MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu. Tyle kosztuje korzystanie z tych urządzeń dziennie i rocznie

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
W domach mamy mnóstwo urządzeń, które działają na prąd. Lodówka, pralka, telewizor - te sprzęty domowe generują koszty, ale trudno w dzisiejszych czasach zrezygnować z używania na przykład lodówki. Jednak wiedząc, ile energii pochłaniają poszczególne sprzęty, możemy korzystać z nich w rozsądny i przemyślany sposób i zaoszczędzić na rachunkach.Pamiętajmy, aby nieużywane urządzenia wyłączać z prądu, nie pozostawiając ich w trybie stand-by.Przygotowaliśmy listę urządzeń domowych, które zużywają najwięcej prądu, a co za tym idzie - najwięcej nas kosztują. Zobaczcie teraz w naszej galerii >>
W domach mamy mnóstwo urządzeń, które działają na prąd. Lodówka, pralka, telewizor - te sprzęty domowe generują koszty, ale trudno w dzisiejszych czasach zrezygnować z używania na przykład lodówki. Jednak wiedząc, ile energii pochłaniają poszczególne sprzęty, możemy korzystać z nich w rozsądny i przemyślany sposób i zaoszczędzić na rachunkach.Pamiętajmy, aby nieużywane urządzenia wyłączać z prądu, nie pozostawiając ich w trybie stand-by.Przygotowaliśmy listę urządzeń domowych, które zużywają najwięcej prądu, a co za tym idzie - najwięcej nas kosztują. Zobaczcie teraz w naszej galerii >>unsplash.com
W domach mamy mnóstwo urządzeń, które działają na prąd. Lodówka, pralka, telewizor - to tylko kilka najczęściej używanych. Te sprzęty domowe generują koszty, ale trudno w dzisiejszych czasach zrezygnować z używania na przykład lodówki. Jednak wiedząc, ile energii pochłaniają poszczególne sprzęty, możemy korzystać z nich w rozsądny i przemyślany sposób. Na przykład wiele sprzętów nie musi być na stałe podłączone do prądu - można je odłączyć, gdy ich nie używamy i w ten sposób zaoszczędzić na rachunkach. Przygotowaliśmy listę urządzeń domowych, które zużywają najwięcej prądu, a co za tym idzie - najwięcej nas kosztują. Zobaczcie teraz w naszej galerii.

Urządzenia domowe - ile prądu zużywają?

W domach mamy mnóstwo urządzeń, które działają na prąd:

 • lodówka,
 • pralka,
 • telewizor,
 • czajnik elektryczny,
 • ładowarki do różnych sprzętów,
 • płyta indukcyjna,
 • suszarka, lokówka,
 • inhalator,
 • radio i wiele innych.

Opłaty za energię elektryczną to duży wydatek w domowym budżecie. Ale trudno w dzisiejszych czasach obyć się bez tych urządzeń. Jednak wiedząc, które sprzęty pochłaniają najwięcej prądu, możemy korzystać z nich w rozsądny i oszczędny sposób.

Co zrobić, aby zaoszczędzić na prądzie i choć trochę obniżyć rachunki? Zobacz nasze porady.

Klasy energetyczne urządzeń domowych

Już na etapie planowania zakupu urządzenia warto sprawdzić, ile prądu ono pobiera i w jakiej klasie energetycznej się znajduje. Zdecydowanie warto kupić urządzenia energooszczędne. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej obowiązują teraz nowe oznaczenia klas energetycznych: od A do G (nie ma już plusów przy literach). I tak:

 • Najniższą klasą energetyczną jest klasa G.
 • Urządzenia, które wcześniej oznaczano jako A+++, to teraz klasa C.
 • Nowe klasy A i B zarezerwowano dla urządzeń, które będą wyprodukowane w przyszłości i staną się jeszcze bardziej energooszczędne.

Klasy energetyczne urządzeń domowych - kolory na etykietach

 • Klasa A - najbardziej energooszczędna - kolor ciemnozielony,
 • klasa G - najbardziej energochłonna - kolor czerwony.

Przygotowaliśmy listę urządzeń domowych, które zużywają najwięcej prądu, a co za tym idzie - najwięcej nas kosztują. Zobaczcie teraz w naszej galerii.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu. Tyle kosztuje korzystanie z tych urządzeń dziennie i rocznie - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska