Łukasz Konstanty
Francuzka Julia Simon i jej koleżanki z drużyny okazały się najlepsze w rywalizacji sztafetowej w Oberhofie i Ruhpolding. Fot. PAP/EPA/Hannibal Hanschke
Francuzki wygrały środowy bieg sztafetowy kobiet podczas odbywających się w Ruhpolding zawodów biathlonowego Pucharu Świata. Biało-Czerwone uplasowały się na 11. pozycji, tuż za plecami zaskakująco nisko sklasyfikowanej drużyny norweskiej.

Trzy dni wcześniej kobiece drużyny uczestniczyły w biegach sztafetowych w Oberhofie. Zwyciężyły Francuzki, przed Norweżkami i Szwedkami, z kolei Polki uplasowały się na 9. pozycji. Na miejsce w dziesiątce liczyliśmy także i tym razem.

Wpadka norweskiej sztafety

Już pierwsza zmiana rywalizująca w Ruhpolding dostarczyła zaskakujących rezultatów. Oto startująca w norweskich barwach Marit Ishol Skogan miała problemy na strzelnicy, musiała biegać aż dwie karne rundy, a do strefy zmian dotarła jako jedna z najniżej sklasyfikowanych sztafet. Choć jej koleżanki próbowały zrobić co w ich mocy, by poprawić lokatę, ostatecznie jedne z faworytek zmagań uplasowały się na dziesiątej pozycji.

Norweżki, które przyzwyczaiły, że walczą o czołowe lokaty, po raz ostatni tak nisko (także na 10. pozycji) zostały sklasyfikowane sześć lat temu, podczas zawodów Pucharu Świata w Oberhofie. Obydwa konkursy łączy osoba Ingrid Landmark Tandrevold, która była członkiem obydwu zespołów.

Jedenaste miejsce Polek w Ruhpolding

Jedenastą lokatę w końcowej klasyfikacji zajęły Polki startujące w składzie Natalia Sidorowicz, Anna Mąka, Daria Gembicka i Joanna Jakieła. Długo wydawało się, że Biało-Czerwone mogą powtórzyć, a nawet poprawić dziewiątą lokatę, którą wywalczyły w Oberhofie trzy dni wcześniej, jednak biegnąca na trzeciej zmianie Gembicka niezbyt dobrze spisała się podczas drugiej wizyty na strzelnicy, musiała biegać dodatkową rundę i ostatecznie nasz zespół zajął jedenastą lokatę.

Zwycięstwo w Ruhpolding odniosły Francuzki, które awansowały na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Strata do liderujących Norweżek wynosi zaledwie punkt (tyle samo tracą Szwedki), co zwiastuje ciekawą rywalizację o końcowy triumf podczas ostatniej w sezonie 2023-24 rywalizacji sztafetowej - w Soldier Hollow (początek marca). Na podium w Ruhpolding uplasowały się ponadto Szwedki (druga lokata) i Niemki (trzecia pozycja).

Na czwartek, 11 stycznia, zaplanowano bieg sztafetowy mężczyzn. Początek o godzinie 14.30.