MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek ważna data w kontekście podwyżek dla nauczycieli. Szefowa MEN podaje szczegóły

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Padła ważna data ws. podwyżek dla nauczycieli
Padła ważna data ws. podwyżek dla nauczycieli Sylwia Dąbrowa/ Polska Press
We czwartek, 8 lutego, odbyło się spotkanie związków zawodowych z Ministerstwem Edukacji Narodowej, tym samym kończąc rozmowy na temat podwyżek dla tej grupy zawodowej obowiązujących od 1 stycznia 2024 roku. Barbara Nowacka wyjaśniła, kiedy możemy spodziewać się podpisania rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. W związku z tym coraz bardziej jasne staje się, kiedy wypłaty podwyżek trafią na konta nauczycieli.

Spis treści

Kiedy będą podwyżki dla nauczycieli? Padła ważna data

W Ministerstwie Edukacji Narodowej 8 lutego odbyło się drugie spotkanie uzgodnieniowe kierownictwa resortu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Omawiano projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Druga tura uzgodnień ze związkami zawodowymi, w dobrej i bardzo konstruktywnej atmosferze. Tak jak się umawialiśmy – powstają grupy zadaniowe, żeby pracować nad kwestiami kompleksowego rozwiązania problemu wynagradzania nauczycielek i nauczycieli – powiedziała Nowacka 8 lutego, pytana na konferencji prasowej o rozmowy ze związkami.

19 stycznia do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli.

Przekazała też ważną wiadomość. Podpisania rozporządzenia możemy spodziewać się w najbliższy poniedziałek lub wtorek.

– Jesteśmy gotowi do podpisania rozporządzenia, spłynęły też do nas uwagi od strony związkowej. Najprawdopodobniej 19 lub 20 lutego to rozporządzenie zostanie podpisane – zapowiedziała Nowacka.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

Zapewniła, że pieniądze w budżecie są zabezpieczone, a „jedyną rzecz, która musi się jeszcze wydarzyć to uzgodnienia na poziomie samorządowym, pomiędzy samorządami a związkami zawodowymi”.

– Pieniądze będą systematycznie przekazywane – podkreśliła minister edukacji.

Sprawdź najważniejsze ustalenia po spotkaniu, które odbyło się 8 lutego:

Dowiedz się, jakie pomysły na podwyżki dla nauczycieli mają związki zawodowe.

Wyższa pensja dla nauczyciela mianowanego i podwyżki w 2025 ...

Kiedy ruszają wypłaty podwyżek dla nauczycieli?

Jeśli faktycznie rozporządzenie zostałoby podpisane 19 lub 20 lutego, to podwyżek moglibyśmy spodziewać się od marca. Jednak Sławomir Broniarz, prezes ZNP, przypomina, że po podpisaniu i opublikowaniu rozporządzenia, trzeba jeszcze dać organom prowadzącym szkoły czas na przygotowanie odpowiednich dokumentów.

Tabela wynagrodzeń nauczycieli 2024

Załącznikiem do projektu rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli jest tabela. Zawiera ona sześć stawek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie trzy stopnie awansu zawodowego, a więc nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany oraz dwa poziomy wykształcenia.

Zgodnie z nią minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym w przypadku nauczyciela początkującego od 1 stycznia br. ma wynieść 4908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto).

Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym – stanowią najliczniejszą grupę – to ponad 95 proc. wszystkich nauczycieli.

Pozostali nauczyciele to osoby z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z takim poziomem wykształcenia (druga grupa zaszeregowania) od 1 stycznia br. ma wynieść 4788 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 4910 zł brutto (wzrost o 1210 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 5148 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto).

Wynagrodzenie zasadnicze jest jednym ze składników tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Jego wysokość na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wynika z określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli. Jak podkreśla MEN, zgodnie z ustawa budżetową i ustawą okołobudżetową wynagrodzenia nauczycieli wzrosną w tym roku o 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych oraz o 33 proc. dla nauczycieli początkujących. O 30 proc. i 33 proc. wzrośnie też minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W poniedziałek ważna data w kontekście podwyżek dla nauczycieli. Szefowa MEN podaje szczegóły - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska