MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przewóz leków samolotem: wszystko, co musisz wiedzieć o pakowaniu leków ogólnodostępnych i na receptę

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 7 lat
Musisz zabrać swoje leki na urlop? Kwestia przewożenia leków w samolocie wciąż budzi wiele pytań wśród pasażerów. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat zasad przewozu leków i ich pakowania. Dowiesz się także, gdzie lepiej umieścić tego rodzaju środki: w bagażu podręcznym czy rejestrowanym? Odpowiednie przygotowanie to gwarancja spokojnej podróży.

Spis treści

Czy można mieć leki w samolocie?

Tak, przewożenie leków samolotem na własny użytek jest dozwolone. W zależności od różnych czynników, o których przeczytasz w dalszej części artykułu, leki możesz przewozić zarówno w bagażu rejestrowanym, jak i podręcznym, choć częściej polecanym rozwiązaniem jest spakowanie ich do torby, którą wnosisz ze sobą na pokład.

Kobieta pakująca leki do kosmetyczki, w tle walizka
Zobacz, jak należy przygotować się do podróży samolotem, jeśli zabierasz ze sobą leki. Getty Images / petrunjela

Wwóz i wywóz leków jest kwestią dość skomplikowaną. Nawet jeśli wielokrotnie udało ci się przejść przez kontrolę bezpieczeństwa bez problemów, przy okazji następnej podróży przygotuj się do niej tak, aby móc spokojnie przekroczyć granice państw.

Podróżowanie a leki: o tym musisz pamiętać

Wielu pasażerów nie zdaje sobie sprawy, że możliwość wywozu lekarstw z Polski nie oznacza możliwości wjechania z nimi na teren innego państwa.

Ministerstwo Zdrowia zaleca daleko posuniętą przezorność w kwestii przewożenia leków z Polski na terytorium innego państwa (do którego się udajemy), zwłaszcza dotyczy to państw Afryki i Azji. Prawu wywozu leków z Polski (w tym także tych wymagających stosownych dokumentów ze strony GIF) nie odpowiada automatyczne prawo ich wwozu na terytorium innych państw. Możliwość taka powinna być każdorazowo rzetelnie weryfikowana przez osobę zamierzająca dokonać wwozu leku na terytorium innego państwa – czytamy na portalu rządowym.

Gdzie sprawdzić, czy dozwolone jest zabranie ze sobą konkretnego leku? Najlepiej skontaktować się z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym.

W dzisiejszych czasach sporo wątpliwości budzi także przewożenie na własny użytek leków psychotropowych. Pamiętaj o:

  • przewożeniu leków w oryginalnym opakowaniu z ulotką,
  • posiadaniu recepty od lekarza,
  • posiadaniu zaświadczenia lekarskiego.

Jak podaje GIF, w niektórych przypadkach, by podróżować z tego typu lekami po krajach strefy Schengen, trzeba mieć przy sobie dokument wystawiony przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.

Odpowiedni wojewódzki inspektor farmaceutyczny, w oparciu o receptę lekarską, wystawia lub uwierzytelnia wystawiony przez lekarza dokument, stanowiący Załącznik nr 3 do ww. rozporządzenia. W wypadku przewozu więcej niż jednego przepisanego przez lekarza produktu leczniczego, zawierającego substancje kontrolowane, dla każdego z nich wymagany jest odrębny dokument. Zgodnie z § 8 ww. rozporządzenia, dokumenty wydawane są w okresie 15 dni przed dniem przekroczenia granicy Rzeczpospolitej Polskiej, na czas określony, nie dłuższy niż 30 dni.

O zasadach wywozu i wwozu tego rodzaju leków na teren Polski przeczytasz na stronie internetowej GIF.

Przed podróżą sprawdź, czy w twoim przypadku konieczne jest wypełnienie formularza MEDIF. To wskazane, szczególnie jeśli cierpisz m.in. na:

  • anemię znacznego stopnia;
  • zaburzenia psychiczne;
  • napady drgawek;
  • problemy kardiologiczne (np. niewydolność serca, przebyty niedawno zawał serca);
  • problemy oddechowe;
  • problem z kontrolą oddawania moczu;
  • problem z kontrolą wypróżnienia.

Jak przewozić leki w samolocie Ryanair, Wizz Air, LOT?

Jak spakować leki do samolotu? Bez względu na przewoźnika, sposób przewożenia leków jest taki sam. Do samolotu możesz zabrać ze sobą leki na receptę, leki ogólnodostępne, płyny do soczewek kontaktowych i płyny do dezynfekcji o maksymalnym stężeniu alkoholu 70 proc.

Leki w bagażu podręcznym
Leki w oryginalnym opakowaniu (z ulotką) umieść w worku strunowym. Najlepiej, by był przeznaczony tylko na lekarstwa (nie wkładaj tam np. kosmetyków czy biżuterii). Zabierz ze sobą receptę i zaświadczenie lekarskie. Możesz spakować je razem, by w przypadku dodatkowych pytań ze strony strażników mieć wszystko pod ręką.

Leki w bagażu rejestrowanym
Zasady przewozu leków w bagażu rejestrowanym prawie nie różnią się od tych, które obowiązują w przypadku bagażu podręcznego. W tym przypadku nie musisz jednak umieszczać opakowań w workach strunowych, dalej obowiązuje cię natomiast konieczność posiadania odpowiednich zaświadczeń i oryginalnych opakowań.

Dlaczego więc lepiej podróżować z lekami w bagażu podręcznym? Bagaż rejestrowany może zostać po prostu zgubiony lub jego dostarczenie opóźnione. Niektóre leki nie powinny być przewożone w niskich temperaturach, które panują w luku bagażowym.

Zobacz też: Choroba na urlopie? Wyjedź na wakacje 2024 bez obaw. Co to jest karta EKUZ i jak ją wyrobić? To prostsze niż ci się wydaje!

Źródła: PLL LOT, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Ministerstwo Zdrowia

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przewóz leków samolotem: wszystko, co musisz wiedzieć o pakowaniu leków ogólnodostępnych i na receptę - Strona Podróży

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska