Siatkówka: Impel Gwardia przegrała wygrany mecz

Paweł Witkowski
Channon Thompson, 17-letnia siatkarka z Trynidadu i Tobago, będzie się śniła zawodniczkom i trenerom Impelu Gwardii Wrocław po nocach. W Białymstoku dolnośląska ekipa prowadziła 2:0, całkowicie przeważając niemal we wszystkich elementach gry. W trzecim secie w pierwszej szóstce AZS-u pojawiła się Thompson, która poprowadziła do zwycięstwa drużynę gospodyń.

Atakująca zdobyła 22 punk-ty, zachowując skuteczność na poziomie 78 procent. Dla porównania 52 procent miała najlepiej atakująca (z pośród siatkarek, które w tym meczu atak przeprowadziły więcej niż raz) w Impelu Gwardii Katarzyna Mroczkowska.

W łatwo straciły trzeciego seta. W czwartym już grały przyzwoicie, jednak nie potrafiły w końcówce przejąć prowadzenia. Objęły je za to w tie-breaku. Na przerwę techniczną schodziły przy stanie 8:5. W końcówce miały nawet 3 piłki setowe (14:11), ale to akademiczki cieszyły się z wygranej.
- Przestój w trzecim secie spowodował, że przegrałyśmy mecz, który był do wygrania 3:0. W końcówce nie wytrzymałyśmy tych wszystkich emocji, które były - mówiła po spotkaniu kapitanka wrocławianek.

Mroczkowska z 73 oczkami przewodzi klasyfikacji najlepiej punktujących PlusLigi Kobiet. Średnio na set zdobywa 4,56 pkt, lepszą statystykę ma tylko wicemistrzyni Europy - Niemka Margareta Kozuch z Atomu (4,95).

Do wysokiej formy wraca zmęczona po mistrzostwach Europy w Serbii i we Włoszech Katarzyna Jaszewska, która w przyjęciu jeszcze nie prezentuje się najlepiej. Znów trener Rafał Błaszczyk dał pograć Dorocie Medyńskiej. 18-letnia libero zdobyła nawet punkt, co niezbyt często zdarza się zawodniczkom występującym na jej pozycji.

W porównaniem ze spotkaniem z Mielcem mniej widoczne w ofensywie były wrocławskie środowe. Amerykanka Arielle Wilson i Zuzanna Efimienko atakowały zaledwie 14-krotnie w tym 5-setowym pojedynku (ze Stalą aż 39-krotnie). Ta ostatnia dobrze zaprezentowała się za to w bloku, zdobywając w taki sposób pięć punktów.

Po spotkaniu Rafał Błaszczyk mówił niewiele. Pogratulował tylko AZS-owi wygranej. - Swojej drużynie dziękuję za aktywną postawę od początku do końca meczu - powiedział na pomeczowej konferencji.

Teraz gwardzistki wyruszyły do Muszyny, gdzie jutro (g. 18) zmierzą się z mistrzyniami kraju. Muszynianka w ten weekend też przegrała tie-break. Mineralne na własnym boisku musiały uznać wyższość Tauronu MKS-u Dąbrowa Górnicza. Do składu wróciła już Anna Werblińska, o której mówiło się przed rozgrywkami, że wzmocni Gwardię.

Natomiast MKS Waldemara Kawki to rewelacja pierwszej części tego sezonu PlusLigi Kobiet. Jako jedyny zespół w rozgrywkach wygrał wszystkie spotkania. Cenne zwycięstwo odniósł też Atom. Pokonał w Sopocie trzecią ekipę zeszłorocznych rozgrywek 3:1.

AZS Białystok - Gwardia Wrocław 3:2 (23:25, 22:25, 25:17, 25:23, 19:17)

AZS: Sieradzan (6), Kuczyńska (13), Kruk (20), Jack (15), Muhlsteinova (2), Kowalienko (3), Durajczyk (libero) oraz Thompson (23, MVP), Cabajewska (1) i Sizowa (13).

Impel Gwardia: Wilson (4), Mroczkowska (33), Jaszewska (23), Haładyn (3), Rosner (3), Efimienko (9), Krzos (libero) oraz Folta, Czypiruk (1), Matyjaszek, Medyńska (libero, 1) i Sobolska (1).

Plus Liga Kobiet

4. kolejka:

PTPS Piła - Pałac Bydgoszcz 3:2 (13:25, 25:14, 25:19, 22:25, 15:13),
Bank BPS Fakro Muszynianka Muszyna - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 2:3 (25:23, 15:25, 25:15, 23:25, 13:15),
Atom Trefl Sopot - BKS Aluprof Bielsko-Biała 3:1 (16:25, 25:20, 25:19, 25:16).
Mecz KPSK Stal Mielec - Organika Budowlani Łódź odbędzie się dziś (g. 18, Polsat Sport).

10. KPSK Stal Mielec 3 1 4:9

Następna kolejka (25-27.10): Muszynianka - Gwardia (wtorek, g. 18), Pałac - Stal, Budowlani - AZS, MKS - Trefl, BKS - PTPS.

I liga kobiet

4. kolejka:

Politechnika Radom - MMKS Gaudia Budmel Trzebnica 3:0 (25:23, 25:16, 25:14),
Silesia Volley I Mysłowice/Chorzów - Murowana Goślina 3:2 (22:25, 25:15, 20:25, 25:22, 15:11),
AZS UE Kraków - SMS PZPS I Sosnowiec 3:0 (25:13, 25:22, 25:18),
KSZO Ostrowiec Św. - Jedynka Aleksandrów Ł. 3:1 (25:22, 25:27, 25:14, 25:22),
Chemik Police - Sparta Warszawa 3:2 (25:21, 21:25, 23:25, 25:18, 15:8),
PLKS Pszczyna - Legionovia Legionowo 1:3 (25:22, 17:25, 12:25, 24:26).

12. PLKS Pszczyna 4 0 2:12

Następna kolejka (29.10): Gaudia - Silesia (sobota, g. 17), Legionowo - Police, Ostrowiec Św. - Sosnowiec, Warszawa - Radom, Murowana Goślina - Kraków, Aleksandrów Ł. - Pszczyna.

II liga kobiet, grupa B

5. kolejka:

MKS Świdnica ograł SMS PZPS II Sosnowiec 3:2 (23:25, 25:19, 25:19, 23:25, 15:12).

Dolnoślązaczki z 3 pkt są ostatnie (10.) w tabeli. Prowadzi Sokół Katowice (12 pkt), SMS jest 6. (7 oczek), a lokatę niżej (6 pkt) zajmuje kolejny rywal MKS-u - AZS Politechnika Częstochowska (sobota, 29.10, g. 15, hala na Osiedlu Zawiszów).