Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja z KRUS. Gospodarz może nie tylko odpocząć, ale i wzmocnić zdrowie

Lucyna Talaśka-Klich
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Ci, którzy wyjeżdżali na turnusy do Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS twierdzą, że warto tam jechać. Bo także gospodarze powinni dbać o swoje zdrowie.

- Z żoną chętnie korzystamy z możliwości wyjazdu do Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS i efekty są widoczne - mówi Jerzy Wzorek, gospodarz z Witoldowa (gm. Koronowo). - Co prawda rolnicy nie pracują już tak ciężko fizycznie jak kiedyś, ale rehabilitacja na pewno się przyda.

O zdrowie warto dbać systematycznie

- Wiele razy lekarz zalecał mi rehabilitację, wyjazd do takiego centrum, ale zawsze brakowało mi czasu - przyznaje rolnik z pow. świeckiego. - Wydawało mi się, że beze mnie żona z synami sobie nie poradzą, a to nie była prawda. Dziś jestem w takim stanie, że już nigdzie nie dam rady jechać, więc radzę innym: nie odkładajcie rehabilitacji. Zróbcie to nie tylko dla siebie, ale i dla najbliższej rodziny.

- Z człowiekiem jest jak z maszyną - łożysko trzeba smarować, żeby się nie zatarło - żartuje Jerzy Wzorek. - O zdrowie rolnika też trzeba dbać systematycznie.

10 miesięcy oczekiwania na wyjazd

Jerzy Wojtach, kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego w Oddziale Regionalnym KRUS w Bydgoszczy podał, że w Kujawsko-Pomorskiem w 2018 roku z rehabilitacji w CRR KRUS skorzystało 816 osób. - W Kujawsko-Pomorskiem do końca marca 2019 r. wnioski złożyło 369 osób, a czas oczekiwania na wyjazd wynosi około 10 miesięcy - dodał Jerzy Wojtach.

Rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego mają możliwość wyjazdu do Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS znajdujących się w miejscowościach: Szklarska Poręba, Iwonicz Zdrój, Horyniec Zdrój, Kołobrzeg, Świnoujście oraz Jedlec koło Kalisza.

Zabiegi mogą pomóc wrócić do pracy

KRUS, zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem, zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Jest ona organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS.

Jerzy Wojtach podkreśla, że głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły - jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji: - Z tego względu należy podkreślić, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi.

Ważne jest także to, że z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. KRUS wyjaśnia, że osobom, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także osobom mającym ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym - świadczenie rehabilitacyjne można przyznać po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji.

Każdorazowo świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest na wniosek lekarza ustalającego wskazania do odbycia rehabilitacji. Pierwszeństwo mają osoby, dla których potrzeba rehabilitacji jest uzasadniona następstwem wypadku przy pracy rolniczej.

- W przypadku uzasadnionych potrzeb zdrowotnych pacjenta, okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, a sam pobyt przedłużony - informuje Jerzy Wojtach. - Poddanie się rehabilitacji jest całkowicie dobrowolne i w niczym nie ogranicza prawa rolnika do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego rolników z wyjątkiem prawa do zasiłku chorobowego za okres przebywania w zakładzie rehabilitacji leczniczej.

Pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego. Korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kto może skorzystać?

Z rehabilitacji leczniczej realizowanej za pośrednictwem KRUS mogą korzystać osoby zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, albo uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, ale rokujące odzyskanie tej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji. Muszą one jednak spełniać określone kryteria dotyczące zasad podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Na turnusy rehabilitacyjne kierowane są osoby, które spełniają jeden z następujących warunków:

  1. Podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie
  2. Podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą
  3. Mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachowali zdolność do samodzielnej egzystencji.

W każdym przypadku uzasadnionym potrzebami zdrowotnymi pacjenta, okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, a sam pobyt przedłużony.

_____________________________
Agro Pomorska odcinek 60,

Źródło: KRUS Bydgoszcz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rehabilitacja z KRUS. Gospodarz może nie tylko odpocząć, ale i wzmocnić zdrowie - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska