Tworzymy nowe media – terapeutyczne studio CZP24.TV

Materiał informacyjny DCZP we Wrocławiu
Grupa warsztatów z kreatywnego pisania
Grupa warsztatów z kreatywnego pisania Jakub Majkowski
Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu jest nie tylko placówką medyczną, ale również miejscem, które angażuje się we wsparcie społeczności. Poprzez innowacyjne inicjatywy, takie jak profesjonalne studio muzyczne, gazeta tworzona przez personel i pacjentów, pracownia wirtualnej rzeczywistości oraz powstające studio telewizyjne, DCZP stawia na kreatywne podejście do promocji zdrowia psychicznego.

Współpraca z lokalnymi społecznościami oraz działania edukacyjne mają na celu zmniejszenie stygmatyzacji związanej z problemami psychicznymi, zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia psychicznego i promowanie postaw prozdrowotnych. DCZP nie tylko leczy, ale również inspiruje do aktywnego dbania o własne zdrowie psychiczne oraz wspierania innych w tym procesie. Służą temu m.in. muzyczne studio nagrań oraz czasopismo „Dobre Życie”, a także warsztaty, podczas których podopieczni Centrum mają możliwość twórczego wyrażania się. - Zaangażowanie w rozwój społeczności to integralna część naszej misji. Poprzez organizację warsztatów, spotkań i przestrzeń dla twórczych i aktywizujących działań tworzymy klimat, w którym nasi pacjenci i podopieczni mogą wzajemnie się wspierać, dzielić doświadczeniami i rozwijać się - mówi Michał Stachów, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Mija drugi rok funkcjonowania Studia Muzykoterapii Aktywnej w Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Bończyka 11, z którego oferty korzystają mieszkańcy dzielnicy Psie Pole i Krzyki, w ramach działań terapeutycznych i aktywizujących. To pierwsze i jak do tej pory jedyne Centrum, na ponad 120 placówek tego typu w Polsce realizujących program pilotażowy Centrów Zdrowia Psychicznego, posiadające własne, profesjonalnie wyposażone studio nagrań dźwiękowych. W studiu prowadzona jest jedna z form muzykoterapii, czyli muzykoterapia aktywna obejmująca różnego rodzaju produkcje dźwiękowe podopiecznych, realizowane za pomocą własnego głosu. - Naszym działaniom przyświeca przesłanie „usłysz siebie”, które jest motywacją dla osób korzystających ze studia, aby ich aktywne muzykowanie budowało wzrost pozytywnego nastawienia do siebie, rozładowywało emocje, wpływało na aktywizację społeczną i kreowało własną osobę. Przykładem tego może być jeden z naszych wokalistów Manuel Wastian, z którym spotykamy się od roku - mówi Grzegorz Wadowski, muzyk, kompozytor, nauczyciel, założyciel i koordynator pracy studia muzykoterapii aktywnej CZP Wrocław Psie Pole.

Usłysz siebie!

Przez 2 lata funkcjonowania z oferowanych zajęć skorzystało ponad 70 osób. Byli wśród nich: wokaliści, instrumentaliści, lektorzy, poeci, literaci, aktorzy, z którymi zrealizowano ponad 120 różnorodnych nagrań audio. - Pojawiłem się w studiu za namową mojej koleżanki Igi, która już wcześniej nagrała tutaj kilka piosenek. Początkowo nie byłem pewny, czy robię słuszny krok, ale po jakimś czasie uznałem, że dobrze mi się tu pracuje. Jest tu taki luz i spokój, taka trochę twórcza atmosfera, ale najważniejsze, że mogę śpiewać i nagrywać taki repertuar, jaki lubię najbardziej, czyli stare piosenki z repertuaru Nat King Cola, Franka Sinatry czy Deana Martina. Zabawnie wyszło, kiedy w ubiegłym roku przyjechała ekipa telewizji wrocławskiej, aby zrealizować materiał na temat studia nagrań CZP, bo zanim mnie zobaczyli, najpierw usłyszeli piosenkę w moim wykonaniu i z góry założyli, że jest to wykonanie Michaela Buble. I nie chcieli uwierzyć, że to było jedno z moich pierwszych nagrań zrealizowanych tu, w studiu muzykoterapii aktywnej - opowiada Manuel Wastian.

Manuel Wastian, wokalista
Manuel Wastian, wokalista Grzegorz Wadowski

Nie tylko Manuel korzysta z oferty studia muzykoterapii aktywnej. Wojtek, Iga, Zuza, Józek, Hanka, Marek, Aneta, Adam, Klaudia to osoby które znajdują się w gronie artystów regularnie odwiedzających studio, aby realizować swoje muzyczne pasje i marzenia.
- W śpiewaniu sporo pomogło mi wstępne przygotowanie wokalne i aktorskie, które miałem jeszcze w Jeleniej Górze w okresie liceum. Mam nadzieję, że te umiejętności przydadzą mi się również w niedalekiej przyszłości, ponieważ wraz z panem Grzegorzem, szefem studia przygotowujemy koncert estradowy, na który złożą się znane amerykańskie szlagiery, czyli te, których śpiewanie sprawia mi największą przyjemność - dodaje Manuel.

W ramach działalności studia wydano już 2 płyty CD z udziałem podopiecznych CZP oraz zrealizowano kilkadziesiąt audycji z przeznaczeniem do emisji radiowych. Ciekawe audycje z cyklu „Strefa kobiet” oraz prezentacje piosenek w wykonaniu osób współpracujących ze studiem można odsłuchać na stronie internetowej Radia Rodzina: https://www.radiorodzina.pl/wszystkie-audycje/studio-muzykoterapii-aktywnej oznaczonych przykładowo #34, #35, #36.

- Działania Studia Muzykoterapii Aktywnej i oferta kierowana ku naszym podopiecznym jest wciąż rozwijana i uatrakcyjniana choćby przez nawiązanie współpracy ze studentami muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu przy tworzeniu różnorodnych form warsztatów z zakresu działań muzykoterapeutycznych. Naszym celem jest również oddziaływanie kulturotwórcze, a także wytworzenie za pośrednictwem muzyki równowagi pomiędzy sferą przeżyć emocjonalnych a procesami fizjologicznymi wśród naszych podopiecznych - podsumowuje Grzegorz Wadowski.

Terapeutyczne pisanie

W Centrach Zdrowia Psychicznego Wrocław Psie Pole i Krzyki odbywają się także warsztaty z kreatywnego pisania. Prowadzi je dr n. społ. Magda Wieteska, pedagog-andragog, dziennikarka, terapeutka zajęciowa i redaktor naczelna „Dobrego Życia”. Uczestnicy zajęć poznają gatunki dziennikarskie i literackie, a potem piszą teksty zgodne z konkretnym gatunkiem, publikowane w czasopiśmie „Dobre Życie”. Ćwiczą pamięć i koncentrację w oparciu o gry i zabawy słowem, rozwiązują zagadki i łamigłówki. - Twórcze pisanie ma uzdrawiającą moc, bo nie polega tylko na treningu budującym warsztat pisarski, ale to także sposób radzenia sobie z emocjami. Jak rozmowa z kimś, kto cię słucha i rozumie - podkreśla dr Magda Wieteska.

W warsztatach uczestniczą osoby będące w kryzysach psychicznych i osoby zdrowe; ludzie w wieku wczesnej, średniej i późnej dorosłości. - Sądzę, że korzystając z nurtu inkluzyjnego i zasad przyświecających pedagogice personalistycznej można - poprzez działania włączające wszystkie pokolenia oraz grupy społeczne - zapobiegać stereotypizacji i stygmatyzacji tych, którzy są na nie szczególnie narażeni jak np. osoby cierpiące na schorzenia psychiczne. Na naszych zajęciach wiek ani stan zdrowia psychicznego nie są zatem barierami we wspólnej, twórczej i satysfakcjonującej dla wszystkich uczestników zajęć (współ)pracy - dodaje instruktorka.

Grupa warsztatów z kreatywnego pisania
Grupa warsztatów z kreatywnego pisania Jakub Majkowski

Świadczą o tym wypowiedzi uczestników zajęć. - Mam 58 lat. Na warsztaty przyprowadziła mnie moja mama. To ona odnalazła informację o nich w czasopiśmie „Dobre Życie” wydawanym przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego i zaproponowała mi uczestnictwo w nich. Przyszła ze mną do Centrum i zapisała mnie. To dziwne, że nie przyszedłem sam? Otóż jestem przewlekle chory, jestem na rencie i sam nie wychodzę z domu. Ale na warsztatach odnalazłem się doskonale i to do tego stopnia, że teraz chodzę na nie sam. Zarówno uczestnicy warsztatów jak i prowadząca je Magda Wieteska przyjęli mnie bardzo ciepło. Udział w zajęciach dał mi bardzo wiele. Przede wszystkim nauczyłem się operować na rynku wydawniczym. Do tej pory działałem po omacku, ale po kilku zajęciach, a szczególnie po wizycie na naszej zajęciach wrocławskiej pisarki, dowiedziałem się, jak poprawnie szukać wydawcy i jakie materiały wysyłać. Również prowadząca zajęcia Magda dużo mi pomogła w tym zakresie. Dodatkowo tematy poruszane na warsztatach i różne zabawy słowem dają mi możliwość doskonalenia warsztatu pisarskiego - mówi Maciej.

Dla Anny Lichuty udział w zajęciach to również możliwość podejmowania nowych wyzwań i twórczego spełnienia: - O działalności Centrum Zdrowia Psychicznego i jego ofercie programowej dowiedziałam się z ulotki podczas imprezy dla seniorów. Właśnie poszukiwałam nowych wyzwań i pasji, które wypełniłyby moje puste gniazdo po odfrunięciu dzieci. Z kilku propozycji szczególnie zainteresowały mnie warsztaty kreatywnego pisania. W młodości chętnie i dużo pisałam w różnych formach, ale po latach niepisania uznałam, że zanim napiszę coś sensownego, dobrze by było poprawić swój warsztat, więc oferta CZP trafiła w punkt. Na zajęcia chodzę od około 1,5 roku. Oprócz ćwiczeń i zabaw słownych rozwijających rozumienie słów i ich bogactwo dostajemy zadania domowe - swobodną wypowiedź na zadany temat. Gdy później czytamy na głos swoje prace, odsłania się nasza niesamowita różnorodność formy, poglądów, doświadczenia życiowego. Dla mnie jest to bardzo interesujące - relacjonuje.

Przeczytaj swój tekst w gazecie!

Wojciech Przesławski o warsztatach kreatywnego pisania dowiedział się w CZP przy ul. Bończyka: - Wcześniej przejawiałem pewne zdolności literackie. Jeszcze w 8. klasie szkoły podstawowej byłem laureatem konkursu polonistycznego, a dwa moje teksty wydano w kwartalniku „Warsztaty Polonistyczne”. Gdy w rozmowie z panią psycholog wspomniałem, że pisanie to jedno z moich hobby, poleciła mi warsztaty, na które poszedłem jeszcze tego samego dnia. Proponowane przez Magdę tematy tekstów, która jako mentorka inspiruje i kieruje grupą, dają duże pole dla naszej wyobraźni. Pisząc je, nie tylko rozwijam umiejętności, ale i wyrażam swoją osobowość, sposób myślenia, a nawet humor. Pełni to także funkcję terapeutyczną, zwłaszcza że z tekstami zapoznaje się cała grupa, ale nie jest to jedyny cel. Zespół jest otwarty i dla osób, które nie są pacjentami Centrum. Cieszę się, że wszyscy znajdujemy wspólny język, a choć na pewno w jakimś stopniu się różnimy, nie szukamy tego, co nas dzieli i stajemy się pewniejszą wersją samych siebie.

Marek Jakobicki na zajęcia z pisarstwa trafił natomiast zupełnie przypadkowo. - Brałem udział w terapii. Gdy przyszedłem na warsztaty z kreatywnego pisania, opowiedziałem o tym, że piszę piosenki, co zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem, a koledzy i prowadząca pomogli mi nawet ułożyć tekst do jednej z nich. Dzięki tematyce podejmowanej na zajęciach uczę się i zgłębiam swoje zainteresowania – mówi Marek.

Czasopismo „Dobre Życie”
Czasopismo „Dobre Życie”

Próby pisarskie nie lądują w szufladzie. Najlepsze teksty uczestników warsztatów publikowane są w „Dobre Życiu”, czasopiśmie Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego (https://dczp.wroclaw.pl/czasopismo-dobre-zycie). - Napisałem kilka artykułów do „Dobrego Życia” i bardzo się z tego cieszę. Cieszy mnie przede wszystkim sam fakt, że przez moje pisanie mogę pomóc osobom mającym problem ze swoim zdrowiem psychicznym. Sam się z tym borykam i świadomość, że moje doświadczenia mogą pomóc innym daje mi wewnętrzną radość - dodaje Maciej. Także dla Wojtka publikacja na łamach czasopisma była ważnym momentem: - Zawsze jest mi miło, gdy moje teksty podobają się innym - najpierw pozostałym uczestnikom warsztatów, ale nie tylko, bo wiele z nich zostało opublikowanych w piśmie „Dobre Życie”.

Efektem prawie dwóch lat twórczej zespołowej pracy stała się także pisana wspólnie książka – powieść kryminalna, której pierwszy odcinek ukaże się w marcowym wydaniu „Dobrego Życia”. - Tworzymy naprawdę wspaniałą grupę osób, które chcą się rozwijać, wzajemnie motywować, otwierać się na innych. Dla mnie ten aspekt jest najważniejszy - że dzięki naszym warsztatom można nie tylko zdobywać nowe umiejętności, ale także budować silne więzi międzyludzkie. Ostatnio gdy świętowaliśmy urodziny jednego z uczestników, usłyszeliśmy, że na warsztatach znalazł grono przyjaciół. Było to bardzo wzruszające i budujące zarówno mnie, jak i grupę, doświadczenie - mówi dr Magda Wieteska.

Obejrzyj siebie w CZP24 TV!

Kolejnym przedsięwzięciem sprzyjającym promowaniu zdrowia psychicznego poprzez współpracę fachowców i podopiecznych Centrum jest studio telewizyjne CZP24 TV, które powstaje w DCZP przy Wybrzeżu Korzeniowskiego 18 na 310 m kw. powierzchni, zwolnionej z racji deinstytucjonalizacji, czyli przesunięcia akcentów z opieki instytucjonalnej w kierunku opieki świadczonej w środowisku lokalnym. Koncepcja studia została oparta na założeniach propagowania zdrowia psychicznego i zapobiegania stygmatyzacji poprzez dostarczanie inspirujących, edukacyjnych i terapeutycznych treści multimedialnych. - Nasza misja opiera się na ułatwianiu dostępu do informacji i narzędzi, które wspierają dobre samopoczucie psychiczne oraz budują świadomość i umiejętności dbania o własne zdrowie psychiczne - tłumaczy Michał Stachów.

Druga ważna misja opiera się na tym, kto będzie pracować w studiu – a będzie to zespół ludzi złożonych z ekspertów oraz grup terapeutycznych, w tym osób, które dzięki pracy przy programach będą mogły się realizować w tej dziedzinie. - Bo chcemy, aby studio telewizyjne nie tylko dostarczało informacji, ale było również miejscem interakcji społecznej. Dlatego też w ramach naszych programów będziemy pokazywać prace innych centrów zdrowia psychicznego, prezentując inicjatywy i projekty, które przyczyniają się do poprawy zdrowia psychicznego społeczności lokalnych. Chcemy inspirować i promować współpracę, aby razem budować bardziej świadome i wspierające środowisko dla wszystkich - podkreśla prezes DCZP.

Michał Stachów, prezes DCZP
Michał Stachów, prezes DCZP Marcin Oliva Soto

Nadzór merytoryczny nad treściami programowymi będzie pełnił personel DCZP, czyli zespół specjalistów złożonych z lekarzy, psychologów, terapeutów. - Szkoleniami kadry prowadzącej zajmuje się Uniwersytet SWPS, zapewniając wysoki poziom wiedzy i umiejętności naszym instruktorom. Dzięki temu będą oni w stanie skutecznie przekazywać uczestnikom nie tylko teoretyczne podstawy, ale także praktyczne narzędzia niezbędne do rozwijania zdrowia psychicznego - dodaje Michał Stachów.

Wszystkie funkcje w studiu zostaną powierzone podopiecznym z grup telewizyjnych, którzy aktywnie zaangażują się w proces tworzenia programów, opracowując scenariusze, biorąc udział w nagrywaniu i montażu materiałów filmowych, a także współprowadzeniu audycji. Studio otrzyma zaawansowane technologie, sprzęt najwyższej klasy, a także korzystać będzie z wirtualnej rzeczywistości.

Zapisz się na warsztaty filmowe!

Wkrótce ruszą warsztaty filmowe dla podopiecznych Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław Psie Pole i Wrocław Krzyki oraz dla mieszkańców miasta. Specjalistyczne warsztaty poprowadzą psycholog oraz pedagog, posiadający doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa i filmu, a także eksperci w poszczególnych dziedzinach związanych z pracą w filmie i telewizji. W ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję nabywać i rozwijać umiejętności w dziedzinie produkcji telewizyjnej, od tworzenia pomysłów i opracowywania scenariuszy, poprzez obsługę sprzętu i realizację planów zdjęciowych, aż po postprodukcję, montaż i finalną prezentację programów, wykorzystując również własne pomysły i doświadczenia. Do udziału w warsztatach DCZP zaprasza zarówno ludzi potrzebujących pomocy – takich którzy widzą się w aktywnych działaniach w studiu telewizyjnym i chcą się ich nauczyć, jak i tych, którzy tę pomoc mogą zaoferować, dając wskazówki i dzieląc się własnym doświadczeniem zawodowym i życiowym. Szczegóły na stronie czp24.tv, a na zgłoszenia czekamy pod adresem e-mail: [email protected]

- Wierzymy, że poprzez zaangażowanie uczestników w proces produkcji telewizyjnej nie tylko podniesiemy ich umiejętności, ale także będziemy wspierać rozwój osobisty i społeczny, tworząc jednocześnie nowe, inspirujące treści dla społeczności lokalnej. Chcemy także, poprzez kursy doszkalające, pomoc znaleźć pracę w branży filmowej naszym podopiecznym - podkreśla prezes DCZP.

MW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska