Ustawa medialna wpłynęła do Kancelarii Prezydenta

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Andrzej Duda, prezydent RP
Andrzej Duda, prezydent RP Fot. Robert Woźniak/ Polska Press
Udostępnij:
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji w poniedziałek rano wpłynęła do Kancelarii Prezydenta – potwierdziło serwisowi polskatimes.pl Biuro Prasowe KPRM.

Od momentu wpłynięcia ustawy do Kancelarii prezydent ma 21 dni na decyzję w jej sprawie.

Co zrobi prezydent?

Na razie nie wiadomo, co planuje Andrzej Duda. Komentując w piątek przyjęcie ustawy zapowiedział poddanie jej wnikliwej analizie. – Proszę pamiętać, że prezydent konstytucyjnie ma różne możliwości. Może każdą ustawę podpisać, może skierować do ponownego rozpoznania w Sejmie, co się nazywa wetem prezydenckim. Może też skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli będzie miał wątpliwości co do zgodności jej postanowień z Konstytucją – tłumaczył. – Więc tych możliwości jest kilka i ja z tego punktu widzenia bardzo dokładnie tą propozycję legislacyjną, którą uchwalił parlament zbadam – podsumował.

Co zmienia nowela ustawy medialnej?

W piątkowym głosowaniu posłowie odrzucili uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Za jej odrzuceniem opowiedziało się 229 posłów, przeciwko było 212, zaś 11 wstrzymało się od głosu. Wśród parlamentarzystów, którzy chcieli przyjęcia noweli było 225 członków klubu PiS, trzech Kukiz’15 i poseł niezrzeszony Łukasz Mejza. Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony.

Celem przyjętych przez Sejm zmian jest uszczelnienie, a także dookreślenie przepisów już obowiązujących, w myśl których właścicielem mediów działających na podstawie polskiej koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Doprecyzowany w noweli zapis zakłada, że koncesja dla spółki z kapitałem zagranicznym może być udzielona, jeśli ów udział (pośredni lub bezpośredni) „w ogólnej liczbie akcji tej spółki nie przekracza 49 proc.”. Według drugiej z wprowadzonych zmian, "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Po spełnieniu tych kryteriów podmiot zagraniczny będzie traktowany na równi z podmiotami polskimi.

Nowelizacja daje posiadającym koncesje nadawcom, mającym w swojej strukturze właścicielskiej kapitał zagraniczny sześć miesięcy na dostosowanie swojej struktury, umowy i statutów do nowych przepisów.

Zwolennicy noweli zwracają uwagę, że jej zapisy pozwolą państwu polskiemu chronić rynek medialny przed próbą wrogiego przejęcia przez chociażby kapitał rosyjski.

Należy zauważyć, że podobne zapisy do tych przyjętych w piątek przez polski parlament obowiązują m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Austrii czy Francji.

PolskaTimes.pl; Tvp.info

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Ustawa medialna wpłynęła do Kancelarii Prezydenta - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie