Trener Śląska: Kto nie chce pracować, nie ma czego szukać w klubie (ROZMOWA)

Jakub Guder
fot. Tomasz Hołod
- Jestem całkowicie oddany klubowi i zawodnikom. Przez 24 godziny na dobę. Kto chce pracować, nie ma ze mną żadnych problemów. Jeśli ktoś jednak nie chce tego robić, to nie ma czego w tym klubie szukać - mówi trener Śląska Wrocław Stanislav Levy.

Niedawno minął rok od kiedy pracuje Pan w Śląsku. Jaki to był dla Pana czas? Jak Pan go podsumuje?
Ocena mojej pracy w Śląsku nie należy do mnie, tylko do klubu i jego właścicieli.

We Wrocławiu wciąż czuje się Pan tak dobrze?
Tak, bardzo lubię to miasto.

Uważa Pan, że w europejskich pucharach Śląsk zrobił wszystko, co mógł, czy dało się wyciągnąć z tych meczów jeszcze więcej?
Moim zdaniem, zawsze można zrobić więcej. Z drugiej strony zaraz po losowaniu mówiłem, że Sevilla to najtrudniejszy przeciwnik, na którego mogliśmy trafić. Na dodatek graliśmy z nimi w sierpniu, kiedy w Hiszpanii było ponad 40 stopni Celsjusza. Uważam, że rozgrywaliśmy bardzo dobre spotkanie, chociaż los sprzyjał Hiszpanom – najpierw czerwona kartka dla Dudu, potem kolejne żółte dla naszych podstawowych zawodników przed rewanżem. Moim zdaniem zrobiliśmy bardzo dużo dobrej roboty dla klubu i dla polskiej piłki.

Nie było trochę smutno, że po dobrym dwumeczu z Brugią niejako w nagrodę los się nie uśmiechnął i drużyna trafiła na tak silnego przeciwnika?
Rywale, których mogliśmy jeszcze wylosować – Salzburg, Frankfurt czy Nordsjaelland – to drużyny, rzecz jasna mają dużo jakości, ale nie na takim poziomie jak Sevilla. Na tym etapie sezonu graliśmy w pucharach na bardzo wysokim poziomie i gdyby los był dla nas trochę bardziej łaskawy, to moglibyśmy awansować do fazy grupowej.

Nie ma Pan wrażenia, że Legia w drodze do Ligi Mistrzów miała łatwiejszych rywali niż Śląsk w Lidze Europy?
Ja się koncentruje na swoim klubie. Nie do mnie należy ocenianie Legii i jej występów.

Pytam o to, bo oglądając szczególnie rewanż Legii ze Steauą – kiedy Rumuni długimi momentami kontrolowali grę – miałem wrażenie, że Śląsk Stanislava Levego nie pozwoliłby rywalom tak grać na własnym boisku.
Moim zdaniem nie da się tego porównać. Każdy przeciwnik i każdy mecz są inne. Możemy jedynie spekulować na ten temat.

A nie ma Pan wrażenia, że Śląsk jest niedoceniany w Polsce? Że – szczególnie jeszcze przed dwumeczem z Club Brugge – dużo więcej mówiło się o Lechu i właśnie o Legii?
Myślę, że to jest w Europie naturalne. W Niemczech dużo się mówi o Borussii Dortmund i Bayernie Monachium, we Włoszech – o Milanie czy Juventusie, a w Holandii o Ajaksie. My musimy zatem robić jeszcze więcej, by częściej słyszeć o Śląsku.

Mówi Pan o tym, że z zespołu odeszło wielu ważnych zawodników, ale żartując można powiedzieć, że to Pana wina. W końcu Piotr Ćwielong, Marcin Kowalczyk czy Waldemar Sobota pod Pana skrzydłami osiągnęli taką formę, że sięgnęły po nich zagraniczne kluby.
To nie tylko moja praca i mój sukces, ale zasługa całego sztabu szkoleniowego. W głównej mierze wszystko zależało jednak od samych piłkarzy, którzy chcieli sukcesu i gry w lepszym zespole. Ja tymczasem jestem całkowicie oddany klubowi i zawodnikom. Przez 24 godziny na dobę. Kto chce pracować, nie ma ze mną żadnych problemów. Jeśli ktoś jednak nie chce tego robić, to nie ma czego w tym klubie szukać.

Bez ciężkiej pracy i dyscypliny nie ma szans na sukces.

Piotr Ćwielog w jednym z wywiadów już po wyjeździe z Polski powiedział, że w Bochum było mu łatwiej, bo tamtejsze treningi są bardzo podobne do tego, co robi Pan w Śląsku. Dużo udało się tych wzorców z Bundesligi już wprowadzić we Wrocławiu?
Nie jest tajemnicą, że jestem zorientowany na niemiecki futbol. Tam jest wszystko poukładane organizacyjnie. Uważam, że to wzór dla całej Europy. Bez ciężkiej pracy i dyscypliny nie ma szans na sukces.

A jakieś drobne rzeczy, zwyczaje? Co tu udało się Panu poukładać po swojemu?
Każdy trener ma swój plan i wie jak chce pracować. Dla mnie ważne jest, by było dużo pracy z piłką. To jednak musi odbywać się na dobrym podłożu kondycyjnym i taktycznym.

Kondycyjnie wciąż dużo brakuje do ideału?
Jest lepiej, ale dużo brakuje. Osiągniecie poziomu Bundesligi to nie jest zadanie na jeden czy dwa okresy przygotowawcze. To proces, który trwa lata. Ja nie chcę wracać do tego, w jakim stanie był ten zespół, gdy tu przyjechałem. Ważne jest to, że idziemy w dobrym kierunku, co drużyna udowodniła wytrzymując 13 meczów w 46 dni. W żadnym z tych spotkań nie było problemów kondycyjnych. W dodatku korzystaliśmy w tym czasie z dyspozycji 13-14 zawodników.

To się może odbić na zawodnikach za jakiś czas?
Ja przecież cały czas o tym mówię: może przyjść taki okres, kiedy ta drużyna nie będzie miała już z czego brać.

Cały czas mówi pan też o 3-4 zawodnikach, którzy są jeszcze potrzebni. Ma pan deklarację od zarządu, właścicieli, że jeśli znajdzie Pan piłkarzy na odpowiednim poziomie sportowym, to będą pieniądze na ich zatrudnienie?
To nie do końca pytanie do mnie, ale przede wszystkim do właścicieli – czy oni się dogadają, jak ta sytuacja będzie dalej wyglądać. Jeśli jesteśmy w stanie jeszcze coś zrobić, zatrudnić kogoś, to zróbmy to. Jeśli nie, to zwyczajnie musimy grać z tą kadrą. Oczywiście możemy wówczas mówić o kolejnym awansie do europejskich pucharach i występach w tych rozgrywkach, ale w takiej sytuacji osiągnąć ten cel będzie bardzo trudno.

Musi Pan jednak w tej chwili mieć zielone światło, skoro są testowani kolejni zawodnicy.
Tak, ten sygnał jest. Pamiętajmy, że możemy brać tylko wolnych piłkarzy. To nie jest łatwa sytuacja, bo najczęściej tacy piłkarze są 3-4 miesiące bez klubu i przez ten czas niewiele robili. Jeśli we wrześniu uda nam się trafić na kogoś wartościowego, to byłby duży sukces. Ja nie będę brał przecież zawodników tylko po to, by mieć o 1-2 więcej. Nowi muszą coś dać temu zespołowi, pewną jakość.

To z tego względu zrezygnowano z Erloy'a Cohena?
Tak było. To jest też kwestia tego, jaką tu budujemy drużynę. Nowy piłkarz od razu musi liczyć się w walce o pierwszy skład i zwiększać w ten sposób konkurencję.

Na jakich pozycjach wzmocnienia są priorytetem?
Widać kto odszedł z drużyny – nie ma Waldka Soboty i Pepe Ćwielonga. Mogą grać na tej pozycji Sebino Plaku i Sylwek Patejuk, ale tamtych dwóch graczy brakuje.

A jak Pan patrzy na grę bocznych obrońców, to ma Pan poczucie, że tam też przydałoby się wzmocnienie?
Ta drużyna jest na etapie przebudowy. Kilku zawodnikom kończą się kontrakty w czerwcu i w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy trzeba zadecydować, co dalej z nimi będzie.

Ma Pan już chociaż trochę poukładane, kogo chciałby Pan zostawić w drużynie?
Piłkarze, którym kończą się umowy, mają jeszcze czas i szansę pokazać, że na to sobie zasłużyli. Te decyzje podejmowane będą w listopadzie, czy grudniu.

Oczekuję od Mateusza Cetnarskiego więcej. Więcej szybkości, agresji – na tym opiera się europejska piłka.

Jaka jest sytuacja Mateusza Cetnarskiego?
Ma kontrakt ważny do końca sezonu. Nie jest w łatwym położeniu, bo nie był z nami na obozie i później nadrabiał zaległości, a poza tym na jego pozycji gra przecież Sebastian Mila. Jednak wszystko zależy od niego. Ja zwyczajnie oczekuję od Mateusza więcej. Więcej szybkości, agresji – na tym opiera się europejska piłka. Ja chcę iść właśnie w tym kierunku.

Latem do klubu wpływa dziesiątki ofert zatrudnienia różnych piłkarzy. Były jakieś zaskakujące, znane nazwiska?
Faktycznie – sporo tego było. Wielkich nazwisk jednak nie mieliśmy. Z jednej strony pojawiali się zawodnicy, którzy od pół roku już nie grali, z drugiej tacy, przy których od razu wiedziałem, że nas nie stać na nich, a ostatnio występowali w ekstraklasie Portugalii czy Holandii. Oni z pewnością podnieśliby nasz poziom.
Zdradzi Pan któreś z tych nazwisk?
Niestety nie.

Jak Pan scharakteryzuje Lubosa Adamca?
Pojawiła się okazja by pozyskać tego piłkarza, bo w Sparcie Praga doszło do zmiany trenera i dyrektora sportowego, a wiadomo, że każdy ma swoją wizję składu. Miałem informację, że był we Włoszech i jest dobrze wyszkolony - to się potwierdziło. Ma 19 lat i przed sobą przyszłość. W tym przypadku nie mogliśmy popełnić błędu. Ma potencjał i chce nad sobą pracować. To jest dla mnie bardzo ważne. Jeśli ktoś nie ma takiego podejścia, to dla takiego zawodnika nie ma miejsca w mojej drużynie.

Przy okazji rozmowy o transferach chciałem zapytać jak się Panu współpracuje z dyrektorem sportowym Krzysztofem Paluszkiem? Żartując można powiedzieć, że gdy został Pan usunięty w Gliwicach z ławki rezerwowych, to wyglądało, że ta współpraca układa się bardzo dobrze.
(śmiech) Nie mam żadnych zastrzeżeń. Krzysztof dużo czasu poświęca młodym zawodnikom i podróżom, podczas których obserwuje piłkarzy.

Wracając jeszcze do transferu Waldemara Soboty. Kibice mówią, że wybrał gorszy klub od Śląska, bo w końcu WKS wyeliminował Club Brugge z Ligi Europy. Pana zdaniem dobrze zrobił przenosząc się do Belgii?
Jeśli tak mówią kibice, to najlepiej to świadczy o tym, jak prezentowaliśmy się w pucharach (uśmiech). To dla Waldka krok wyżej. Być może teraz będą dla niego szerzej otwarte drzwi do Bundesligi, czyli rozgrywek, o których śni. Życzę mu wszystkiego dobrego. Zrobił wiele dla Śląska i był jednym z tych piłkarzy, o których już wspominaliśmy, którzy chcieli pracować.

Zna Pan Bundesligę – czy Sobota zatem by sobie tam poradził?
Wszystko zależy też od tego, na jakiego trafiłby trenera, jakim systemem grałaby drużyna. Myślę, że poradziłby sobie, ale to musiałby być zespół, do którego by pasował.

A w Brugii? Belgowie grają chyba trochę inaczej niż Śląska. Skrzydłowi są właściwie w pierwszej linii.
Uważam, że ten system bardzo nie różni się od naszego. W Śląsku obaj skrzydłowi są bardzo ofensywni. Tam to Lestienne i Refaelov u nas Sobota i Plaku.

Gdy rozmawialiśmy na początku Pana pracy we Wrocławiu stwierdził Pan, że to miejsce, w którym mógłby Pan zostać na dłużej. Latem 2014 roku będzie myślał Pan tak samo – nawet jeśli sytuacja finansowa w żaden sposób się nie zmieni?
Ja mam swoje plany, swoją wizję. Wszystko to chciałbym zrealizować by rozwijać Śląsk. We Wrocławiu czuję się bardzo dobrze. Jeśli w klubie będą możliwości, wizja, plany, cele by z WKS-u zrobić zespół, który w każdym roku będzie walczył o europejskie puchary – a za 2-3 lata może znów o mistrza – to ja będę bardzo zadowolony. Nie można przecież stać w miejscu i być zadowolonym jedynie z tego, co już się zrobiło. To jest krok do tyłu. Musimy sięgać wyżej. Ja nie mam wpływu na sytuację, która jest aktualnie w klubie. Jeśli tu będzie wola, żeby dalej ze mną pracować, to będziemy rozmawiać.

Jest dla mnie ważne, jakie klub ma plany, wizję, jak to możemy zrealizować.

Czyli gdyby doszło do rozmów o pana nowym kontrakcie, będzie Pan chciał usłyszeć, jakie są plany klubu i właścicieli?
Tak – to jest dla mnie ważne, jakie klub ma plany, wizję, jak to możemy zrealizować. Ja mam swoje założenia, ale cele, sukcesy o jakie chcemy grać, muszą przyjść z góry. No i musimy mieć do tego odpowiednie możliwości. Ta nasza praca musi iść do przodu.

A gdy latem 2014 okaże się, że sytuacja jest dokładnie taka sama jak teraz?
Teraz spekulujemy. Do tego czasu wiele się może wydarzyć. Dla mnie najważniejsze jest mieć czyste sumienie, że dla klubu zrobiłem maksimum, że więcej się już nie dało.

Wideo

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kenez

mowisz o sobie nemo . CYTRYNO

N
Nemo

Peters to ciota.

P
Peters

Ława nie potrafi poprzeć swoich wypowiedzi żadnym konkretnym argumentem, więc niech Ława siedzi cicho ;-)

Ł
Ława

Peters na pewno ma coś z głową , wystarczy przeczytać jakie pisz bzdety , nie potrafi sam ułożyć zdania.

f
f

Ja tam się uśmiałem po przeczytaniu Twojego posta... nie masz więcej przemyśleń?

P
Peters

Nie miałem na myśli Solorza bo akurat Solorz podatków w Polsce nie płaci. Ten gość to jeden wielki przekręt. Dlatego trzeba się go jak najszybciej pozbyć, a potem liczyć na to, że ktoś zechce ten klub finansować. Pisząc o systemie podatkowym miałem na myśli duże polskie firmy, które niestety są zmuszone płacić podatki w tym księgowym bagnie.

f
fans

Ach...Heh, co za obłęd, to system podatkowy nie pozwala Solorzowi płacenie na Śląsk? Gość ma kasy i w tych systemach podatkowych, więc wstrzymałbym się z takimi dziwnymi wnioskami .

k
kibic Śląska

Jeżeli w Polsce przed meczem z Belgami dużo się mówiło o innych zespołach z czołówki to nie znaczy od razu że jest to naturalne jak w Europie. Nad tym nie można przejść do prządku dziennego i stwierdzić ot tak że to normalne. Takie podejście to wręcz pomoc dziennikarzom ze stolicy którzy życzą sobie aby ich klub osiągnął taki status w Polsce jak część drużyn typu Juve czy Ajaks w swoich krajach. A mam wrażenie panie że jeszcze daleko im tego, i trzeba walczyć aby to Śląsk zmonopolizował rozgrywki a nie inne zespoły. Choć ciężko o jedność z kibicami we Wrocławiu teraz, nacjonalistom inne problemy w głowach. A co do rozkwitu formy części zawodników, Ćwielong miał rozkwit, Kowalczyk dopiero po przesunięciu do pomocy, a a Sobota miał ten najlepszy okres latem, wczęśniej nie zawsze, dlatego można spytać się trenera czemu tak rzadko był wykorzystywany spory potencjał tego piłkarza?

p
podkomorzy

Z panem Levym, obecnym zarządem i strukturą właścicielską, nic dobrego Śląsk nie czeka, porzućcie złudzenia ! Panie Stanislavie niech w Śląsku wdrażana "szkołę czeską", bo takie budżety jak klubów czeskich są dla ligi polskiej realne, a nie jakieś mrzonki i marudzenie o modelu niemieckiem, nie kompromituj się pan :). Chociaż może to i dobrze czas kończyć tę farsę nieudolności w zakresie: właścicielskim, zarządzania i szkolenia w WKS ? Hitowe zdanie Stacha : " Krzysztof dużo czasu poświęca młodym zawodnikom i podróżom, podczas których obserwuje piłkarzy." :))) No i efekty od paru lat widać jak na dłoni tych podróży Krzysia :). Śmiać się czy płakać ?

P
Peters

"Pinokio z mikstatu" przy pinokiach z wiejskiej to jest mały bezbronny chłopczyk. Gdyby nie najbardziej zjebany system podatkowy na świecie to przedsiębiorstwa nie miałyby problemów z inwestowaniem w kluby dzięki czemu miasto nie musiałoby tego robić. Pretensje więc zanieś to naszego Naczelnego Kłamcy i Złodzieja Donalda T. i jego przyjaciela od kreatywnej księgowości której nauczył się grając w monopol Jana Vincenta R.

P
Peters

Tym co napisałeś pokazałeś właśnie, że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Dyskusja z Tobą jest na zasadzie gadaj z d upą to Cię osra, więc to nie ma sensu.

t
tom

Pewnie jesteś bezrobotnym nierobem. Ci zawsze najgłośniej krzyczą o swoich podatkach...

l
l

jestem pewien że jakbym wyjął kostkę i rzucał i w ten sposób wybierał ustawienie zawodników i kto ma grać, wynik by był dokładnie taki sam, więc baty na całą Europę tak że się z nas śmieją. Zresztą ten wynik to nie przypadek, żeby przypomnieć wielobramkowe baty z Legią, z Lubinem, czy Jagiellonią całkiem niedawno (3-0 do pewnego momentu).

l
l

niedługo to znaczy ile, bo pinokio z mikstatu obiecuje juz rozne wehikuly trzeci rok.

l
l

na pewno płaci wiecej podatkow niz ty ciamajdo

Dodaj ogłoszenie