OPRAC.:
Anna Piotrowska
Jakub Seemann, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu, zdobył mistrzostwo świata w szachach do lat 16 Fot. Screenshot/ X
– Nigdy nie myślałem, że zostanę tak powitany w szkole. Jestem z tego bardzo dumny – wyznał Jakub Seemann, mistrz świata do lat 16 w szachach. Nagranie z jego powitania w III Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu stało się hitem sieci.

Licealista z Zabrza mistrzem świata w szachach. Gorące powitanie w szkole

Licealista został przywitany przez kolegów ze szkoły burzą braw. Uczniowie utworzyli szpaler wzdłuż korytarzy na dwóch piętrach, gdzie wznosili okrzyki na cześć Jakuba Seemanna: "brawo!", "niech żyje nam!". Nastolatek nie krył wzruszenia i radości. Nagranie z powitania mistrza podbiło sieć.

Cała szkoła kibicowała Kubie

Okazuje się, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele na bieżąco śledzili poczynania 15-latka i mocno mu kibicowali.

– Nauczyciele też byli wyrozumiali wiedząc o tym, jak ważne to jest wydarzenie. Pozwalali co jakiś czas zerkać w telefon, zobaczyć jak Kubie idzie – powiedział Mateusz Pochopień, kolega Kuby, cytowany przez Polsat News.

Z kolei wychowawca chłopca, Andrzej Pasek, relacjonował: "Kończyłem ze swoją klasa lekcję matematyki w dużym jak zawsze reżimie i porządku, nagle ktoś krzyknął, że Kuba wygrał".

Sukces Polaków na Mistrzostwach Świata juniorów w szachach

Polska wygrała klasyfikację drużynową mistrzostw świata juniorów w szachach, a Jakub Seemann i Paweł Sowiński okazali się najlepsi w swoich kategoriach wiekowych. W sumie reprezentacja wraca do kraju z trzema medalami, bo srebrny wywalczył także Jan Klimkowski.

W turnieju we włoskim Montesilvano wystartowało blisko 800 zawodników z 80 krajów. Reprezentanci Polski wywalczyli dwa z sześciu możliwych do zdobycia złotych medali.

Największe sukcesy święcili w rywalizacji open do lat 16, w której tytuł mistrzowski wywalczył Seemann, a drugi był Klimkowski. Obaj spotkali się w siódmej rundzie i w tym pojedynku lepszy okazał się Seemann.

W historii polskich szachów tylko dwóch zawodników w jednym roku wywalczyło mistrzostwo Europy i mistrzostwo świata juniorów. Przed 19 laty dokonał tego arcymistrz Radosław Wojtaszek, a teraz dołączył do niego Jakub Seemann.

W sumie w Montesilvano Polskę reprezentowało 26 zawodniczek i zawodników. Poza medalistami miejsca w czołowej dziesiątce poszczególnych kategorii wywalczyli Martyna Wikar (6. do lat 18), Klara Szczotka (8. do lat 16) oraz Patryk Cieślak (9. do lat 14).
W lipcu równie spektakularnym sukcesem młodych polskich szachistów zakończyły się drużynowe mistrzostwa Europy juniorów w rumuńskim Jassy. Wszystkie cztery zespoły zdobyły w nich złote medale. W najstarszej kategorii open do lat 18 członkiem zwycięskiego zespołu był wówczas m.in. Jan Klimkowski.