Stado.pl z technologią AnTrack - multisystem do zadań specjalnych

Materiał informacyjny FARM INNOVATIONS
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Spółka Farm Innovations właściciel programu do zarządzania hodowlą bydła w gospodarstwie “Stado.pl” wkracza na rynek krajowy z systemem, którego zakres funkcjonalności powinien zadowolić najbardziej wymagających hodowców.

AnTrack – bo tak nazywa się najmłodsze „dziecko” Farm Innovations to technologia oparta na microchipach wszczepianych podskórnie, których głównym zadaniem jest zaawansowana identyfikacja zwierząt wraz z pomiarem temperatury oraz możliwością określenia lokalizacji danego osobnika.

Główną zaletą systemu jest jego wszechstronność. Mnogość funkcjonalności jakie zostały zgromadzone w jednym małym urządzeniu świadczy o jego wyjątkowości oraz przewadze nad podobnymi rozwiązaniami, dostępnymi dotychczas zarówno na rynku krajowym jak i międzynarodowym.

Technologia Antrack to owoc blisko 2-letnich prac zespołu ekspertów z dziedziny elektroniki, programowania, zootechniki oraz weterynarii wspierany kompleksowo przez jednostkę badawczo-naukową jaką jest Instytut Zootechniki PIB w Krakowie. Środki potrzebne na zrealizowanie tak dużego przedsięwzięcia pochodziły z dotacji otrzymanej z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 Konkurs 1/1.1.1/2021 – Szybka ścieżka.

Multisystem do zadań specjalnych – co potrafi?

Punktem wyjścia opracowanego rozwiązania są microchipy wszczepiane podskórnie, które oprócz samej identyfikacji tożsamej z numerem zwierzęcia nadanym przez ARiMR, dotychczas widocznym tylko na kolczykach dousznych mają również za zadanie mierzyć temperaturę ciała zwierząt w zadanych odstępach czasowych. Twórca systemu gwarantuje dokonanie minimum 2 pomiarów na dobę. W przypadku wykrycia odstępstwa od przyjętej normy temperaturowej dla osobnika, algorytm automatycznie zwiększa częstotliwość pomiarów, weryfikuje poprawność odczytu a hodowca otrzymuje powiadomienie o tym fakcie z aplikacji Stado.pl.

Zastosowanie powyższego rozwiązania daje możliwość wczesnego reagowania na pierwsze niepokojące symptomy, związane z pojawieniem się rui oraz jednostki chorobowej, a także ze wzrostem stresu temperaturowego związanego ze złymi warunkami dobrostanowymi lub rosnącym stresem termicznym. Zaproponowane przez Farm Innovations rozwiązanie stanowi przełom w zakresie profilaktyki związanej z wykorzystaniem w hodowli pomiarów temperatury u bydła, która dotychczas stanowiła istotne wyzwanie w tym zakresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Ważnym elementem systemu jest transponder mocowany w okolicach głowy zwierzęcia. Miejsce to determinuje wprowadzona niespełna rok temu ustawa uwzględniająca microchipy jako dodatkową formę znakowania bydła. Transponder to niewielkie urządzenie odpowiedzialne za komunikację z chipem. Zapewnia ono równocześnie gromadzenie takich danych jak pomiar temperatury bezpośredniego otoczenia zwierzęcia oraz badanie jego aktywności ruchowej (funkcja pedometru). Zestawienie ze sobą powyższych parametrów pozwala na maksymalne uprawdopodobnienie przyczyny zdarzeń jakie mogą w danym momencie występować u danego osobnika.

Uzupełnienie funkcjonalności o możliwość kontrolowania lokalizacji zwierząt wraz ze śledzeniem ich przemieszczania w zadanym okresie powoduje, iż narzędzie skrywane pod nazwą Stado.pl - Antrack staje się niezwykle przydatne w hodowlach opartych o wypas bydła jakie ma miejsce szczególnie u bydła mięsnego. Właściwość ta niezmiernie istotna jest przy wypasach na dużych obszarach użytków zielonych, gdzie hodowcy nie mają kontroli nad przemieszczającymi się zwierzętami przebywającymi poza gospodarstwem.

Transponder z wbudowanym systemem GPS zasilany jest za pomocą bardzo małego panela fotowoltaicznego odpowiedzialnego za dostarczenie energii niezbędnej do obsłużenia wielu zadań jakie mu zadano. Optymalizacja pozyskania i zużycia energii stanowiła ogromne wyzwanie w pracach nad projektem Antrack, co wynika z faktu iż cały proces zbierania pomiarów jest dość energochłonny. Zastosowane przez zespół doświadczonych elektroników autorskie rozwiązania znakomicie optymalizują prace systemu, co stanowi widoczny sukces projektowy w ramach prac badawczo-rozwojowych. Niezmiernie istotną cechą, w kontekście praktycznego użytkowania systemu jest fakt, iż transpondery nie wymagają wymiany ogniw w trakcie swojego funkcjonowania, a twórca Antrack gwarantuje ich żywotność na długie lata.

Transpondery są urządzeniami w pełni autonomicznymi, bezobsługowymi, nie wymagającymi łączności z dodatkowymi elementami infrastruktury takimi jak np. lokalne odbiorniki przetwarzające sygnał. Całość - co stanowi duży atut tego rozwiązania - jest niewielkich rozmiarów, nie jest uciążliwe dla zwierzęcia, jak również nie generuje dodatkowego dyskomfortu użytkowania, zarówno w oborze jak i na pastwisku.

emisja bez ograniczeń wiekowych

„Możliwość stałego monitorowania temperatury zwierzęcia jako wiarygodnego i nie obciążonego błędami pomiaru pozwala w znakomity sposób, na wczesnym etapie potencjalnego problemu interweniować w stadzie w celu zwalczania nie tylko rozwijających się chorób, ale przede wszystkim spadku poziomu dobrostanu. To hodowca otrzymując alerty o zdarzeniu podejmuje decyzje o stopniu interwencji oraz przyjętych metodach działania. Wprowadzając wczesny system prewencji w oborze, w tym również podczas wypasu hodowca znacznie zmniejsza koszty późniejszego leczenia, strat w produkcji mleka i żywca. Podjęcie działań prewencyjnych jednocześnie wpływa na ograniczenie stosowania antybiotyków w produkcji” – ocenia Dr Piotr Wójcik z Instytutu Zootechniki PIB w Krakowie.

Oferowane narzędzie umożliwia stałe monitorowanie stada pod kątem jego lokalizacji co stanowi istotną prewencję ograniczającą ryzyko ucieczek bydła, kradzieży oraz innych zdarzeń losowych.

„Temperatura osobnicza wraz z informacjami towarzyszącymi (np. pedometr) obecnie jest jedynym w pełni wiarygodnym miernikiem stanu zdrowotnego i dobrostanowego zwierzęcia - co ma istotne znaczenie przy chowie wielkostadnym bydła leczonego. Ogrom ilościowy oraz fakt utrzymywania grup technologicznych powoduje, iż ustalenie nie tylko położenia osobnika, ale przyczyn zmian temperatury bez inteligentnych systemów wspierających, opartych na sztucznej inteligencji obecnie są już niemożliwe. Istotnym jest, aby informacje przychodzące do hodowcy były nie tylko wiarygodne, ale odpowiednio sformatowane i czytelne. Takie funkcjonalności posiada omawiany system” – kontynuuje Dr Piotr Wójcik z Instytutu Zootechniki PIB w Krakowie.

Zachęcamy do sledzenia profilu firmy aby byc na bieżąco z wydarzeniami: https://www.facebook.com/stadopl

FARM INNOVATIONS S.A.
ul. Fiołkowa 3, 52-200 Wysoka
www.farminnovations.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska