Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Dolnośląska Dolina Wodorowa - docelowo takich stref ma być pięć. Mają pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej w naszym kraju

opr. BMK
Opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strategia do 2030 r. zakłada powstanie 5 dolin wodorowych, które będą stanowić zarówno trzon transformacji energetycznej.
Opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strategia do 2030 r. zakłada powstanie 5 dolin wodorowych, które będą stanowić zarówno trzon transformacji energetycznej. KPRM
W obecności premiera Mateusza Morawieckiego, Michała Kurtyki - Ministra Klimatu i Środowiska oraz Ireneusza Zyski - Pełnomocnika Rządu ds. odnawialnych źródeł energii marszałek Cezary Przybylski podpisał dziś list intencyjny w sprawie powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Nowa inicjatywa pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę jako źródło czystej energii.

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy tutaj, na Dolnym Śląsku, zainicjować powstanie już drugiej w Polsce doliny wodorowej. Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości – mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 jest wielkim wyzwaniem dla Europy. Chcemy aby Dolnośląska Dolina Wodorowa stałą się ważnym elementem tego procesu. Jako władze samorządowe silnie wspieramy inwestycje w rozwój innowacyjnych technologii, a także współpracę z ośrodkami naukowymi i badawczymi. Wierzę, że już w najbliższych latach zobaczymy efekty tych działań i umocnimy pozycję Dolnego Śląska jako regionu nowoczesnego i śmiało podejmującego się realizacji ambitnych wyzwań – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Wspólnie z marszałkiem Cezarym Przybylskim list intencyjny podpisali dziś Cezariusz Lesisz - Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs - Rektor Politechniki Wrocławskiej, Marcin Chludziński - Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz Dariusz Mikołajczak - Prezes Toyota Manufacturing Motor Poland.

Opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strategia do 2030 r. zakłada powstanie 5 dolin wodorowych, które będą stanowić zarówno trzon transformacji energetycznej, polegającej na przezbrojeniu sieci elektrycznych i ciepłowniczych na spalanie czy współspalanie wodoru. Transformację przejdzie także transport publiczny ponieważ wodór będzie mógł być wykorzystywany jako paliwo.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy na rozwój technologii wodorowych zostaną przeznaczone środki w wysokości 800 mln euro. W powołaniu pięciu dolin wodorowych uczestniczy Agencja Rozwoju Przemysłu. Pierwsza dolina została powołana w maju tego roku w Rzeszowie. Kolejne powstaną na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce.

Projekt Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. wyznacza następujące cele:
- osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;

- rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, również wyprodukowanych w Polsce;
- powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;
- powstanie, co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska