Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary, pusty dwór na Dolnym Śląsku. Zabytkowy pałac nie tak dawno tętnił życiem, teraz popada w ruinę ZDJĘCIA

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
To to XVIII-XIX wieczny zabytek, który przez lata pełnił funkcję mieszkalną. Był tu PGR. Wcześniej należał do cystersów.
To to XVIII-XIX wieczny zabytek, który przez lata pełnił funkcję mieszkalną. Był tu PGR. Wcześniej należał do cystersów. Michał Jabłoński
We wsi Kochanów w gminie Kamienna Góra na Dolnym Śląsku, stoi stary dwór. Swoim wyglądem przypomina tytułowy "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki. Zabytkowy obiekt jeszcze nie tak dawno tętnił życiem. Dziś przyciąga turystów i miłośników urbexu. Zobacz jak wygląda w środku!

[spis tresci][/spis_tresci]

Dwór w Kochanowie popada w ruinę

Przy drodze na Gorzeszów, na początku wsi Kochanów w gminie Kamienna Góra znajduje się piękny dwór, a właściwie pałac. Niestety, Patryk Strauss, wójt gminy Kamienna Góra przyznaje, że obiekt jest w stanie "agonalnym".

- Od lat to miejsce jest opuszczone. Kiedyś przemknęła nam przez głowę myśl, aby przejąć budynek, ale dziś wiemy że jest absolutnie nierealne przedsięwzięcie - twierdzi wójt.

Włodarz opisuje obiekt. To to XVIII-XIX wieczny zabytek, który przez lata pełnił funkcję mieszkalną. Remont kosztowałby od kilku do nawet kilkunastu milionów złotych. To niewykonalna inwestycja dla niewielkiej gminy.

W dworku nie zawsze tak było.

- Kiedyś działał tutaj PGR i w tym obiekcie mieszkały rodziny, które uprawiały okoliczne gospodarstwa. Z roku na rok obiekt jednak marniał, kiedy nie dało się dłużej tu mieszkać, rodziny opuściły to miejsce. Dziś zabytek jest własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (wcześniej Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa; red.), który wielokrotnie wystawiał go na sprzedaż, ale jak dotąd bezskutecznie - mówi wójt Kamiennej Góry

Kochanów - historyczne dobra Cystersów

Kochanów to stara wieś. Pierwsze wzmianki o niej pojawiają się już w 1289 roku (wtedy jako Trutlibesdorf). Majątek w Kochanowie przez lata należał do cystersów z Krzeszowa. Następnie, jak wiele innych posiadłości przejęło go Królestwo Pruskie.

Na zespół dworski składały się między innymi młyn wodny, folwark i gorzelnia. Miejsce to przechodziło z rąk do rąk, a po wojnie trafiło pod jurysdykcję Polski.

Inne zabytki w Kochanowie

Jak mówi wójt Kamiennej Góry, to idealne miejsce na urządzenie hotelu czy gościńca. W Kochanowie znajdują się bowiem rozliczne ciekawostki turystyczne.. Jest tu również jedyny w Polsce i unikalny w skali Europy stół kamienny z ośmioma krzesłami. To tutaj w średniowieczu wyroki wydawał sąd. Tuż obok znajduje się natomiast góra szubieniczna, gdzie po takich obradach odprowadzano skazanego na śmierć.

Co warto jeszcze zobaczyć w Kochanowie?

  • kościół pw. św. Mateusza z 1636 r. (powstał w miejscu starszego wzmiankowanego w 1364 roku)
  • cmentarz z kamiennym murem i barokową bramą
  • barokowa plebania z poł. XVIII w. (dom mieszkalny nr 95)
  • kuźnia z XVIII w.
  • kapliczka murowana z połowy XIX w.
  • figury i krzyże
  • kamienny krzyż monolitowy
  • dworek
  • oficyna mieszkalna pobliżu dworu z pierwszego ćwierćwiecza XIX w.

Jak dojechać do dworu w Kochanowie?

Zobacz zdjęcia ze środka dworu w Kochanowie, których autorem jest Michał Jabłoński. Aż ciarki przechodzą!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska