MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tym osobom ZUS wstrzymał wypłatę świadczenia 500 plus. Chodzi o ponad 18 tysięcy beneficjentów programu

Redakcja Strefy Biznesu
Opracowanie:
Od 1 czerwca ZUS wstrzymał wypłatę ponad 18 tys. świadczeń obywatelom Ukrainy.
Od 1 czerwca ZUS wstrzymał wypłatę ponad 18 tys. świadczeń obywatelom Ukrainy. Unsplash/ Ben Wicks
– Od początku czerwca br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał wypłatę ponad 18 tys. świadczeń 500 plus pobieranych przez obywateli Ukrainy – poinformował portal money.pl. Jednak Zakład może skontrolować każdą rodzinę, która pobiera świadczenie. Jednocześnie przypominamy, że od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł. Sprawdź, czy trzeba składać wniosek.

Spis treści

Tym osobom ZUS wstrzymał wypłatę 500 plus

Obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski w związku z wybuchem wojny, przysługuje prawo do pobierania świadczeń rodzinnych. Po zalegalizowaniu pobytu osoby te mogą ubiegać się o wsparcie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, 500 plus, a także kilku innych form wsparcia.

Główny Urząd Statystyczny przekazał, że „wydatki na świadczenie wychowawcze dla obywateli z Ukrainy wyniosła 1737,1 mln zł”. Na koniec ubiegłego roku środki wypłacono na 298,8 tys. ukraińskich dzieci. – Największą kwotę wypłacono w województwie mazowieckim – 331,6 mln zł, co stanowiło 19,1 proc. wydatków poniesionych przez Polskę. Kolejnymi województwami były dolnośląskie oraz śląskie (po 10,6 proc.) i wielkopolskie (9,7 proc.). Najmniejszą kwotę wypłacono w województwach podlaskim oraz świętokrzyskim (po 1,7 proc.) – przekazał Urząd.

Od 1 czerwca ZUS wstrzymał wypłatę ponad 18 tys. świadczeń obywatelom Ukrainy – donosi portal money.pl. Jak wyjaśnia serwis, powodem wstrzymania wypłat było opuszczenie Polski na dłużej niż miesiąc, ponieważ po tym okresie obcokrajowcy tracą uprawnienie do świadczenia. Ponadto dodano, że jeśli obcokrajowiec pobierał świadczenie i od ponad miesiąca przebywał poza naszym krajem, nie informując o tym ZUS-u, jest zobowiązany do zwrotu świadczenia powiększonego o odsetki.

Jednocześnie dodano, że kontrole dotyczą także polskich rodzin, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych może skontrolować każdą rodzinę, co do której ma wątpliwości, czy pobiera świadczenie 500+ zgodnie z przepisami.

800+ od stycznia 2024 r. Trzeba składać wniosek?

Na początku sierpnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. To oznacza, że od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego (tzw. 500+) będzie wynosiła 800 zł na każde dziecko, do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca świadczenie wychowawcze, sam podniesie jego wysokość. Dlatego nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Jak przypomina ZUS, nastąpi to automatycznie i obejmie wszystkich, którzy według stanu na 1 stycznia 2024 r. mają prawo do świadczenia w okresie świadczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tym osobom ZUS wstrzymał wypłatę świadczenia 500 plus. Chodzi o ponad 18 tysięcy beneficjentów programu - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska