MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź najpopularniejsze kody PIN. Używasz któregoś z nich? Szybko go zmień, ponieważ możesz stracić pieniądze!

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Nie do końca doceniamy moc hasła jako zabezpieczenia przed wyłudzeniem danych.
Nie do końca doceniamy moc hasła jako zabezpieczenia przed wyłudzeniem danych. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Przemyślany i skomplikowany kod PIN może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo naszych finansów, co dla wielu osób w dalszym ciągu może być zaskoczeniem. Sprawdź, z jakich kodów PIN lepiej nie korzystać! Przy okazji warto sprawdzić swoje hasła dostępu do różnego rodzaju kont. – Hasła stoją na straży ważnych informacji o nas. To jedno z podstawowych zabezpieczeń. Jednak, by hasło było skuteczne, musi być długie i silne – komentuje Joanna Charlińska, BIK.

Spis treści

Dlaczego kod PIN jest taki ważny?

Kod PIN stanowi jedną z głównych linii obrony przed przestępcami, którzy wejdą w posiadanie naszej karty. Część przestępców korzysta ze specjalnego oprogramowania do „łamania kodów", a część próbuje przy użyciu najpopularniejszych kodów PIN. W związku z tym nie trzeba tłumaczyć, że im bardziej skomplikowany kod PIN, tym większe prawdopodobieństwo, że oszuści nie dostaną się do naszych pieniędzy.

Takich kodów PIN nie ustawiaj

W dalszym ciągu wiele osób używa „prostych kodów PIN". Prostych, czyli jakich? Przede wszystkim oczywistych, jak: „1234", „8585", „1414". Jak podaje portal Forsal.pl, dużym błędem jest także wplatanie w kod daty urodzenia, a konkretnie roku, ponieważ zaczynają się od kombinacji „19” lub „20”, co stanowi połowę hasła.

Kolejnym, często pojawiającym się błędem, jest korzystanie z ciągu cyfr: „1111", „4444", „9999". Co ciekawe, portal podaje także najpopularniejsze kody PIN: „2580" czy „0852".

Jak ustawić dobry i silny kod PIN?

Ustawiając silny kod PIN, warto zwrócić uwagę na kilka prostych zasad. Przede wszystkim należy unikać prostych sekwencji, jak wspomniane „1234" czy „7896" czy ciągu cyfr jak „1111". Ustawiając PIN nie używaj daty urodzenia. Kod PIN, podobnie jak inne hasła warto zmieniać regularnie. W żadnym przypadku nie trzymaj kodu PIN z kartą.

Przeciętny użytkownik internetu codziennie mierzy się z zarządzaniem hasłami do kilkunastu lub więcej kont. Chwila do chwili i w ciągu roku na tę właśnie czynność traci aż 21 godzin, podają specjaliści Yubico, firmy z branży technologii uwierzytelniających. Ale czy to konieczne? Zdaniem specjalistów z NASK nie ma powodu, aby cały czas zmieniać hasła dostępu do poczty lub systemu firmowego. Wystarczy by hasło było silne i złożone. Im dłuższe, tym lepsze.

Nie tylko kod PIN. Warto zadbać o silne hasło

Nie do końca doceniamy moc hasła jako zabezpieczenia przed wyłudzeniem danych. Z marcowego badania „Cyberbezpieczeństwo Polaków”, wykonanego na zlecenie BIK, wynika, że do zabezpieczania hasłem swoich urządzeń elektronicznych przyznaje się mniej niż połowa (46 proc.) respondentów. O tym, czy hasła są odporne na złamanie, decydują dwa czynniki: długość i złożoność. Podobnie jak w przypadku kodu PIN, warto unikać ciągu liczb 12345 zdecydowanie należy zapomnieć.

– Hasła stoją na straży ważnych informacji o nas. To jedno z podstawowych zabezpieczeń, jednak by hasło było skuteczne musi być długie i silne. Długie hasło to takie, które składa się z co najmniej 12 znaków. Inny komponent dobrego hasła to jego złożoność. Może ono być skonstruowane z fraz, zawierać kombinacje liter i cyfr. Tu jednak należy pamiętać, by nie były to zwroty oczywiste, łatwe do odgadnięcia daty, imiona czy numery. Pomocą w wygenerowaniu bezpiecznego hasła, może służyć menedżer haseł. Ma on jeszcze dodatkową zaletę, pomaga bezpieczne przechowywać hasła dla różnych kont – mówi Joanna Charlińska z Biura Informacji Kredytowej, cytowana w komunikacie.

W II kw. 2023 r. na cudze nazwisko próbowano wyłudzić ponad 50 mln zł

W poprzednim kwartale zablokowano 2,1 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 50,3 mln zł. Jednocześnie Polacy zgłosili do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE 44,5 tys. utraconych dokumentów tożsamości – wynika z raportu infoDOK Związku Banków Polskich.

W tym okresie baza Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wzrosła o 44.573 szt. – o 20 proc. więcej niż rok temu w analogicznym okresie (37,112 szt.). Statystycznie do bazy trafiało 490 szt. dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ jest niemal 2,4 miliona danych o zagubionych lub skradzionych dokumentach tożsamości.

W ostatnich pięciu latach regularnie rośnie liczba zablokowanych prób wyłudzeń. Na pierwszy rzut oka jest to tendencja niebezpieczna, ale należy to rozpatrywać jednocześnie z widoczną w tym samym okresie wysoką liczbą zastrzeganych dokumentów oraz niskimi, łącznymi kwotami prób wyłudzeń. W tym kontekście są to dane bardzo pozytywne – wraz ze wzrostem świadomości Polaków o potrzebie jak najszybszego zastrzegania utraconych dokumentów skuteczność całego systemu antyfraudowego w polskich bankach wyraźnie rośnie – powiedział Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź najpopularniejsze kody PIN. Używasz któregoś z nich? Szybko go zmień, ponieważ możesz stracić pieniądze! - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska