Puchar Świata Zakopane: KONKURS WYNIKI 17.01.2021, Polacy daleko od podium. Skoki narciarskie

Rafał Musioł
Wielka Krokiew w Zakopanem robi imponujące wrażenie. Polacy w konkursie drużynowym zajęli drugie miejsce Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielka Krokiew w Zakopanem robi imponujące wrażenie. Polacy w konkursie drużynowym zajęli drugie miejsce Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Andrzej Banas / Polska Press
Udostępnij:
Na te konkursy polscy kibice czekają najbardziej. Zawody Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi w Zakopanem to impreza wyjątkowa pod każdym względem. Piotr Żyła w piątek został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon, a w sobotę konkurs drużynowy Polacy zakończyli na drugim miejscu za Austrią, a przed Norwegią. W niedzielnych zmaganiach indywidualnych przeżyliśmy spore rozczarowanie: Andrzej Stękała zajął piąte miejsce, ale pozostali skoczkowie wylądowali poza czołową dziesiątką... Wyniki i relację ze skoków w PŚ w Zakopanem znajdziecie poniżej.

Kamil Stoch i Gregor Schlierenzauer wygrali na Wielkiej Krokwi po pięć konkursów. W niedzielę 17 stycznia Polak stanie przed szansą na samodzielne objęcie prowadzenia w tej klasyfikacji wszech czasów. W zawodach wystartuje sześciu Biało-Czerwonych, wolne ma jedynie Piotr Żyła, który w piątek został zdyskwalifikowany w kwalifikacjach za nieprawidłowy kombinezon.4

Serię próbną wygrał Markus Eisenbichler (132,5 m). Polacy wypadli przeciętnie, najlepszy był Andrzej Stękała, który skokiem na 129 m zajął dziewiąte miejsce. Na belce nie pojawił się Yukiya Sato.

Konkurs na żywo:

WYNIKI i RELACJĘ LIVE z dzisiejszego konkursu znajdziecie tutaj:

Skoki narciarskie Zakopane 2021 NA ŻYWO 17.01.2021

Skoki narciarskie Zakopane 2021 NA ŻYWO:KONKURS LIVE

Relacja live ze skoków narciarskich w Zakopanem
Aby śledzić wyniki na bieżąco, odświeżaj stronę (F5)

Nie! Będzie drugi. Zwycięstwo Lindvika, trzeci jest Jphansson. Najlepszy z Polaków Andrzej Stękała piąty, co oznacza wyrównanie najlepszego wyniki w karierze. Reszta poza dziesiątką, więc spore rozczarowanie...

Słoweniec potrzebował 142,5 m, by wygrać. Skoczył 143,5 m.3,9 pkt za wiatr, noty od 17 do 18,5. Wystarczy?

Marius Lindvik - 145,5 metra!!! Fenomenalny skok. Dwóch Norwegów prowadzi i będzie na podium, na górze został tylko Anze Lanisek.

Robert Johansson leci 141 metrów! Norweg zdecydowanie na czele. Zostało dwóch skoczków.

Polak leci 136,6 m. 6,9 pkt za wiatr, 18,5 od wszystkich sędziów, Jest drugi, 4,2 pkt za Huberem!

Daniel Huber 139 metrów! Teraz on prowadzi. A na belce Andrzej Stękała!

Ryoyu Kobayashi - 136,5 m. Jest pierwszy, Kamil Stoch szósty.

Domen Prevc - 134,5 m, jest trzeci.

Yukiya Sato - 135 metrów. Jest liderem o 0,7 pkt.

Daniel Andre Tande - 134 metry. Jest drugi, między Eisenbichlerem i Stochem.

Halvor Egner Granerud, lider Pucharu Świata - 127,5 m. Dopiero 14 miejsce Norwega.

Przed nami czołowa dziesiątka po pierwszej serii, a w niej zajmujący czwarte miejsce Andrzej Stękała.

Po 20. skoczkach Stoch jest drugi, Kubacki 6, Murańka 17, Wąsek 18.

Eisenbichler skacze 134,5 m. Niemiec prowadzi o 2,4 pkt przed Stochem.

134 metry Stocha. 10,5 pkt za wiatr, noty po 19 pkt. Prowadzi 2,4 m przed Bartolim.

A teraz Kamil Stoch. Do objęcia prowadzenia potrzebuje 131 m.

134,5 m Kubackiego. Zachwiane lądowanie, 10,8 pkt dodane za wiatr, noty 18 i 18,5. Polak jest czwarty.

Już czas na Dawida Kubackiego. Miejsce lidera wciąż zajmuje Bartol.

Po dziesięciu skoczkach prowadzi Bartol. Murańka jest siódmy, Wąsek ósmy.

140 metrów Tilena Bartola. Słoweniec na czele. Festiwal dalekich skoków na Wielkiej Krokwi.

Michael Hayboeck 138,5 m. Świetna próba Austriaka.

Paweł Wąsek osiąga tylko 124 m. Jest trzeci, za plecami Klemensa Murańki.

Klemens Murańka skacze 131 metrów! Polak powinien solidnie poprawić swoją lokatę.

Za chwilę początek drugiej serii.

W drugiej serii zobaczymy pięciu Polaków: Andrzej Stękała jest 4, Kamil Stoch 14, Dawid Kubacki 17, Paweł Wąsek 26, Klemens Murańka 28.

Po pierwszej serii prowadzi więc Słoweniec Anze Lanisek. Andrzej Stękała jest czwarty, do lidera traci 3,4 pkt, do drugiego Mariusa Lindvika 2,1, a do trzeciego Roberta Johanssona 0,1.

Lider Pucharu Świata ląduje na 131 metrze. Jest dziesiąty.

129,5 m Markusa Eisenbichlera daje Niemcowi dziesiąte miejsce. Jeszcze tylko Granerud.

128 m Stocha, ale aż 13,6 pkt dodane za warunki. W sumie dwunaste miejsce.

Zakopiańczyk skacze krótko... 125 m. Dopiero czternaste miejsce, miał fatalne warunki, najgorsze ze wszystkich do tej pory. Czas na Kamila Stocha.

Karl Geiger tylko 126 m. A teraz Dawid Kubacki!

Anze Lanisek - 133,5 m z wiatrem w plecy. 1,3 pkt przed Mariusem Lindvikiem.

Robert Johansson - 132 m, ale o 0,1 pkt też wyprzedza Polaka.

135 metrów Mariusa Lindvika. Norweg o 2,1 pkt wyprzedza Andrzeja Stękałę.

Zostało dziesięciu zawodników.

Kapitalny skok Andrzeja Stękały! 134 metry i zdecydowane prowadzenie w konkursie. Ma 2,8 pkt przewagi nad Ryoyu Kobayashim.

Paweł Wąsek i Klemens Murańka nie błysnęli, ale wystąpią w drugiej serii. Jakub Wolny żegna się z konkursem.

Rozpoczyna się decydująca rozgrywka w pierwszej serii.

Puchar Świata w Zakopanem konkurs drużynowy

Polacy zajęli drugie miejsce w sobotnim konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach w Zakopanem. Biało-Czerwoni po sześciu skokach mieli blisko 30 pkt przewagi nad Austriakami, ale swoją drugą próbę zawalił Andrzej Stękała skacząc tylko 115,5 m. Wówczas straciliśmy przodownictwo na rzecz Austrii, a w ostatniej próbie Dawid Kubacki mógł tylko bronić się przed atakiem Norwegów.

Austriacy wyprzedzili Polskę o 8,9 pkt i Norwegię o 16,4 pkt, Biało-Czerwoni po raz szósty stanęli na podium na Wielkiej Krokwi w konkursie drużynowym PŚ. Po raz trzeci ukończyliśmy rywalizację zespołową rozgrywaną w Zakopanem od 2013 roku na drugim miejscu.

WYNIKI i RELACJĘ LIVE z dzisiejszego konkursu znajdziecie tutaj:

Skoki narciarskie Zakopane 2021 NA ŻYWO 16.01.2021

Skoki narciarskie Zakopane 2021 NA ŻYWO:KONKURS LIVE

Relacja live ze skoków narciarskich w Zakopanem
Aby śledzić wyniki na bieżąco, odświeżaj stronę (F5)

Dawid Kubacki skacze 133,5 m. To wystarczyło do wyprzedzenia Norwegów, ale nie daliśmy rady Austriakom przegrywając z nimi o 8,9 pkt

Andrzej Stękała skacze tylko 115,5 m. Polak nie poradził sobie z trudnymi warunkami i Biało-Czerwoni tracą prowadzenie na rzecz Austriaków. Tracimy do liderów 3,8 pkt i mamy 9,8 pkt przewagi nad trzecią Norwegią

Kamil Stoch skacze 126,5 m. Zawodnikom skaczącym w drugiej grupie serii finałowej mocno przeszkadzał wiatr i między skokami były długie przerwy. Polska ma 29,1 pkt przewagi nad Austrią i 54,1 pkt nad Norwegią

Piotr Żyła skacze 137 m. Polacy jeszcze powiększają przewagę nad Austrią do 29,9 pkt

Zaczynamy serię finałową z udziałem ośmiu drużyn

Zmagania na Wielkiej Krokwi toczą się przy padającym śniegu i dość mocnych podmuchach wiatru. Przede wszystkim na skoczni brakuje jednak kibiców, dla których było to prawdziwe sportowe święto. Polacy skaczą w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stękała i Dawid Kubacki.

Jako ostatni z naszych skoczków na Wielkiej Krokwi pojawił się Dawid Kubacki. Świeżo upieczony tata wylądował na 131 m Polacy cały czas prowadzą.

W trzeciej grupie Polskę reprezentował Andrzej Stękała. Poleciał na Wielkiej Krokwi bardzo daleko, bo na 137 m. Biało-Czerwoni powiększyli przewagę do 29,1 pkt nad Japonią i 31,5 pkt nad Austrią

W drugiej grupie Kamil Stoch jako jedyny przekracza 130 m. Polak ląduje na 131 m i Biało-Czerwoni na półmetku I serii obejmują prowadzenie wyprzedzając Austriaków o 11,3 pkt

Piotr Żyła w pierwszej grupie skacze 136 m. Polacy zajmują 2. lokatę za Austrią, a przed Japonią.

Dziś w Pucharze Świata w Zakopanem zaplanowano konkurs drużynowy. Wystąpi w nim dziewięć zespołów, w tym oczywiście reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni wystąpią w naszym żelaznym ostatnio składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stękała i Dawid Kubacki. W takiej właśnie kolejności nasi skoczkowie będą pojawiać się na rozbiegu Wielkiej Krokwi. Początek zawodów o godz. 16.15.

Jak widać w składzie Polaków jest Piotr Żyła. Skoczek z Wisły po piątkowych kwalifikacjach został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon (więcej o tym piszemy poniżej), ale nie przeszkadza mu to wystąpić w dzisiejszym konkursie drużynowym. Popularny "Wewiór" ma dziś urodziny i bardzo chciałby uczcić je stanięciem razem z kolegami na podium, by choć trochę poprawić sobie humor po piątkowej wpadce, która sprawiła, że zabraknie go w niedzielnym konkursie indywidualnym.

Początek sobotnich zawodów drużynowych o 16.15, natomiast już o 15:00 rozpocznie się seria próbna. Tutaj możecie śledzić relację live i wyniki na żywo PŚ w skokach w Zakopanem.

Dyskwalifikacja Piotra Żyły

Wszystko wskazywało na to, że Polacy w komplecie awansowali do niedzielnego konkursu indywidualnego. W kwalifikacjach najlepiej spisał się Andrzej Stękała, który zajął trzecie miejsce, potwierdzając świetną formę ze skoków treningowych. Wygrał rekordzista Wielkiej Krokwi, Yukiya Sato.
Chwilę po zakończeniu rywalizacji jury poinformowało jednak o dyskwalifikacji Piotra Żyły za nieprawidłowy kombinezon. Taki sam los spotkał Austriaka Maximiliana Steinera.

- Kontroler doczepił się jednego miejsca na kombinezonie w biodrach. Musimy wrócić do hotelu i to wszystko sprawdzić, ale także w naszych pomiarach wyszło, że było trochę za dużo luzu - przyznał przed kamerami TVP Andrzej Zapotoczny, odpowiadający w kadrze za stroje skoczków.

A tak sam Piotr Żyła skomentował tę sytuację:

Hmmm no wolna Niedziela🤔🤪 Ale jutro walczymy team #pieter @kamilstochofficial @andrzejstekala @dawid.kubacki.official #poland🇵🇱 #łogień💪🌶

WYNIKI kwalifikacji znajdziecie tutaj:

Skoki narciarskie Zakopane 2021 NA ŻYWO 15.01.2021

Skoki narciarskie Zakopane 2021 NA ŻYWO:KWALIFIKACJE LIVE

Relacja live ze skoków narciarskich w Zakopanem
Aby śledzić wyniki na bieżąco, odświeżaj stronę (F5)

W sobotę na Wielkiej Krokwi odbędzie się konkurs drużynowy. Michal Doleżal podjął decyzję, że w reprezentacji Polski wystąpią - w takiej właśnie kolejności - Piotr Żyła, Kamil Stoch, Andrzej Stękała i Dawid Kubacki.

TAK ZAPOWIADALIŚMY KONKURS

Na liście startowej konkursów Pucharu Świata w Zakopanem znalazło się 58 skoczków, wśród nich siedmiu Polaków. Michal Doleżal podjął decyzję o niewystawianiu kwoty krajowej ze względu na rozgrywane w tym samym terminie zawody Pucharu Kontynentalnego w Innsbrucku, gdzie drugi zespół Biało-Czerwonych będzie walczył o dodatkowe miejsce dla Polski na kolejny period PŚ.

Na Wielkiej Krokwi odbędą się konkursy drużynowy i indywidualny. Tym razem skoczkowie będą rywalizować przy pustych trybunach, ale kibice zapowiadają swoją obecność w pobliżu obiektu. To nieco martwi organizatorów, bo prognozy pogody przewidują podczas weekendu siarczyste mrozy. Niewykluczone, że temperatura będzie oscylować wokół -25 stopni, stanowiących granicę poza którą zawody uznaje się za niemożliwe do przeprowadzenia.

Swoje reprezentacje wystawi w Zakopanem trzynaście państw. W walce o sukces drużynowy wystąpi dziewięć z nich. W indywidualnych zmaganiach zobaczymy m.in. Kamila Stocha i Gregora Schlierenzauera, którzy na Wielkiej Krokwi triumfowali po pięć razy.

Rekordzistą Wielkiej Krokwi jest Japończyk Yukiya Sato, który w styczniu 2020 roku skoczył 147 m. I właśnie on okazał się najlepszy w pierwszej serii treningowej z wynikiem 129,5 metra. Dawid Kubacki zajął czwarte miejsce (125,5 m), kapitalny skok, ale w wyjątkowo sprzyjających warunkach oddał Andrzej Stękała i był piąty (133 m), a Kamil Stoch dziewiąty (122 m). Sato wygrał też drugą serię (136,5 m). Andrzej Stękała znów pokazał moc i był czwarty (136,5 m), a Dawid Kubacki szósty (127,5 m).

PROGRAM KONKURSÓW PUCHARU ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH, ZAKOPANE 2021
Piątek, 15.01.2021

11.00 - Odprawa techniczna
15.45 - Oficjalny trening
18.00 - Kwalifikacje

Sobota, 16.01.2021
15.00 - Seria próbna
16.15 - Pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 17.01.2021
15.00 - Seria próbna
16.00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego

KADRA POLSKI NA ZAWODY PUCHARU ŚWIATA W ZAKOPANEM

  • Kamil Stoch
  • Dawid Kubacki
  • Piotr Żyła
  • Andrzej Stękała
  • Jakub Wolny
  • Paweł Wąsek
  • Klemens Murańka

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Materiał oryginalny: Puchar Świata Zakopane: KONKURS WYNIKI 17.01.2021, Polacy daleko od podium. Skoki narciarskie - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie