Strajk nauczycieli 2019. Rząd ma plan awaryjny w sprawie egzaminu maturalnego

Leszek Rudziński
Strajk nauczycieli 2019. Rząd ma plan awaryjny w sprawie egzaminu maturalnego
Strajk nauczycieli 2019. Rząd ma plan awaryjny w sprawie egzaminu maturalnego Krzysztof Kapica/Polska Press
- Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki poinformuje o działaniach, jakie rząd podejmie ws. klasyfikacji maturzystów - zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin na antenie TVN24. Dodał, że ten „plan awaryjny” odpowiada na niebezpieczeństwo nieklasyfikowania uczniów.

– Oczywiście, że mamy plan awaryjny ws. matur i klasyfikacji uczniów. Rząd musi mieć plan awaryjny. Dzisiaj już wszystko stanie się jasne (...) Mamy gotowe rozwiązanie, o szczegółach będzie informował dzisiaj premier Morawiecki, natomiast przede wszystkim mamy wszyscy w rządzie nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, że nauczyciele odmówią sklasyfikowania swoich uczniów – stwierdził Jacek Sasin.

Z kolei Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy wezwał wczoraj dyrektorów szkół, by pomimo strajku nauczyciele klasyfikowali uczniów klas maturalnych. Jeśli mieliby oni podejść do matur, już w piątek powinni mieć wystawione oceny na zakończenie szkoły średniej.

Nie wiadomo na razie ile szkół odpowie na apel Komitetu. Natomiast jak informuje „Dziennika Gazeta Prawna” rząd chce zmienić przepisy tak, by o dopuszczeniu do matury decydowały nie rady pedagogiczne, ale dyrektorzy szkół (oni nie strajkują).

Strajk nauczycieli 2019: Kiedy zostanie wznowiony? Jakie wyn...

Wczoraj przedstawiciele związków zawodowych ponownie udali się do Centrum „Dialog”. Tym razem rozmawiali na temat formy zapowiedzianego przez premiera „okrągłego stołu”. Dyskusja na temat przyszłości polskiej oświaty według koncepcji szefa rządu miałaby się odbyć na Stadionie Narodowym.

- Wobec niejasnej formuły spotkania, które zapowiedział na piątek premier Mateusz Morawiecki, kierownictwo ZNP nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu - zapowiedział szef ZNP Sławomir Broniarz po posiedzeniu prezydium Rady Dialogu Społecznego. - Strona rządowa od dawna uważa, że nie jest w stanie zapewnić wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli w 2019 r. - dodał.

Taką samą decyzję podjęły oświatowa „Solidarność” i Forum Związków Zawodowych.

Zanim związkowcy spotkali się wczoraj z rządem w Centrum „Dialog”, zgromadzili się wraz z nauczycielami i osobami popierającymi ich protest, przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby wyrazić co myślą o dotychczasowych negocjacjach z rządem. - Dzisiaj niczego nie kończymy. W dalszym ciągu jesteśmy w fazie strajku o godność nauczyciela, o godność pracownika oświaty - mówił w trakcie pikiety szef ZNP Sławomir Broniarz.

Zadeklarował także, że nie ma mowy o rezygnacji z postulatu 30-procentowych podwyżek dla nauczycieli. - Oprócz pieniędzy, płacy, zależy nam na dobrej, autonomicznej szkole, z wysoką pozycją zawodową nauczycieli i dyrektorów szkół, aby ci ludzie nie byli uwiązani różnego rodzaju rozporządzeniami MEN, żeby nie funkcjonowali w okowach ustaw i rozporządzeń. Chcemy mówić swoim głosem - podkreślał Broniarz.

Międzyszkolny Komitet Strajkowy: Będziemy klasyfikować uczniów, ale nie zawieszamy strajku

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli 2019. Rząd ma plan awaryjny w sprawie egzaminu maturalnego - Polska Times

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A wiec niech ucza dyrektorzy szkół. Nauczyciele wyemigruja do mądrzejszych panstw unii.

Niech zostanie pisowski motloch sam tyrajac na panstwo policyjno-kolonialne.Nauczyciele emigrujcie z ciemnogrodu.

G
Gość
2019-04-24T16:12:51 02:00, rew:

PiS podobno ma pieniądze dla wszystkich i na wszystko. Dlaczego nie chce dać nauczycielom?

daje tylko nie tyle ile sobie wydumali, zapora polityczna, bo z góry wiadomo było że nikt nauczycielom tyle od zaraz nie da

G
Gość

bardzo dobrze Broniarz i nauczyciele nie będa pogrywać maturzystami, życzę maturzystom powodzenia

G
Gość
2019-04-24T17:09:24 02:00, św.NH:

Metody jak ze stanu wojennego. PIS ma swój WRON. Komu bije dzwon? PIS żenującej frakcji od PIC inteligencji. Klęska Szydło przy wsparciu Ssasina i Morala oraz milczeniu i truciu przez pijawki Karnowskich, Rafała Odpałka i czarnucho anioła encyklopedystę Janeckiego. Padła ekipa księżnej od księdza Bety spod kościoła,

a metody Broniarza i nauczycieli to z jakiej epoki sznowna inteligentko

G
Gość
2019-04-25T07:36:15 02:00, jaka szkoda:

W ubiegłym roku, ani dwa lata temu, nauczyciele nie strajkowali, bo dostawali skromne, ale coroczne podwyżki. W tym roku Broniarz jest na „nie” od POczątku strajku na każdą propozycję rządu, bo to rok wyborczy, więc im więcej zadymy, tym POwinno być niższe POparcie dla rządzącej Zjednoczonej Prawicy.

Tylko że Broniarz jest na tyle głupi, że nie przewidział posunięć rządu i nauczyciele już widzą spadający na łeb i szyję szacunek do nich.

ha ha jakie podwyżki i gdzie, teraz też skromnie rządają 1000 zł do podstawy

j
jaka szkoda

W ubiegłym roku, ani dwa lata temu, nauczyciele nie strajkowali, bo dostawali skromne, ale coroczne podwyżki. W tym roku Broniarz jest na „nie” od POczątku strajku na każdą propozycję rządu, bo to rok wyborczy, więc im więcej zadymy, tym POwinno być niższe POparcie dla rządzącej Zjednoczonej Prawicy.

Tylko że Broniarz jest na tyle głupi, że nie przewidział posunięć rządu i nauczyciele już widzą spadający na łeb i szyję szacunek do nich.

G
Gość

Przygotowaliśmy prawo, które zagwarantuje ok. 300 tysiącom uczniów możliwość przystąpienia do matur. W razie konieczności klasyfikację przeprowadzi dyrektor szkoły lub samorząd terytorialny, zaś czas na zdanie egzaminu ustnego będzie wydłużony. To rola odpowiedzialnego państwa.

r
rodzic

Nigdy więcej strajku nauczycieli. Strajk nauczycieli powinien być zakazany ustawą. W wyniku obecnego strajku niczemu niewinne dzieci i rodzice przeżyli i nadal przeżywają traumę. Aby taka sytuacja nigdy więcej już się nie powtórzyła należy postkomunistyczną Kartę Nauczyciela odesłać do lamusa historii. Podnoszone jako jedyny powód strajku zarobki nauczycieli powinne być wyższe, podniesione proporcjonalnie do wzrostu pensum do wysokości takiej jaka jest w Niemczech. Należy pensję nauczycieli corocznie korygować w odniesieniu do średniej płacy w Polsce i zadbać aby natychmiast, sprawiedliwie ją umieścić w taryfikatorze płac obejmującym wszystkie zawody w Polsce. Błędem jest to co dzieje się obecnie, że nauczyciel zarabia za godzinę realnej pracy porównywalnie co wykonawcy innych zawodów wymagających wieloletnich studiów na najwyższym poziomie, wyspecjalizowanych umiejętności, pracujących w niebezpiecznych zawodach, na trzy zmiany, dyspozycyjni przez całą dobę, starannie selekcjonowani do wykonywania swojego zawodu. Strajk pokazał, że strajkujący nauczyciele w rażący sposób zawiedli oczekiwania społeczne, minęli się z powołaniem, etycznie nie dorośli do zawodu nauczyciela i stracili poczucie elementarnego człowieczeństwa. Takich nauczycieli należy relegować z zawodu nauczyciela bezzwłocznie. Nie wolno nadal powierzać opieki nad własnymi dziećmi osobom które je zdradziły dla judaszowych srebrników za namową skompromitowanych, skorumpowanych, amoralnych partii politycznych. Nigdy więcej takich nauczycieli. Nie będę głosował na partie, które podżegały nauczycieli do strajku godzącego w dobro moich dzieci.

ś
św.NH

Metody jak ze stanu wojennego. PIS ma swój WRON. Komu bije dzwon? PIS żenującej frakcji od PIC inteligencji. Klęska Szydło przy wsparciu Ssasina i Morala oraz milczeniu i truciu przez pijawki Karnowskich, Rafała Odpałka i czarnucho anioła encyklopedystę Janeckiego. Padła ekipa księżnej od księdza Bety spod kościoła,

r
rew

PiS podobno ma pieniądze dla wszystkich i na wszystko. Dlaczego nie chce dać nauczycielom?

A
Antey

Rząd za jaki PiS chce uchodzić, zrobiłby inaczej: zniósł Kartę Nauczyciela od zaraz, uchwalił bon edukacyjny i prywatyzację szkół od najbliższego roku szkolnego, przekazał pełną kontrolę samorządom razem z 50 mld subwencji oświatowej z budżetu centralnego i patrzył, co się dzieje :D I w miedzyczasie wreszcie ucywilizował przepisy o związkach tzw. zawodowych na podobieństwo np. holenderskich.

P
PAWEŁ
BRAWO PANIE PREMIERZE ,,,, NIE WOLNO POZWOLIĆ NA DESTABILIZACJĘ PAŃSTWA PRZEZ JEDNĄ GRUPĘ SPOŁECZNA DE FACTO OPŁACANĄ Z NASZYCH PIENIĘDZY I CO OSOBIŚCIE MNIE NAJBARDZIEJ IRYTUJE ,,,POGRYWAJĄCĄ SOBIE UCZNIAMI ,JEST TO PO PROSTU NIE DO ZAAKCEPTOWANIA, MAM NADZIEJĘ ,ŻE ZBLIŻAJĄCE SIĘ WYBORY TO BĘDZIE MĄDRY WYBÓR POLAKÓW A W SZCZEGÓLNOŚCI RODZICÓW UCZNIÓW ,KTÓRYM PSEUDO NAUCZYCIELE ZGOTOWALI TEN LOS.
. Najlepszym rozwiązaniem aby uniknąć obecnej sytuacji na przyszłość jest wprowadzenie rozwiązania,które funkcjonuje w niektórych państwach europejskich tz. ,,zakaz strajkowania ( uchylania się od świadczenia pracy ) w strategicznych sektorach gospodarki opłacanych z budżetu Państwa, służby mundurowe,służba zdrowia,administracja państwowa, szkolnictwo. W Państwie prawa nie może dochodzić do sytuacji gdzie jedna grupa zawodowa (opłacana z podatków obywateli) mająca wygórowane żądania płacowe dezorganizuje cały system edukacji .Na pewno zaraz będą głosy o ograniczaniu praw obywatelskich ,, nic podobnego , są to zwykłe warunki stawiane przez pracodawcę przy przyjęciu do pracy ,jeżeli nie odpowiadają trzeba szukać pracy w sektorze prywatnym gdzie nie ma pewnych obostrzeń .Takie rozwiązanie gwarantuje spokój społeczny w najważniejszych obszarach Państwa.
pozdrawiam  Paweł z Radomia

 

G
Gość

Maturzyści trzymajcie się! Może uda się jeszcze wystawić Wam oceny, klasyfikować i dać szansę podejść w normalnym terminie do matury. Dlaczego Wasze prawo do wystawienia wypracowanych ocen, klasyfikacji i do matury ma być mniej istotne od praw i potrzeb strajkujących nauczycieli?

g
gosc

Rząd po prostu zapomniał kto tak naprawdę pracuje dla dobra kraju, jak mają pieniądze to nich dadzą pracującym, a nierobów co zrezygnowali z pracy w ramach socjalistycznego programu daj pan 500 , zagonić znów do pracy!!!!

G
Gość
2019-04-24T12:29:57 02:00, św.NH:

PIS planuje użyć pałki na krnąbrnych biedaków. Dworki i faryzeuszki księżnej od księdza i Dworaka Ssasina oraz Morawy zapłąca cenę strachu i klęskę w życiu politycznym mówię tak bo ta frakcja z PIS musi odejść z PIS na śmietnik.

Największą chorobą drążącą niektórych mieszkańców naszego regionu jest PISOFOBIA. Objawem choroby jest "bełkot", który wylał autor tego komentarza.

Dodaj ogłoszenie