Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie najnowocześniejszy szpital w Europie. Za pięć lat

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Do nowego szpitala przeniesie się Dolnośląskie Centrum Onkologii z pl. Hirszfelda i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc z ul. Grabiszyńskiej.
Do nowego szpitala przeniesie się Dolnośląskie Centrum Onkologii z pl. Hirszfelda i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc z ul. Grabiszyńskiej. Pawel Relikowski / Polska Press
W 2023 roku pacjenci z nowotworami będą leczeni w nowym szpitalu na wrocławskich Złotnikach. Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, dr Adam Maciejczyk, zapowiada, że będzie to najnowocześniejszych szpital w Europie.

Jeszcze w tym roku zobaczymy, jak będzie wyglądał nowy szpital onkologiczny na Złotnikach (naprzeciw Szpitala im. Marciniaka przy ul. Fieldorfa), do którego przeniesie się Dolnośląskie Centrum Onkologii z pl. Hirszfelda i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc z ul. Grabiszyńskiej.

Jak zapowiedział dziś wicemarszałek województwa, Jerzy Michalak, jeszcze w tym roku poznamy projekt architektoniczny szpitala oraz wykonawcę.

- Czekamy na tą decyzję od paru lat, bo ten szpital jest potrzebny pacjentom - przekonywał dziś dr Adam Maciejczyk, szef DCO
i zapowiedział, że oprócz dotychczasowych nowotworów leczonych zarówno przy pl. Hirszfelda, jak i w szpitalu przy ul. Grabiszyńskiej, w nowym szpitalu leczeni będą także chorzy z rakiem głowy i szyi, tarczycy oraz z nowotworami urologicznymi (te od grudnia 2016 roku są już leczone w DCO przy pl. Hirszfelda).

- W nowym szpitalu leczone będą również nowotwory pulmonologiczne, które są obecnie niestety coraz powszechniejsze - mówił Andrzej Woźny, szef szpitala "płucnego" przy ul. Grabiszyńskiej.

W nowym szpitalu znajdzie się 600 łóżek. Otwarta zostanie również przyszpitalna przychodnia z 25 poradniami. Pacjenci zaś będą operowani na bloku składającym się z 12 sal operacyjnych. - Ten szpital będzie najnowocześniejszym szpitalem w Europie - przyznał dr Adam Maciejczyk i dodał, że w placówce na Złotnikach będzie odbywać się kompleksowe leczenie nowotworów dla pacjentów z całego Dolnego Śląska.

Szpital ma być gotowy w 2022 roku, zaś pacjenci mają się w nim pojawić już w 2023 roku. Początkowo mówiono, że oddziały Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc będą przenoszone do szpitala etapowo- po ukończeniu każdego modułu pacjenci będą przyjmowani w nowym miejscu. Dziś władze województwa zapowiadają, że w 2023 szpital będzie działał pełną parą.

Co ciekawe, zamiast oddziałów będą unity, czyli kompleksowe jednostki zajmujące się leczeniem danego schorzenia przez lekarzy wielu specjalizacji.

Koszt całkowity inwestycji to 440 mln zł, z czego 300 mln zostanie przeznaczonych na budowę obiektu, a 140 mln na jego wyposażenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska