MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruch kadrowy w oświacie trwa. Ponad 16 tysięcy ofert pracy dla nauczycieli. Jednak nie dla wszystkich

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Strona kuratorium oświaty pęka w szwach. Dyrektorzy poszukują ponad 16 tysięcy nauczycieli. Jednak nie wszyscy mogą przebierać w ofertach.
Strona kuratorium oświaty pęka w szwach. Dyrektorzy poszukują ponad 16 tysięcy nauczycieli. Jednak nie wszyscy mogą przebierać w ofertach. freepik.com
Co jakiś czas powraca temat wolnych stanowisk w edukacji. 31 maja, według danych z profilu Dealerzy Wiedzy, było ponad 16 tysięcy wakatów w szkołach. Brakuje nauczycieli wychowania przedszkolnego, polonistów, matematyków, anglistów, nauczycieli współorganizujących oraz pedagogów. Dyrektorzy poszukują ponad 2200 psychologów szkolnych. Na razie trwa ruch kadrowy, czy jednak istnieje zagrożenie, że do września nie wszystkie stanowiska zostaną obsadzone?

Spis treści

Brakuje nauczycieli?

O tym, że brakuje nauczycieli, doskonale wiemy. Sytuacji nie poprawiły podwyżki dla nauczycieli. Wygląda na to, że może być gorzej. Sytuację monitoruje serwis Dealerzy Wiedzy, który stworzył tabelę wakatów w edukacji.

– Prawdopodobnie wiele wypowiedzeń zostało złożonych w ostatnich dniach, co przełoży się na liczbę ogłoszeń dopiero w najbliższym tygodniu. Póki co stan wakatów wygląda tak: mamy 16 166 ogłoszeń w bazie danych. To tylko odrobinę więcej niż rok temu, a więc tendencja wzrostowa, widoczna w poprzednim roku, na szczęście została zatrzymana. Ale skoro 16 000 ogłoszeń równo rok temu to było bardzo dużo, to 16 000 w tym roku oznacza, że nic się nie polepsza – czytamy na stronie Dealerzy Wiedzy.

Dostępnych jest ponad tysiąc ofert pracy dla nauczycieli przedszkola, polonistów, matematyków, anglistów, współorganizujących i pedagogów. Poszukiwanych jest ponad 2200 psychologów. Najwięcej ofert pracy znajdziemy w województwach mazowieckim, małopolskim oraz lubuskim. W samej Warszawie dyrektorzy poszukują w tej chwili ponad dwóch tysięcy nauczycieli różnych przedmiotów.

Oferty pracy są, ale nie dla wszystkich

W gorszej sytuacji znajdują się np. nauczyciele wiedzy o społeczeństwie i historii i teraźniejszości. Na ten temat wypowiadał się ZNP.

– Do tej pory w klasach pierwszych przedmiot historia i teraźniejszość realizowany był w wymiarze 2 godzin, a w klasach drugich w wymiarze jednej godziny, tak więc w roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie ani przedmiotu historia i teraźniejszość, ani przedmiotu edukacja obywatelska co będzie miało znaczący wpływ na wymiar zatrudnienia nauczycieli – czytamy na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Likwidacja historii i teraźniejszości nie wpłynie dobrze na zatrudnienie nauczycieli, którzy przez rok mogą mieć trudność z uzyskaniem pełnego etatu. Barbara Nowacka odniosła się do tej sprawy i podtrzymała swoją decyzję, mówiąc, że to „to wymagane i konieczne cięcie”.

W związku ze zmianami w edukacji o swoje etaty martwią się również nauczyciele religii, którzy będą prowadzić mniej lekcji z większymi grupami.

Oni nie narzekają na nadmiar pracy

Istnieje również druga strona medalu: mniejsze miejscowości i wsie, w których o pracę w szkole już nie jest tak łatwo. Niedawno rozmawiałam z nauczycielką z wiejskiej szkoły, w której uczy się mniej niż stu uczniów. O ile matematycy czy poloniści bez problemu otrzymają w takiej placówce pełny wymiar godzin, tak nauczyciele fizyki, chemii, historii czy muzyki muszą uzupełniać etat w różnych, często dość mocno oddalonych od siebie, szkołach.

W takich miejscowościach ofert pracy jest dużo mniej lub nie ma ich wcale. Szczególnie mało ofert pracy dla nauczycieli znajdziemy na Podlasiu czy w województwie świętokrzyskim.

Sytuacja z zatrudnieniem nauczycieli jest zatem bardziej skomplikowana niż pokazują to liczby.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruch kadrowy w oświacie trwa. Ponad 16 tysięcy ofert pracy dla nauczycieli. Jednak nie dla wszystkich - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska