronie środowiska, branży energetycznej i rolniczej. Sam Wrocław także chętnie korzysta z rozwiązań SatRev, m.in. do uszczelnienia systemu podatkowego nieruchomości. Pisaliśmy o tym tutaj:

Firma chętnie inwestuje na Dolnym Śląsku.

W maju 2022 r. został podpisany list o współpracy z LSSE (Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną). Fabryka, która tam powstanie będzie pierwszym w Polsce przedsięwzięciem, gdzie nanosatelity będą produkowane w ilościach komercyjnych. W hali produkcyjnej zbudowanej przez LSSE, obejmującej również laboratorium oraz clean roomy, powstawać ma nawet 100 satelitów rocznie. Do 2026 roku SatRev planuje zbudować konstelację 1000 satelitów, które będą obserwować Ziemię w czasie rzeczywistym.

Ponadto w październiku 2019 r. firma powołała konsorcjum z Virgin Orbit i prawie tuzinem polskich uczelni, aby zaprojektować i przeprowadzić pierwszą na świecie dedykowaną komercyjną misję satelitarną na marsa. Obecni inwestorzy to polskie fundusze VC, takie jak JR HOLDING, Infini, Newberg, Tech Invest Group i Kvarko (część programu finansowania start-upów naukowych NCBiR).

Wrocławskie nanosatelity mogą być wykorzystywane m.in. do obserwacji przemieszczania się wojsk i uchodźców, w transporcie, ochronie środowiska, branży energetycznej i rolniczej. Miasto też z nich korzysta, uszczelniając system podatkowy

W Sky Tower pojawi się wrocławska firma z branży kosmicznej....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska