MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tabela waloryzacji emerytur 2024. Sprawdź wyliczenia - takie mogą być podwyżki od marca

Michał Sierek
Michał Sierek
Poznaliśmy wskaźnik tzw. inflacji emeryckiej za poprzedni rok. Na jego podstawie możemy przypuszczać, że waloryzacja w 2024 wyniesie około 11,9 proc. W galerii zamieszczamy tabele podwyżek emerytur po waloryzacji, która zostanie przeprowadzona w marcu. Zaznaczamy, że to wstępna prognoza, ostateczny wskaźnik będzie znany, gdy w lutym podane zostaną wszystkie niezbędne dane makroekonomiczne.Jak od 1 marca 2024 roku może urosnąć Twoja emerytura? Sprawdź wyliczenia dla konkretnych kwot od 800 do 6500 złotych brutto. ▶▶
Poznaliśmy wskaźnik tzw. inflacji emeryckiej za poprzedni rok. Na jego podstawie możemy przypuszczać, że waloryzacja w 2024 wyniesie około 11,9 proc. W galerii zamieszczamy tabele podwyżek emerytur po waloryzacji, która zostanie przeprowadzona w marcu. Zaznaczamy, że to wstępna prognoza, ostateczny wskaźnik będzie znany, gdy w lutym podane zostaną wszystkie niezbędne dane makroekonomiczne.Jak od 1 marca 2024 roku może urosnąć Twoja emerytura? Sprawdź wyliczenia dla konkretnych kwot od 800 do 6500 złotych brutto. ▶▶ Michał Sierek
Waloryzacja 2024 - o ile urosną emerytury i renty w marcu? Poznaliśmy już wskaźnik średniorocznej inflacji emeryckiej w 2023 roku (wyniósł on 11,9 proc.). To oznacza, że emerytury urosną co najmniej o taką wartość. Sprawdź szacunkowe wyliczenia dla przykładowych kwot emerytur w naszej galerii. To na razie prognoza - ale na pewno zbliżona do ostatecznego wskaźnika waloryzacji. W tabelach zamieszczamy wyliczenia do 6500 zł.

Waloryzacja 2024 - co zapisano w budżecie?

Jak informowaliśmy wcześniej, z nowelizacji ustawy budżetowej, którą przeprowadzono w czerwcu ubiegłego roku mogliśmy wyczytać, że prognozowana waloryzacja emerytur w 2024 wyniesie 12,3 proc. Wiele jednak wskazuje, że waloryzacja przeprowadzona w marcu 2024 roku może być nieco mniejsza.

W połowie stycznia GUS podał najnowsze dane na temat inflacji. Wiemy już, że tak zwana inflacja emerycka za ubiegły rok wyniosła 11,9 procenta. To oznacza, że emerytury urosną w marcu co najmniej o taką wartość. Jak przedstawiałyby się podwyżki dla przykładowych kwot emerytur, gdyby przyjąć ten wskaźnik? Przygotowaliśmy wyliczenia, które podzieliliśmy na mniejsze tabele - zamieszczamy je w galerii.

  • WARTO WIEDZIEĆ. Inflacja emerycka to główny element potrzebny do obliczenia wskaźnika waloryzacji. Drugim jest realny wzrost płac. Całkiem jednak prawdopodobne, że realne płace w okresie branym pod uwagę nie wzrosną. To oznaczałoby, że ta składowa zostanie pominięta przy obliczaniu podwyżek emerytur.

Jaka będzie minimalna emerytura w 2024

  • Gdyby emerytury zostały podwyższone o 11,9 proc., to minimalne świadczenie urosłoby o 189,02 zł brutto (z 1588,44 zł do 1777,46 zł). Przypomnijmy, że w ubiegłych latach rząd decydował się na kwotowo-procentową formę waloryzacji emerytur. W przypadku takiej podwyżki osoby otrzymujące niższe emerytury mogły liczyć na gwarantowaną kwotę podwyżki (w 2023 roku było to minimum 250 złotych brutto). Nie ma jednak potwierdzenia, by w 2024 roku również miał być zastosowany taki sposób waloryzacji.

13. i 14. emerytura w 2024 roku

[b]Pewne jest natomiast, że w 2024 roku emeryci otrzymają trzynastkę oraz czternastkę. Trzynastka wypłacana jest w wysokości minimalnej (zwaloryzowanej w danym roku) emerytury. Wyniosłaby więc (szacunkowo) 1777,46 zł brutto. Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim osobom pobierającym emerytury bez względu na to jak wysokie świadczenie dostają.

Inaczej jest z czternastką. To świadczenie, które jest gwarantowane ustawą, również co do zasady wypłacane ma być w wysokości minimalnej emerytury. W uchwalonej jeszcze w poprzednim parlamencie ustawie zapisano jednak, że o ostatecznej wysokości czternastej emerytury w danym roku decyduje rząd (w 2023 roku podjęto decyzję o zwiększeniu tego świadczenia do 2650 zł brutto.).

  • W przypadku czternastki na pełną kwotę nie mogą jednak liczyć wszyscy emeryci. Od pewnego pułapu (w poprzednich latach przyjęto 2900 złotych brutto) jest ona pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tabela waloryzacji emerytur 2024. Sprawdź wyliczenia - takie mogą być podwyżki od marca - Express Bydgoski

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska