Program Mama Plus: Darmowe leki dla kobiet w ciąży. Na czym polega program Mama Plus? [OD KIEDY, DLA KOGO]

ak
Program Mama Plus to najnowsza propozycja rządu w zakresie polityki prorodzinnej. Jakie są jego założenia?
Program Mama Plus to najnowsza propozycja rządu w zakresie polityki prorodzinnej. Jakie są jego założenia? Pixabay.com
Program Mama Plus to jedna z propozycji rządowych przedstawionych 14 kwietnia podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Z wielu prezentowanych wtedy planów rządu to właśnie program Mama Plus wzbudził najwięcej zainteresowania ze względu na padające w nim propozycje. Jak nietrudno się domyślić, program Mama Plus jest skierowany do kobiet będących lub planujących zostać matkami. Co dokładnie oferuje i na czym polega program Mama Plus?

Program Mama Plus został pomyślany jako wsparcie dla kobiet. Czy można traktować go jako odpowiedź na padające w dyskusjach o prawie do aborcji zarzuty, że państwo nie interesuje się sytuacją kobiet będących matkami, nie daje im wsparcia i nie docenia trudu, który wkładają w wychowanie dzieci? Bez wątpienia program Mama plus jest nakierowany na wielodzietność, z której wiele osób rezygnuje właśnie ze względu na, ich zdaniem, małą rolę państwa we wspieraniu rodzin wielodzietnych. Jakie cele zakłada program Mama Plus?

Program Mama Plus: Darmowe leki dla kobiet w ciąży. Na czym polega program Mama Plus? [OD KIEDY, DLA KOGO]

Program Mama Plus: emerytura dla wielodzietnych matek

Program Mama Plus zakłada, że każda kobieta, która urodzi i wychowa przynajmniej czwórkę dzieci, zdobędzie tym samym prawo do emerytury minimalnej. Obecnie nie ma żadnych takich regulacji prawnych, a kobiety, które poświęciły swoje życie zawodowe dla wychowania dzieci, nie mogą liczyć na prawo do emerytury. Program Mama Plus ma to zmienić.
Ważną informacją jest, że na prawo do emerytury minimalnej dzięki Programowi Mama Plus mogą liczyć nie tylko te kobiety, które pracowały krótko (np. kilka lat), ale również te, które nie pracowały nigdy. Emerytura minimalna obecnie wynosi 1029,80 zł brutto, a by zdobyć do niej prawo, kobiety muszą obecnie przepracować 20 lat. Do stażu pracy, oprócz lat składkowych (czyli pracy), wlicza się także częściowo okresy nieskładkowe (np. czas, w którym pobierano zasiłek bądź lata studiów), jednak nie mogą one przekroczyć 25% całkowitego stażu.

Program Mama Plus to najnowsza propozycja rządu w zakresie polityki prorodzinnej. Jakie są jego założenia?

Program Mama Plus: Darmowe leki dla kobiet w ciąży. Na czym ...

Program Mama Plus: wsparcie dla mam-studentek

W ramach Programu Mama Plus, wsparcie mają uzyskać także matki-studentki. Czego miałyby dotyczyć udogodnienia? Chodzi m.in. o:

  • łatwiejsze uzyskiwanie urlopów dziekańskich
  • organizację toku studiów
  • możliwość zamieszkania wraz z dzieckiem i małżonkiem w lepszym miejscu w akademiku (lub specjalnej kwaterze dla młodych małżeństw z dzieckiem)
  • wprowadzenie programów stypendialnych dla młodych matek

Takie propozycje z Programu Mama Plus z jednej strony mogłyby być wsparciem dla tych kobiet, które już łączą macierzyństwo ze studiami, ale także zachęcić młode matki do podejmowania studiów, a studentki – do nieodkładania macierzyństwa na czas po zakończeniu edukacji. Warto jednak zauważyć, że udogodnienia związane z kwaterowaniem dotyczą małżeństw (nie par bez zawartego ślubu). Czy to, co dla studentów zamierza wprowadzić Program Mama Plus wpłynie na zmianę decyzji młodych ludzi, którzy obecnie niekoniecznie spieszą się z zakładaniem rodziny?

Kobiety w ciąży dzięki Programowi Mama+ mogą oczekiwać m.in. darmowych leków.
Kobiety w ciąży dzięki Programowi Mama+ mogą oczekiwać m.in. darmowych leków. Pixabay.com

Program Mama Plus: premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka

Jednym z bardziej krytykowanych założeń Programu Mama Plus jest premiowanie szybkiego urodzenia kolejnego dziecka. „Szybki odstęp” oznacza czas maksymalnie dwóch lat, wskazano też na to, na jakie udogodnienia mogłyby liczyć decydujące się na to kobiety. Co więc miałoby by być premią za szybkie urodzenie kolejnego dziecka? M.in.:

  • o 3 miesiące dłuższy urlop macierzyński
  • pierwszeństwo na listach do żłobków i przedszkoli, dający łatwiejszy dostęp do tych instytucji
  • darmowa komunikacja publiczna dla mam z wózkiem z dzieckiem

Takie propozycje padły z ust polityków przedstawiających plany dotyczące Programu Mama Plus.

Program Mama Plus: Darmowe leki dla kobiet w ciąży. Na czym polega program Mama Plus? [OD KIEDY, DLA KOGO]

Jednym z założeń Programu Mama Plus mają być też darmowe leki dla kobiet w ciąży. Warto pamiętać o różnicy pomiędzy lekiem a suplementem diety, ponieważ na bezpłatność tych drugich, kobiety nie mają co liczyć. Nie ustalono też jeszcze, jakie konkretnie leki miałyby być darmowe dla ciężarnych, ale wypowiedź ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, której udzielił w TVP Info nie napawa optymizmem:

Tych leków nie jest dużo, bo kobiety w ciąży to są młode i zdrowe osoby, a ciąża to nie jest choroba.

Szukacie imienia dla dziewczynki? Podobają Wam się dawne imiona, ale nie wiecie jeszcze, które wybrać? Zobaczcie naszą listę 30 imion, które były najpopularniejsze dokładnie sto lat temu. Może coś Was zainspiruje!Ola Ciupa o macierzyństwie: - Zaczynam o tym myśleć, mam swoje ulubione imiona.źródło: przeAmbitni.pl/x-news

Te imiona były popularne sto lat temu. TOP 30 dawnych imion ...

Program Mama Plus: mama plus więcej dzieci. Kontrowersje związane z programem**Program Mama Plus ma być przede wszystkim zachętą do posiadania większej liczby dzieci. **Od kiedy został ogłoszony, wzbudził jednak spore kontrowersje. Założenia dotyczące emerytury minimalnej dla wielodzietnych matek budzą pytania, dlaczego podatnicy mają finansować emerytury dla tych kobiet, których rodziny są zamożne i które mogły pozwolić sobie na rezygnację z życia zawodowego na rzecz wychowania dzieci. Darmowe leki dla kobiet ciąży bulwersują z kolei rodziców dzieci po transplantacji, którzy nie mogą liczyć na wsparcie państwa w zakupie drogich leków ratujących życie dzieci po przeszczepie. Sam pomysł nacisku na wielodzietność również budzi opór, ponieważ duża liczba ciąż nie działa korzystnie na zdrowie kobiet.

Program Mama Plus: od kiedy?
Jak widać, Program Mama Plus jeszcze nie wszedł w życie i nawet nie została podana data jego wdrożenia (można się jednak spodziewać, że rząd będzie dążył do tego, by program ruszył najdalej w przyszłym roku), a już budzi dużo pytań, wątpliwości i kontrowersji. Choć nie ma też jeszcze zbyt wielu szczegółów na jego temat, te informacje, które już się pojawiły, spotkały się z szeroką krytyką. Mimo tego, wiele osób czeka na kolejne wiadomości w tym temacie.

"Chcemy wielkiej rozmowy z Polakami". J. Kaczyński zapowiedział spotkania PiS w ok. 700 miastach

Wideo

Materiał oryginalny: Program Mama Plus: Darmowe leki dla kobiet w ciąży. Na czym polega program Mama Plus? [OD KIEDY, DLA KOGO] - Gazeta Współczesna

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kinia
Nie mam zamiaru komuś finansować z moich podatków ani dzieciora, ani wygodnego życia!!! Łapska precz od moich podatków!!! Won!!!
Dodaj ogłoszenie