Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bolesławcu trzeba inwestować

Redakcja
- Nowa perspektywa środków europejskich to wielka szansa dla Bolesławca, dla Dolnego Śląska, dla Polski. Jednak to nie są łatwe pieniądze. Trzeba poznać poszczególne fundusze, napisać dobre projekty, znaleźć środki na tzw. wkład własny, zadanie zrealizować i rozliczyć. To długa droga, ale warto w nią wyruszyć wówczas, gdy jest drogą rozwoju.

Musimy zadbać o to, aby europejskie pieniądze dobrze wykorzystać, aby je zainwestować w naszą wspólną, lepszą przyszłość a nie po prostu wydać – mówiła Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki podczas spotkania z przedsiębiorcami, 8 czerwca w Bolesławcu.[/b]

Od kilku miesięcy eksperci Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Związku Banków Polskich prowadzą szkolenia w zakresie instrumentów wsparcia ze środków unijnych i krajowych na lata 2014-2020 dla przedsiębiorców i otoczenia biznesu. Spotkanie w Bolesławcu, było piątym, po szkoleniach w Bolkowie, Piechowicach, Głogowie i Ścinawie. Wszędzie specjaliści przekonywali przedstawicieli firm – pieniądze czekają i to duże, trzeba się tylko dobrze na ich absorpcję przygotować.

- Samorządy, zwłaszcza dolnośląskie znakomicie wykorzystały możliwości poprzedniego okresu finansowania. To widać w wielu miastach, miejscowościach i wsiach. Oczywiście, dużo jest jeszcze do zrobienia, ale jestem przekonana, że samorządowcy doskonale wiedzą jak z funduszy europejskich czerpać. Wie to również wielu przedsiębiorców, ale wydaje mi się, że w tym sektorze mamy wciąż ogromny, niewykorzystany potencjał. Dlatego spotykamy się z przedstawicielami świata biznesu, przyjeżdżamy, aby namówić Was do zrobienia pierwszego kroku, przekonania się, że pieniądze są także dla Was, również dla małych i średnich firm z mniejszych miejscowości. Skorzystajcie z obecności specjalistów dziś, lub skontaktujcie się z nami w dowolnym momencie. Jesteśmy po to, aby Wam pomóc – przekonywała Ilona Antoniszyn- Klik, wiceminister gospodarki.

I na dowód padają liczby. Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 - 2 miliardy 252 milionów euro. 415,5 mln euro przeznaczone na dedykowaną firmom, oś I. Przedsiębiorstwa i Innowacje, na działania z zakresu: innowacyjnych przedsiębiorstw, rozwoju przedsiębiorczości, internacjonalizacji przedsiębiorstw, rozwoju produktów i usług w MŚP. Przedsiębiorcy mogą starać się o środki także z III osi RPO - Gospodarka niskoemisyjna, na którą zaplanowano 392,3 mln euro. Wsparcie można uzyskać na przykład na na produkcję i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności energetycznej MŚP, wdrażanie strategii niskoemisyjnych. Dla firm związanych z gospodarką odpadami są pieniądze w osi IV Środowisko i zasoby (łącznie, na wszystkie działania 180 mln euro). 254 mln euro to budżet osi VIII Rynek Pracy, której priorytety to: godzenie życia zawodowego i prywatnego (w tym działania związane z tworzeniem przyzakładowych żłobków), adaptacja pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, aktywne i zdrowe starzenie się.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczony jest dla mieszkańców wsi, rolników i przedsiębiorców rolnych. Dotację można uzyskać na przykład na poprawę konkurencyjności rolnictwa. Ale ze wsparcia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, można skorzystać także w projektach mniejszych, działaniach prospołecznych, kulturalnych, sportowych, turystycznych.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski także w programach krajowych. 8 614 mln euro w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, przeznaczone jest na działania zwiększające innowacyjność firm, między innymi tworzenie Centrów Badawczo-Rozwojowych, budowę infrastruktury B+R, ale także wspieranie transferu technologii, proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw, zwiększenie intensywności współpracy  w ramach narodowego systemu innowacji, działalność agend badawczych itd.

Blisko 3 miliardy euro to środki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko  przeznaczone na wsparcie sektora energetyki.
- Dzięki pomysłom polskich przedsiębiorców i naukowców oraz europejskim pieniądzom możemy dokonać technologicznego skoku. Rozwój to jest nasz cel. Chcemy gospodarki nowoczesnej, konkurencyjnej. Chcemy, aby to inni uczyli się od naszych firm. Eksport nie tylko produktów ale i myśli technicznej, innowacyjnych rozwiązań jest możliwy i już się dokonuje. Znam bolesławieckie firmy, byłam w wielu z nich – zachwycającej Ceramice Artystycznej, nowatorskiej firmie Nantes. Dlatego wiem, że stać nas na więcej. Proszę mądrze planujcie i konsekwentnie realizujcie swoją wizję przyszłości- apelowała Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

Teodor Stępa, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST -PARK” przekonywał przedsiębiorców, że strefa ma dla nich atrakcyjną ofertę. WSSE „INVEST-PARK” dysponuje terenami w czterech województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i wielkopolskim. To blisko 2700 ha terenów inwestycyjnych w 44 miejscowościach. Strefa może się pochwalić pozyskaniem ponad 170 firm, które zainwestowały prawie 19 mld zł i zatrudniają ok. 40 tysięcy osób. Swoje fabryki w WSSE „INVEST-PARK” posiadają międzynarodowe koncerny, takie jak: Toyota, Ronal, Mondelez, 3M, czy Faurecia.

- Bardzo chcemy, aby wśród inwestorów było jak najwięcej polskich firmy, dużych, średnich i małych. Z myślą o takich przedsiębiorstwach zbudowaliśmy w Bolesławcu halę biuro-produkcyjną, w której mamy pomieszczenia do wynajęcia. To pomysł bardzo dobrze przyjęty przez biznes. Także w Bolesławcu powołaliśmy Klaster Edukacyjny „Invest in Edu”. 46 partnerów- firm, samorządów, instytucji przyjęło nasze zaproszenie do współpracy przy rozwoju szkolnictwa zawodowego i kształcenia dualnego. Mamy nadzieję, że zechcecie Państwo rozważyć ulokowanie swoich przedsięwzięć na terenie naszej strefy. Możecie liczyć na naszą pomoc na każdym etapie inwestycji – zachęcał Teodor Stępa, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST -PARK”.

Podczas spotkania Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki wręczyła Pani Antoninie Wdowiak - Kopale, właścicielce restauracji „Starówka” w Bolesławcu Odznakę Honorową za Zasługi dla Gospodarki Narodowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska