Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt P.I.W.O. wraca do Wrocławia. Na budynkach politechniki znów obejrzymy niezwykły pokaz świateł

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy zrodził się w głowie studentów w 2007 roku, kiedy to zauważyli, że światła akademika ułożyły rozpoznawalny kształt.
Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy zrodził się w głowie studentów w 2007 roku, kiedy to zauważyli, że światła akademika ułożyły rozpoznawalny kształt. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Projekt P.I.W.O. (Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy) to jedno z kultowych wydarzeń we Wrocławiu. Studenci Politechniki Wrocławskiej co roku wykorzystują jeden z budynków, na którym montują żarówki lub diody LED i prezentują różne animacje. Pokaz wraca po czterech latach. Wcześniej realizację uniemożliwiała pandemia.

Spis treści

Projekt P.I.W.O. kończy 15 lat!

Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy zrodził się w głowie studentów w 2007 roku, kiedy to zauważyli, że światła w oknach akademika ułożyły rozpoznawalny kształt.

- Tak narodziła się idea, aby podczas każdych następnych juwenaliów, zamieniać akademik w wielki wyświetlacz i prezentować na nim "piwne animacje" - informują studenci z koła naukowego Microsystems Oriented Society.

18 maja 2008 roku odbył się prosty pokaz animacji. Studenci zaprogramowali znajdujące się w każdym oknie akademika żarówki w taki sposób, aby przedstawić wizerunek Reksia. Podczas krótkiego pokazu widzowie mogli więc zobaczyć stojącego i siedzącego psa z popularnej bajki oraz przewijający się na budynku akademika jej tytuł.

Tak wyglądało P.I.W.O. w ostatnich latach. Zobacz!

- Na samym początku operowaliśmy na całych kilometrach przewodów i dwóch żarówkach - zwykłej oraz pokrytej czerwoną farbą. Pozwalały nam tworzyć dwukolorowe animacje. Żarówki były umieszczane w pokojach, a przewody ze wszystkich pokoi, łączyły się w jednym miejscu na każdym piętrze, gdzie następie, w odpowiednim czasie miało miejsce włączanie i wyłączanie żarówek - opowiadają studenci MOS.

Zobacz Reksia na blokach Politechniki:

P.I.W.O. rozwijało się do 2019 roku

Członkowie koła naukowego z czasem udoskonalali swoje dzieło. W 2010 roku w każdym oknie znajdowało się już osiem żarówek, a pokazy trwały już nie kilkadziesiąt sekund, a kilka, kilkanaście minut. Pozwoliło to na tworzenie bardziej zaawansowanych animacji. Widzowie śledzili układy z muzyką Shakiry, Red Hot Chilli Peppers, Erica Claptona, Boba Marleya czy Queens.

- W roku 2011 miał miejsce największy postęp wizualny oraz technologiczny. Własnoręcznie stworzyliśmy moduły ledowe, które rozszerzyły pulę kolorów do ponad 16 milionów. Zamieniliśmy kilometry miedzi na łączność bezprzewodową. Zamiast niewydajnych żarówek, zastosowaliśmy diody LED i wszystko to umieściliśmy w bezpiecznej obudowie - dodają członkowie koła naukowego.

Zobacz pokaz z 2011 roku!

Absolwenci Politechniki Wrocławskiej spopularyzowali swój projekt na całą Polskę, a efektem tego były widowiska na wielu budynkach w kraju. Twórcy Lasers Lab, start-upu opierającego się na pokazach z użyciem laserów i światła, zorganizowali pokaz nawet w oknach Pałacu Kultury i Nauki Warszawie. Widzowie pod najwyższym wówczas budynkiem w Polsce mogli podziwiać grę w Tetrisa.

- Po tym wydarzeniu zrodził się nawet pomysł, aby zamontować na pałacu instalację na stałe, lecz z przyczyn konserwatorskich trzeba było z niego zrezygnować - Piotr Ficek ze spółki Lasers Lab.

P.I.W.O. 2023 odbędzie się 24 maja!

W czasie pandemii Covid-19 projekt został zawieszony. W latach 2020-2022 pokazy odbywały się w formie online. Teraz P.I.W.O wraca. Pokaz świateł i muzyki będzie można obejrzeć w środę (24 maja). Początek o godz. 22.

Widzieliście ten projekt studentów Politechniki Wrocławskiej? To niepowtarzalny łazik marsjański!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska