MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Terminy wypłat czerwcowych emerytur. Milion osób dostanie swoje świadczenie już w maju

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
W tym roku 1 czerwca wypada w sobotę. Wobec tego osoby, które powinny otrzymać świadczenie pierwszego dnia miesiąca, otrzymają je wcześniej - w piątek, 31 maja
W tym roku 1 czerwca wypada w sobotę. Wobec tego osoby, które powinny otrzymać świadczenie pierwszego dnia miesiąca, otrzymają je wcześniej - w piątek, 31 maja 123 rf
Duża grupa emerytów nie dostanie świadczeń w czerwcu 2024. Spokojnie, wypłaty należnych pieniędzy nie są w żadnym wypadku zagrożone. Chodzi o to, że z powodu układu dni w kalendarzu, emerytury do części seniorów trafią z wyprzedzeniem.

Spis treści

Kiedy ZUS wypłaca emerytury? Terminy wypłat emerytur

Niektórzy emeryci mogą się zdziwić. Do wielu z nich jeszcze w tym tygodniu zapuka listonosz z czerwcową emeryturą. Wcześniejsza wypłata świadczeń jest podyktowana układem dni świątecznych w kalendarzu.

ZUS wypłaca emerytury w następujących terminach: 1., 5., 6., 10., 15., 20., i 25. dnia miesiąca. W tym roku 1 czerwca wypada w sobotę. Wobec tego osoby, które powinny otrzymać świadczenie pierwszego dnia miesiąca, otrzymają je wcześniej – w piątek, 31 maja. Przyspieszenie wypłaty dotyczy ogromnej grupy Polaków, bo aż około miliona osób.

Co z innymi czerwcowymi terminami? Będzie jeszcze jedno przesunięcie. W tym roku 15 czerwca przypada w sobotę, a więc osoby, które mają ustalony termin wypłaty emerytury na ten dzień, dostaną świadczenie dzień wcześniej.

Waloryzacja kapitału emerytalnego wyniesie 14,9 proc.

Przypomnijmy też, że nadchodzący miesiąc ma duże znaczenie dla przyszłych emerytów. 1 czerwca zostanie zwaloryzowany kapitał emerytalny. W tym roku waloryzacja będzie rekordowa i wyniesie 14,9 proc. – to najwyższy wskaźnik od 2008 r. (w ubiegłym roku też był wysoki, wyniósł 14,4 proc.).

– W tym roku czeka nas wysoka waloryzacja konta i subkonta w ZUS. Wyższa niż ta dokonana w 2023 roku. Waloryzacja jest istotna dla każdej osoby, która posiada środki na koncie lub subkoncie w ZUS – potwierdza ekonomista Oskar Sobolewski.

Waloryzacja kapitału ma znaczenie dla osób, które dopiero przejdą na emeryturę. Niektórzy mogą zyskać nawet kilkaset złotych w stosunku do tego, ile dostaliby przed waloryzacją kapitału. Jeśli więc ktoś zastanawia się, kiedy przejść na emeryturę w tym roku, to warto zrobić to w drugiej połowie 2024 r.

Oczywiście konkretne kwoty emerytur zależą od tego, ile lat pracowała dana osoba i jaką kwotę ze składek zgromadziła na swoim koncie emerytalnym. Ostateczna wartość przyszłych świadczeń będzie też uzależniona od inflacji.

ZUS prowadzi subkonto dla wszystkich ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. – jeżeli są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) oraz dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1968 r., bez względu na fakt, czy należą do OFE, czy nie.

Waloryzacja kapitału emerytalnego to nie to samo, co waloryzacja świadczeń. Ta podwyżka jest przeprowadzana co roku w marcu, w tym roku wyniosła 12,12 proc. Dzięki temu najniższa emerytura wzrosła do 1780 zł (wzrost o 192,50 zł brutto w stosunku do wysokości obowiązującej przed waloryzacją).

1 czerwca wchodzą nowe limity dorabiania

Przypominamy też, że od 1 czerwca 2024 r. zmienią się progi dochodowe, po przekroczeniu których świadczenie emerytalne może zostać zmniejszone lub zawieszone. Limity dotyczą osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a więc są na wcześniejszej emeryturze lub rencie.

Limity dorabiania dla emerytów od 1 czerwca 2024 r.

  • Przychód do 5703,20 zł jest bezpieczny i nie wpłynie na wysokość wcześniejszej emerytury.
  • Przychód od 5703,20 zł do 10 591,60 zł wpłynie na zmniejszenie emerytury lub renty (5703,20 zł to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2024 r., a 10 591,60 zł to 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia – limity są ustalane na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia, ogłaszanego przez GUS za poprzedni kwartał).
  • Przychód powyżej 10 591,60 zł spowoduje zawieszenie emerytury lub renty. Ten próg od 1 czerwca jest rekordowo wysoki, jest możliwe, że zostanie utrzymany w kolejnych kwartałach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Terminy wypłat czerwcowych emerytur. Milion osób dostanie swoje świadczenie już w maju - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska