Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samoloty na medal budują studenci Politechniki Wrocławskiej. Z USA przywieźli aż 6

opr. BMK
Zawody  SAE Aero Design są organizowane od 30  lat. Reprezentacja naszej Politechniki startuje w nich od 10 lat.
Zawody SAE Aero Design są organizowane od 30 lat. Reprezentacja naszej Politechniki startuje w nich od 10 lat. JetStream
Znakomity występ studentów Politechniki Wrocławskiej na zawodach w USA. Zespół Jet Stream z Akademickiego Klubu Lotniczego zdobył aż 6 medali (pięć srebrnych i jeden brązowy) na zawodach konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West 2018. Impreza odbyła się w ubiegły weekend na lotnisku Van Nuys koło Los Angeles. W zawodach rywalizowało ponad 70 drużyn z całego świata.

Turnieje SAE Aero Design są organizowane od 30 lat. Zadaniem uczestników jest samodzielne skonstruowanie bezzałogowych samolotów spełniających wyśrubowane normy regulaminowe. Maszyny mają podnieść jak największy ciężar, a jednocześnie same ważyć jak najmniej.

Na zawody zespół Jet Stream z Akademickiego Klubu Lotniczego zabrał dwa modele – „Red Bomber” to samolot zgłoszony do kategorii Micro, a „Dragonfly” rywalizował w klasie Advanced.

Nasi studenci spisali się znakomicie zdobywając cztery medale w klasie Micro – II miejsce w prezentacji technicznej, III miejsce w raporcie technicznym, II miejsce za najcięższych podniesiony ładunek i w sumie II miejsce w klasyfikacji generalnej. W klasie Advanced wywalczyli dwa medale zajmując II miejsce w celności zrzutu ładunku i II miejsce w klasyfikacji generalnej.

Samolot „Red Bomber” waży zaledwie 423 gramy, ale może podnieść ciężar nawet do 1,3 kilograma. Ma teleskopowy kadłub i pięciosegmentowe skrzydła, pod którymi zamontowane zostały cztery rurki PCV stanowiące ładunek. Co ważne taka budowa pozwala na złożenie maszyny i przygotowanie jej do lotu w zaledwie 1,5 minuty.

„Dragonfly” – drugi model – waży 8 kilogramów i ma rozpiętość skrzydeł 4 metry. Na zawodach maszyna musiała unieść ładunek o masie 15 kilogramów, a następnie zrzucić go do wyznaczonego celu.

To największa tego typu konstrukcja zbudowana przez zespół z PWr w całej historii startów. Samolot został wykonany z drewna i materiałów kompozytowych, co gwarantuje dużą wytrzymałość przy zmniejszonej masie. Wyposażony został w dwie ładownie – jedną w górnej części kadłuba przeznaczoną na ładunek statyczny oraz dolną, w której znajdzie się zrzucany ładunek dynamiczny. Przy jego budowie studenci korzystali m.in. z techniki wycinania laserowego oraz druku 3D.

Zespół JetStream startuje w SAE Aero Design od dziesięciu lat, wspierany przez uczelnię i sponsorów, a od 2012 r. także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie klub ma już w swoim dorobku w dwadzieścia medali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska