Region: Małym szpitalom nie podoba się budżet NFZ

Anna Szejda
- Za unijne środki remontujemy przychodnię - mówi Andrzej Dronsejko, dyr. szpitala w Oławie
- Za unijne środki remontujemy przychodnię - mówi Andrzej Dronsejko, dyr. szpitala w Oławie fot. Tomasz Hołod
Udostępnij:
Dyrektorom placówek zrzeszonych w Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych nie podoba się projekt budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia na 2011 rok. Ich zdaniem, proponowany podział pieniędzy doprowadzi do tego, że znów zaczną się zadłużać.

- Kiedy porównaliśmy obecny budżet dolnośląskiego oddziału NFZ z tym, który ma obowiązywać w przyszłym roku, okazało się, że nasz region otrzyma na leczenie szpitalne o 140 mln złotych mniej - wyjaśnia Maciej Piorunek, przewodniczący Konsorcjum oraz dyrektor Zespołu Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Miliczu.

Szefowie szpitali powiatowych walczą więc przede wszystkim o to, żeby ministerstwo zdrowia, które dzieli pieniądze, nie zmniejszało przyszłorocznych budżetów NFZ. Poza tym wielu dyrektorów samodzielnie stara się o pieniądze. M.in. z Unii Europejskiej. Dzięki temu kupują nowy sprzęt i remontują wysłużone pomieszczenia.

Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy ma stabilną sytuację finansową. Na koniec ubiegłego roku wypracował nawet ponad milion złotych zysku. - Teraz czekamy tylko na zwrot kosztów za usługi, które wykonaliśmy w ubiegłym roku ponad przyznany nam limit - mówi Agnieszka Cholewińska, dyrektor placówki. Problemem szpitala jest natomiast brak załogi na oddziale ginekologiczno-położniczym. Po tym, jak zachorował jego ordynator, szpital zmuszony był wstrzymać przyjęcia (do 29 sierpnia).

- Prowadzimy rozmowy z innymi lekarzami i mam nadzieję, że wkrótce znów będziemy mogli przyjmować pacjentki. A korzystając z sytuacji remontujemy oddział. Wymieniamy wykładziny, drzwi, malujemy ściany. Poza tym zamierzamy kupić nowe łóżeczka dla noworodków- dodaje Cholewińska.
Prace budowlane trwają także w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie. Dzięki 6,5 mln złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, placówka robi remont generalny starego budynku, w którym mieści się przychodnia, oraz dokupuje sprzęt medyczny.

- W planach mamy również budowę szpitalnego oddziału ratunkowego wraz z lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - twierdzi Andrzej Dronsejko, dyrektor ZOZ-u. - W tym przypadku też skorzystamy ze środków unijnych.

Zdaniem dyrektorów, trudno byłoby o jakiekolwiek inwestycje bez pieniędzy z zewnątrz. Dlatego z pomocy unijnej korzysta też Strzelińskie Centrum Medyczne. Dzięki dotacjom za kilka tygodni placówka będzie mogła badać pacjentów przy pomocy nowego tomografu komputerowego. Odnawia także pomieszczenie, w którym wykonywany jest RTG. Gdy remont się skończy, strzeliński szpital w pełni będzie mógł uruchomić nowoczesną usługę, jaką jest teleradiologia. Pozwala ona na analizę zdjęć rentgenowskich i tomografowych na odległość. Dla pacjenta to wygoda, dla szpitala - oszczędności.

- Udało nam się również doposażyć naszą placówkę w nowy sprzęt medyczny. Kupiliśmy między innymi aparat USG, respiratory, inkubatory oraz zestawy laparoskopowe - wylicza Mariusz Romanowski, wicedyrektor ds. organizacyjno-finansowych szpitala.

Centrum w Strzelinie cały czas stara się pozyskiwać dodatkowe pieniądze, aby poszerzać swoją ofertę usług medycznych. Przy placówce powstała Fundacja "Nasz szpital", która będzie zabiegać nie tylko o jeden procent odliczany od podatku, ale także o pomoc sponsorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie