Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rekrutacja do żłobków. Zabraknie miejsc dla maluchów?

Piotr Bera
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Mariusz Kabala
Do 8 czerwca można składać wnioski na przyjęcie dzieci do żłobków publicznych oraz niepublicznych dofinansowanych przez Wrocław. Jednak dostanie się do niektórych placówek graniczy z cudem.

W ostatnich latach w rekrutacji do żłobków we Wrocławiu bierze udział od 2 do 3 tysięcy dzieci. W tym roku w placówkach Wrocławskiego Zespołu Żłobków (WZŻ) oraz niepublicznych wspieranych finansowo przez miasto znajdzie się jedynie 1675 miejsc. Placówki znajdujące się w WZŻ przyjmą w tym roku 931 dzieci, z czego ponad połowa dotyczy maluchów w II grupie wiekowej (od 12 do 24 miesięcy). W grupie I (od 21 tygodni do 12 miesięcy) jest 251 miejsc, a najtrudniejszą sytuację mają rodzice dzieci z grupy III (od 24 do 32 miesięcy), gdzie zaplanowano przyjęcie 187 osób.

- W ubiegłym roku składaliśmy podanie o żłobek, gdy córka miała 1,5 roku. W jej grupie wiekowej było 35 miejsc i nie dostaliśmy się. Teraz w jej kategorii wiekowej jest tylko jedno wolne miejsce od stycznia 2017 r. Nasza rodzina powiększyła się, wobec czego wydawać by się mogło, że w tym roku dwójka naszych maluchów powinna mieć przyznane miejsca w żłobkach, bo oddanie dwójki dzieci do tej samej placówki to dodatkowe punkty w rekrutacji. Niestety ze względu na zmiany w systemie rekrutacji do szkół, w żłobkach brakuje miejsc - mówi czytelniczka Aleksandra z Psiego Pola.

Problemy z przyjęciem 3-latków do wrocławskich przedszkoli związane są z wprowadzonymi zmianami w oświacie. Po zmianach obowiązek szkolny dotyczy 7-latków. Liczba wolnych miejsc w przedszkolach zależy właśnie od tego, ile sześciolatków rozpocznie naukę w szkołach podstawowych. Wiadomo, że około 2800 spośród 6722 (czyli ponad 40 procent) wrocławskich sześciolatków, pójdzie 1 września do szkół podstawowych. Tak wynika z pierwszych oficjalnych danych wrocławskiego magistratu. Liczba ta może się jeszcze zmienić. Rodzice 6-latków będą mogli zdecydować o wysłaniu swojego dziecka do szkoły nawet w sierpniu. To powoduje, że do przedszkola nie dostanie się wiele trzylatków, które blokują miejsca w żłobkach. A dokumenty można składać tylko do jednej placówki.

CZYTAJ DALEJ
- Będziemy obserwować, co się dzieje. W zeszłym roku uruchomiliśmy dodatkową rekrutację i jeśli zajdzie taka potrzeba zrobimy to ponownie. Brak miejsc dla trzylatków spowodowany jest zmianą ustawy, która rzutuje nie tylko na liczbę pierwszych klas w szkołach. Gdyby nie zmieniono prawa, to część miejsc żłobkowych mogło być zorganizowanych w przedszkolach, ale te plany musiały upaść. Część trzylatków, które nie idą do przedszkola zostaje w żłobkach - tłumaczy Anna Bytońska z urzędu miejskiego we Wrocławiu.

Spośród 15 placówek zrzeszonych we Wrocławskim Zespole Żłobków, aż cztery nie przyjmują dzieci z III kategorii wiekowej. Tak jest m.in. w żłobku nr 9 przy ul. Hoene-Wrońskiego.

- Wszystkie dzieci z drugiej grupy przechodzą do trzeciej i blokują miejsca nowym maluchom. Nie przyjmujemy również najmłodszych dzieci, bo nasz budynek jest dostosowany tylko do dwóch kategorii wiekowych - przyznaje Eliza Werykowska, która pełni obowiązki kierownika żłobka nr 9.

Jeśli dziecko nie dostanie się do grupy I lub II, to nie ma praktycznie żadnych szans na dołączenie do III. W praktyce rodzice muszą składać wnioski rekrutacyjne do placówek oddalonych od miejsca zamieszkania lub rezygnować z pracy, żeby zostać w domu ze swoimi pociechami. Koszt zatrudnienia niani lub miejsce w prywatnej placówce niewspieranej przez miasto często przekracza możliwości wrocławian.

- Wydatek na żłobek państwowy dla dwójki dzieci to kwota ok. 800 zł. Żłobek prywatny dla dwójki dzieci to ponad 2 tys. zł miesięcznie, tyle samo życzy sobie niania. W sytuacji rodzin 2+2 i większych nierzadko wydatek ten pokrywa się z wysokością miesięcznego wynagrodzenia jednego z rodziców - żali się pani Aleksandra.

Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 17 czerwca.

Rekrutacja do żłobków we Wrocławiu - kryteria w 2016 roku:
1. Wielodzietność rodziny dziecka - 200 pkt
2. Niepełnosprawność dziecka - 200 pkt
3. Niepełnosprawność jednego z rodziców/prawnych opiekunów dziecka - 200 pkt
4. Niepełnosprawność obojga rodziców/prawnych opiekunów dziecka - 200 pkt
5. Niepełnosprawność rodzeństwa dziecka - 200 pkt
6. Samotne wychowywanie dziecka w rodzinie - 200 pkt
7. Objęcie dziecka pieczą zastępczą - 200 pkt
8. Dziecko, którego oboje rodzice/prawni opiekunowie albo rodzic samotnie wychowujący dziecko pracują/pracuje lub studiują/studiuje w trybie dziennym lub prowadzą/prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą - 50 pkt
9. Dziecko, którego tylko jeden z rodziców/prawnych opiekunów pracuje lub studiuje w trybie dziennym lub prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą - 20 pkt
10. Dziecko, którego przynajmniej jeden z rodziców/prawnych opiekunów lub rodzic samotnie wychowujący dziecko złożył roczne zeznanie podatkowe PIT za 2015 r. lub deklarację opodatkowania na rok 2016 w urzędzie skarbowym we Wrocławiu, w tym za pośrednictwem płatnika (nie dotyczy osób rozliczających się w Pierwszym Urzędzie Skarbowym we Wrocławiu) - 30 pkt
11. Zgłoszenie jednocześnie do tej samej placówki dwojga lub więcej dzieci lub zgłoszenie dziecka posiadającego rodzeństwo korzystające z usług danego żłobka, do którego złożono protokół zgłoszenia (nie dotyczy dzieci, których rodzeństwo kończy edukację w żłobku w 2016r.) - 10 pkt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska