Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy na pierniki - przysmaki dla małych i dużych

Karolina Małas
Nie przegapcie sobotniego, papierowego wydania Gazety Wrocławskiej. Znajdziecie w niej mnóstwo przepisów na świąteczne pierniki

Pierniki to ciasta o najbogatszej tradycji w polskiej kuchni. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego przymiotnika „pierny” - co znaczy pieprzny.
Najbardziej znane polskie pierniki pochodzą z Torunia, jednak do XIX wieku na Dolnym Śląsku działało kilkanaście zakładów produkujących pierniki. Każde większe miasto posiadało swojego piernikarza - jednym z nich była Oleśnica, w której w najlepszym okresie działało sześciu piernikarzy. Do tej pory wyrabia się tam smaczne i pięknie ozdobione pierniki, które otrzymały nawet tytuł Produktu Regionalnego.

Pieczemy je przede wszystkim w okresie świąt Bożego Narodzenia, przygotowując je nawet kilka tygodni wcześniej.
Charakterystyczne cechy tego wypieku to jasnobrązowy kolor, korzenny smak i miodowy aromat. Dodatek prawdziwego miodu pszczelego dodatkowo zapewnia piernikom wilgotność.
Co ciekawe, pierniki przechowywane dłużej sa o wiele smaczniejsze niż świeżo po upieczeniu. Nawet godzinę po wyjęciu z piekarnika są twarde i rozpadają się pod naszymi palcami. Jednak trzymane w szczelnie zamkniętym pojemniku przez kilka dni, a nawet tygodni, stają sie miękkie i delikatne - idealne wręcz do jedzenia.
Pierniki muszą „odczekać swoje” zawinięte szczelnie w pergamin lub w folię spożywczą, schowane w chłodnym zacienionym miejscu - tam nabierają charakterystycznej kruchości.

Staropolskie pierniki przygotowywano nawet do sześciu tygodni przed podaniem, dorzucajac różnego rodzaju bakalie - owoce i orzechy.
Duże kawałki piernika można przekroić na kilka cieńszych placków i przełożyć powidlami śliwkowymi, gęstą marmoladą o naszym ulubionym smaku lub dżemem. Jeżeli używamy polewy lub masy czekoladowej na wierzch, nie bójmy sie użyć jej także do przełożenia piernika.

Podstawowym składnikiem piernika jest miód pszczeli. Jego gatunek zależy od naszych upodobań, ale musi być naturalny. Miód może być lekko zrumieniony, wtedy aromat wypieku będzie jeszcze bardziej intensywny. Możemy oczywiście użyć sztucznego miodu (np. z dodatkiem karmelu), wtedy jednak ciasto nie będzie odpowiednio wilgotne.
Bardzo ważnym składnikiem piernika są też przyprawy. Chociaż można kupić już gotową mieszankę z dodatkiem cukru i wanilii, to odpowiednia proporcje aromatów korzennych można uzyskać w domu.
Czy lubimy anyż, chcemy dorzucić do przyprawy ziela angielskiego, czy wolimy połączenie gałki muszkatołowej z cynamonem - wybór należy do nas - ważne tylko, by zachować proporcje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska