Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester i fajerwerki. To połączenie wciąż budzi kontrowersje. Za odpalanie petard może grozić nawet 5 tys. zł grzywny

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
O bezpieczeństwo podczas sylwestra apelują służby ratunkowe
O bezpieczeństwo podczas sylwestra apelują służby ratunkowe arc Polska Press
Policjanci, strażacy, ratownicy medyczni. Wszyscy apelują, by bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami i petardami. Zbliżający się sylwester to czas, gdy znów rozbłyśnie niebo, a wiele osób wyląduje na pogotowiu. O powstrzymanie się od używania wyrobów pirotechnicznych, apelują z kolei wolontariusze i pracownicy schronisk dla zwierząt. Czy da się w tym wszystkim znaleźć równowagę?

Sylwester czyli huk petard i fajerwerków

Wiele osób nie wyobraża sobie zabawy sylwestrowej bez huku fajerwerków i petard. Tłumaczą, że to przecież jeden raz w roku. Inni wręcz przeciwnie - mając na względzie bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, w tym zwierząt. To właśnie dlatego, odpalanie wyrobów pirotechnicznych budzi tak duże kontrowersje i każdego roku staje się tematem numer jeden podczas zbliżającego się sylwestra. Jak podkreśla wielu wolontariuszy, sylwester to szczególnie trudny czas dla zwierząt.

- Zaczynają się najtrudniejsze dni w roku, nie tylko dla naszych milusińskich, ale również dla dzikich zwierząt. Petardy i fajerwerki służące rozrywce człowieka powodują śmierć wielu zwierząt. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z dramatu zwierząt dlatego apelujemy, abyście zrezygnowaliśmy z fajerwerków lub przynajmniej ograniczyli ich ilość - apeluje OTOZ Animals.

Takich apeli jest jednak znacznie więcej. I choć z każdym rokiem wzrasta świadomość w tej kwestii i coraz więcej osób decyduje się na inną formę rozrywki niż tradycyjne fajerwerki, wciąż jednak jest to spory problem. Tym bardziej, że wcale nie chodzi tu o jeden dzień w roku, bo fajerwerki odpalane są już kilka dni wcześniej.

- Niektórzy myślą, że sylwestrowe fajerwerki powodują tylko strach u naszych domowych pupili. Otóż nie, ta "zabawa" zabiera też życie wielu dzikim zwierzętom - przypomina Schronisko dla zwierząt w Gliwicach.

Wolontariusze apelują, by zwierzęta domowe odpowiednio przygotować do sylwestra. Jak wskazuje Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach, na ostatni spacer z psem należy wyjść na kilka godzin przed północą, gdyż nawet u najspokojniejszego psa nagły wybuch petardy może doprowadzić do ataku paniki i wytworzenia się w przyszłości fobii dźwiękowej.

- Nie spuszczamy psa ze smyczy! Przerażony pies nie będzie reagował na przywołanie, może zaginąć, wpaść pod samochód. W domu - zrobić psu dostęp do miejsc, w których lubi się chować w trudnych dla siebie sytuacjach. Nie zostawiajmy go też samego w domu. Można zasłonić okna, włączyć głośniej muzykę, która choć trochę zagłuszy odgłosy dobiegające z zewnątrz, warto także zapalić światło, które zniweluje błyski widoczne za oknem. Można zająć psa zabawą, żeby nie skupiał się na nasłuchiwaniu niepokojących odgłosów z dworu - informuje schronisko dodając, że odpowiednio wcześniej można podać zwierzakom odpowiednie preparaty wpływające na dobre samopoczucie.

Jedne miasta rezygnują, inne organizują pokazy

Sporo emocji wzbudzają także pokazy fajerwerków organizowane przez miasta. Tak będzie chociażby podczas zabawy sylwestrowej w Jastrzębiu-Zdroju. Choć pokazu fajerwerków nie organizuje miasto Rybnik, taki odbędzie się w dzielnicy Golejów. Rada dzielnicy zaprosiła mieszkańców na noworoczny toast i właśnie na pokaz fajerwerków. Spotkało się to ze sporym niezadowoleniem mieszkańców, którzy skomentowali tę informację.

- Błagam odpuście te fajerwerki że względu na pieski, kupcie zimne ognie, zainwestujcie w ciastka dla ludzi. Nikomu te fajerwerki nie są specjalnie potrzebne. A i więcej osób przyjdzie na sylwester, ja na pewno jak nie będzie wystrzałów. Pozdrawiam z psami które boją się fajerwerków ogromnie - pisze pani Anna.

Dla odmiany, z fajerwerków już dawno zrezygnowała Bielsko-Biała. Pokazu sztucznych ogni nie będzie także podczas imprezy sylwestrowej w Żorach. Z kolei w Zabrzu, sztuczne ognie zostaną zastąpione konfetti.

- W trosce o czworonożnych przyjaciół zrezygnowaliśmy z pokazu sztucznych ogni, który zastąpi konfetti - poinformowało miasto Zabrze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Strażacy apelują o rozsądek

Sylwester to także wzmożony czas pracy dla policjantów, strażaków i przede wszystkim dla ratowników medycznych. Mimo wielu apeli, wciąż nie brakuje osób, które w niewłaściwy sposób obchodzą się z wyrobami pirotechnicznymi. A do takich należą fajerwerki. Jak przypominają strażacy, fajerwerki powinny być odpalane wyłącznie na otwartej przestrzeni.

- Należy pamiętać jednak o tym, że są to wyroby pirotechniczne i niewłaściwe obchodzenie się z nimi naraża na niebezpieczeństwo nie tylko użytkownika, ale także osoby postronne. Kupując wyroby pirotechniczne, należy robić to w punktach do tego przeznaczonych i sprawdzonych. Należy zwrócić uwagę, czy petarda lub opakowanie nie są uszkodzone. Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją producenta i bezwzględnie jej przestrzegać. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Fajerwerki należy odpalać na otwartej przestrzeni, nie wolno robić tego z balkonów okien w pobliżu osób postronnych i budynków. Nie wolno zbliżać się do niewypału i próbować go ponownie odpalać - apeluje bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy śląskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Odpalasz fajerwerki przed sylwestrem? Robisz to niezgodnie z prawem

O rozsądek podczas używania fajerwerków i petard apelują także policjanci. Policjanci przypominają, że fajerwerki można używać tylko w wyznaczone dni w roku i koniecznie trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek poza wyznaczonym terminem są niedozwolone prawem.

- W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta. Przepisem ograniczającym używanie pirotechniki jest przepis z kodeksu wykroczeń art. 51 dotyczący zakłócania spokoju lub porządku publicznego - przypomina policja.

Odpalając fajerwerki w niedozwolonym prawem terminie, można narazić się na karę grzywny sięgającą do 5000 złotych. Na konsekwencje prawne, narażają się również sprzedawcy, którzy sprzedają fajerwerki osobom niepełnoletnim.

- Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych wyłączonych spod koncesjonowania osobom niepełnoletnim jest prawnie zabroniona i zagrożona karą pozbawienia wolności do 2 lat - przypomina asp. Marcin Leśniak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Złote zasady podczas korzystania z fajerwerków i petard

  • materiały pirotechniczne kupuj zawsze z legalnego, rzetelnego i sprawdzonego źródła,
  • zwracaj uwagę, czy fajerwerki nie są uszkodzone oraz czy posiadają instrukcję w języku polskim,
  • fajerwerków używaj zgodnie z zasadami bezpieczeństwa znajdującymi się w instrukcji obsługi, z którą powinnyśmy się koniecznie zapoznać przed wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych, „z ręki” można odpalać wyłącznie środki pirotechniczne posiadające bezpieczne uchwyty,
  • petard i fajerwerków nie wolno używać w pomieszczeniach zamkniętych i w pobliżu obiektów łatwopalnych oraz dawać do odpalenia dzieciom,
  • korzystanie z fajerwerków wymaga od nas 100 procent skupienia, więc nie używaj ich po wcześniejszym spożywaniu alkoholu,
  • jeżeli wyrób pirotechniczny nie eksplodował po odpaleniu i wypaleniu lontu, nie podchodź, aby sprawdzić, co się stało.

By zabawa sylwestrowa była udana, musi być bezpieczna. Pamiętajmy o tym i zachowajmy zdrowy rozsądek.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sylwester i fajerwerki. To połączenie wciąż budzi kontrowersje. Za odpalanie petard może grozić nawet 5 tys. zł grzywny - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska