Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śnieżka na podium rankingu najbardziej wietrznych stacji meteo. Mocniej wieje tylko w Kanadzie

Alina Gierak
Alina Gierak
Na Śnieżce huraganowe wiatry zdarzają się bardzo często. Sprzyja temu rzeźba masywu górskiego.
Na Śnieżce huraganowe wiatry zdarzają się bardzo często. Sprzyja temu rzeźba masywu górskiego. Marcin Oliva Soto/Polska Press
Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy (1603 metry n.p.m) po raz kolejny pokazała, że nie można jej lekceważyć. W niedzielę (19 listopada) wiatr wiał tu z rekordową prędkością. Tylko w dwóch innych miejscach na świecie, wichura była jeszcze większa. Jaka pogoda panuje teraz w Karkonoszach i czy nadal wieje, przeczytajcie poniżej.

Spis treści

Rekordowy wiatr na Śnieżce

Śnieżką znalazła się na trzecim miejscu w rankingu najwietrzniejszych stacji synoptycznych na świecie.
Jak mocno wiało i gdzie?

  • Sagona Island (Kanada) - 162 km/h
  • Wreckhouse NF (Kanada) - 151 km/h
  • Śnieżka (Polska) - 133 km/h
  • Chopok (Słowacja) - 130 km/h

Huraganowe wiatry na Śnieżce

Huraganowe wiatry nie są niczym nowym na Śnieżce. Porywiste wiatry dominują na Śnieżce głównie podczas chłodnej pory roku. W listopadzie jest statystycznie 19,5 dnia z silnym wiatrem, a w styczniu aż 23,5 dnia. W ciągu roku jest to 206 dni, czyli prawie 7 miesięcy z silnymi wichurami.

Najwyższa zanotowana przez stację na Śnieżce średnia 10-minutowa prędkość wiatru wynosi 65 m/s, czyli 234 km/h. Taki huraganowy poryw wiatru miał miejsce 21 lutego 2004 roku.

Powodem tak silnych wichur w Karkonoszach jest ich rzeźba. Zbocza nie są zalesione, co zmniejsza opory ruchu i wiatry mogą osiągać tam zawrotne prędkości. Pasmo górskie jest położone na osi północny zachód - południowy wschód. To sprawia, że zdecydowana większość frontów atmosferycznych wędrująca nad Polską "zderza" się z masywem, wzmagając tym samym wiatr.

Śnieg na Śnieżce

Śnieg na ogół leży na Śnieżce od października do maja, choć w ostatnich latach, z powodu zmian klimatycznych, różnie z tym bywało. Pierwsze w tym roku opady śniegu już za nami. Szlaki na Śnieżkę pokrywa kilku blisko 40-centumetorwa warstwa śniegu. Jest ślisko. Jeśli do tego dodamy silny wiatr i minusową temperaturę, to warunki do wędrowania okażą się naprawdę trudne.

O listopadowych rekordach na Śnieżce czytajcie więcej tutaj:

Śnieżka potrafi zaskoczyć pogodą w każdej porze roku. W maju 2021 roku spadło tutaj 130 cm śniegu. Pracownicy obserwatorium musieli łopatami odkopywać wyjście.

Obserwacje meteorologiczne na Śnieżce

Na Śnieżce znajduje się jedno z dwóch w Polsce wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych. Drugie jest na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Pomiary są prowadzone od 1880 roku. Na podstawie tych danych badacze z IMGiW obliczyli, że w tym czasie średnie temperatury na Śnieżce wzrosły o ponad 1 st. C.

Pierwsze obserwatorium na Śnieżce, wybudowane przez Niemców w 1900 roku, było jedną z najdroższych inwestycji w środkowej Europie. Nie istniała wówczas droga dojazdowa na szczyt (zbudowano ją w 1905 roku), więc materiały budowlane trzeba było transportować na plecach tragarzy lub konno.

W 2009 roku wskutek silnego wiatru załamała się połowa górnego dysku Obserwatorium Wysokogórskiego IMGiW na Śnieżce, która zsunęła się na śnieg. IMIGW, który jest właścicielem obserwatorium, odbudowuje zniszczony, najniższy dysk. Ze względu na pogodę idzie to wolno.

O odbudowie obserwatorium na Śnieżce czytaj tutaj:

Czytaj także:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska